News

Podcast Gala Filmowa - Annette Bening o nominacji do Oscara za rolę w Nyad, Warren Beatty i 25 lat od premiery American Beauty

Autor Mariusz Sokołowski
Mariusz Sokołowski24.01.20246 min.
Podcast Gala Filmowa - Annette Bening o nominacji do Oscara za rolę w Nyad, Warren Beatty i 25 lat od premiery American Beauty

Annette Bening to jedna z najbardziej utalentowanych i podziwianych aktorek swojego pokolenia. W najnowszym odcinku podcastu Gala Filmowa, gwiazda opowiada o swojej piątej nominacji do Oscara za rolę pływaczki Diany Nyad w filmie "Nyad". Bening wspomina także początki kariery w Hollywood, pracę z mężem Warrenem Beattym przy kultowym "Bugsy" i 25. rocznicę premiery "American Beauty", za który otrzymała swoją pierwszą nominację. Zapraszamy do wysłuchania fascynującej opowieści jednej z największych gwiazd kina!

Annette Bening nominowana do Oscara za rolę Diany Nyad

Annette Bening otrzymała właśnie swoją piątą nominację do Oscara, tym razem za rolę legendarnej pływaczki Diany Nyad w filmie „Nyad”. 65-letnia aktorka wciela się w postać kobiety, która przez lata próbowała jako pierwsza człowiek przepłynąć 110 mil z Kuby na Florydę bez klatki rekinów.

Bening znana jest z wybitnych kreacji w takich filmach jak „Oszustki”, „Bugsy”, „Prezydencki romans” czy „American Beauty”. Jednak według wielu krytyków, rola Nyad jest jedną z najlepszych w jej karierze. Aktorka porusza w swojej grze temat determinacji, siły kobiet i pokonywania własnych słabości. Te motywy są jej bliskie również w życiu prywatnym.

W podcastie Gala Filmowa Bening opowiada o fascynacji postacią Nyad, procesie wcielania się w tę wyjątkową kobietę i o tym, jak produkcja „Nyad” wpłynęła na jej życie. Porusza również wątki bliskie jej sercu, takie jak niedocenianie starszych aktorek w Hollywood.

Filmowa partnerka Warrena Beatty’ego

Aktorka wspomina także wspólną pracę ze swoim mężem, legendarnym Warrenem Beattym przy filmie „Bugsy” z 1991 roku. Była to jedna z pierwszych kinowych ról Bening, która za ową kreację otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Beatty od lat uchodził w Hollywood za playboya i łamacza kobiecych serc. Jednak romans na planie „Bugsy'ego” diametralnie odmienił jego życie. Od 1992 roku tworzy z Bening jedno z najbardziej stabilnych małżeństw w Fabryce Snów, które doczekało się czwórki dzieci.

Gwiazda „American Beauty” o roli Diany

Annette Bening drugą nominację do Oscara otrzymała w 2000 roku za główną rolę w kultowym filmie „American Beauty”. Wcieliła się tam w Carolyn, żonę tytułowego bohatera granego przez Kevina Spacey’ego. Jej kreacja neurotycznej i niespełnionej kobiety zapisała się w historii kina.

Aktorka wspomina w podcaście Gala Filmowa, że o ile rola w „American Beauty” była bliższa jej wizerunkowi z tamtych lat, o tyle postać Diany Nyad odzwierciedla dojrzałość i mądrość życiową, którą zdobyła w kolejnych dekadach swojego życia. Podkreśla, że sportsmenka stała się dla niej inspiracją do tego, by nigdy się nie poddawać.

„Nawet jeśli świat mówi ci, że jesteś za stara, zbyt słaba czy niewystarczająco dobra. Ty i tak rób swoje, bo tylko to się naprawdę liczy.”

Czytaj więcej: Paul giamatti zdobywa złoty glob za najlepszego aktora za film „The Holdovers, dedykujac nagrodę nauczycielom

Aktorka opowie 25 lat od zdobycia Złotego Globu

Bening pierwszą dużą nagrodę filmową - Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej - otrzymała w 1991 roku właśnie za „Oszustki”. Dziś, 25 lat później, ponownie ma szansę na ten laur, tym razem w kategorii pierwszoplanowej za „Nyad”.

Aktorka przyznaje, że choć od tamtej pory wiele się zmieniło, dalej czuje podobną ekscytację i wdzięczność za to, że może robić to, co kocha - grać. Podkreśla, że nagrody są miłe, ale najważniejsza jest dla niej radość z samego aktorstwa.

1991 Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Oszustki)
2024 Nominacja do Złotego Globu dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Nyad)

Kultowa aktorka wspomina pracę z Warrem Beattym

Podcast Gala Filmowa - Annette Bening o nominacji do Oscara za rolę w Nyad, Warren Beatty i 25 lat od premiery American Beauty

Bening z sentymentem wraca do współpracy z mężem przy „Bugsym” i przyznaje, że to właśnie na planie tego filmu zrodziła się ich wielka miłość. Beatty słynął w Hollywood z licznych romanse z największymi gwiazdami, jednak aktorka zmieniła jego życie.

Para pobrała się w 1992 roku, tuż po ukończeniu zdjęć do filmu. Od tamtej pory wystąpili razem jeszcze kilkukrotnie, m.in. w „Miłości i śmierci na Long Island” czy „Regułach gry”. Jak przyznaje Bening, Beatty był i pozostał jej najlepszym partnerem - zarówno w pracy, jak i w życiu.

 • Najlepsze role Annette Bening:
  • Oszustki
  • Bugsy
  • American Beauty
  • Nyad
 • Filmy z Warrenem Beattym:
  • Bugsy
  • Miłość i śmierć na Long Island
  • Reguły gry

Podsumowanie

W najnowszym odcinku podcastu Gala Filmowa gościła wybitna aktorka Annette Bening. Gwiazda opowiadała o swojej piątej już nominacji do Oscara, tym razem za rolę legendarnej pływaczki Diany Nyad w filmie „Nyad”. Bening znana jest z doskonałych kreacji w takich produkcjach jak „Oszustki”, „Bugsy” czy „American Beauty”. Jednak kreacja sportsmenki przekraczającej własne granice wydaje się szczególnie bliska jej sercu.

Aktorka dzieliła się fascynacją postacią Nyad i tym, jak produkcja wpłynęła na jej życie. Poruszyła temat niedoceniania w Hollywood dojrzałych aktorek. Wspominała także współpracę ze swoim mężem Warrenem Beattym przy filmie „Bugsy” i narodziny ich wielkiej miłości na planie tej produkcji. Opowiedziała również o tym, jak 25 lat temu odbierała pierwszą dużą nagrodę za „Oszustki” i jakie emocje towarzyszą jej dziś.

Bening z sentymentem wracała do pracy z Beattym, który był i pozostał jej najlepszym partnerem zarówno w filmach, jak i w życiu. Podkreślała, że choć Hollywood zmieniło się przez te lata, ona wciąż czerpie radość z aktorstwa, a nagrody schodzą na dalszy plan. Najważniejsza jest satysfakcja z robienia tego, co się kocha.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
 2. Najlepsze filmy animowane wszech czasów - subiektywny ranking
 3. Tragedia i komedia w amerykańskiej literaturze: równocześnie i często w tym samym dniu
 4. Opiekun - co sądzimy o nowym thrillerze z 2023 roku?
 5. Jak oceniamy nowy film wojenny Siła Ducha z 2023 roku?
Autor Mariusz Sokołowski
Mariusz Sokołowski

Cześć, kinomanie! Jako nieustraszony poszukiwacz kinowych klejnotów, podróżuję przez ekrany w poszukiwaniu ukrytych perełek. Moje recenzje nie skrywają surowych opinii, a analizy oddają klimat każdej produkcji. Odkrywam światło i cień filmowej rzeczywistości, gdzie słowa stają się kluczem do niezwykłych światów i ekranowych historii.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Kino Stylowy w Zamościu - repertuar i informacje o kinie
NewsKino Stylowy w Zamościu - repertuar i informacje o kinie

Odkryj aktualne pokazy filmowe i ciekawy repertuar Kina Stylowego w Zamościu. Znajdziesz tu informacje o seansach, cenach biletów, możliwości rezerwacji online, premiery, wydarzenia i udogodnienia w sali kinowej. Idealne miejsce na familijną wycieczkę i wieczór kinowy.