Kolarze z całego świata odliczają już dni do rozpoczęcia najbardziej prestiżowego i wymagającego wyścigu kolarskiego - Tour de France. Tegoroczna, 110. edycja Wielkiej Pętli zapowiada się niezwykle emocjonująco. Trasa liczy aż 3328 km i wiedzie przez Hiszpanię, Andorę, Francję, Szwajcarię i Belgiję. Peleton zmierzy się z wymagającymi podjazdami w Alpach i Pirenejach, a także ze startami i metami etapów w wielu znanych miastach Europy.
Najważniejsi kolarze Tour de France 2023
W tegorocznym Tour de France wystartuje wielu utytułowanych kolarzy. Wśród faworytów do końcowego zwycięstwa wymienia się przede wszystkim aktualnego mistrza świata - Remco Evenepoela. 22-letni Belg pierwszy raz w karierze pojedzie w Wielkiej Pętli i będzie chciał potwierdzić swój talent. Niezwykle mocną ekipę wystawi też holenderska grupa Jumbo-Visma z Primožem Roglicem, który trzykrotnie stawał na podium TdF. Spore szanse mają również Geraint Thomas z Ineos Grenadiers oraz Daniel Martinez z EF Education-EasyPost.
Polacy w Tour de France
W stawce znajdzie się także kilku reprezentantów Polski. Liderem biało-czerwonych będzie Rafał Majka (Jayco AlUla), który po raz szósty pojedzie w Tour de France. Towarzyszyć mu będą m.in. Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), Łukasz Owsian (Arkea Samsic) oraz Kamil Gradek (Bahrain Victorious). Polacy z pewnością będą próbowali zaistnieć w ucieczkach i powalczyć o etapowe zwycięstwa.
Sprinterzy i specjaliści od klasyk
W peletonie nie zabraknie również szybkich sprinterów, takich jak Fabio Jakobsen, Dylan Groenewegen czy Wout van Aert. Można spodziewać się zaciętych walk o zwycięstwa etapowe i zieloną koszulkę. Spore szanse w górskich etapach będą mieli specjaliści od klasyk, tacy jak Tadej Pogačar, Julian Alaphilippe czy Matej Mohorič.
Trasa i etapy tegorocznego Tour de France
Start i pierwszy tydzień wyścigu
110. edycja Tour de France rozpocznie się 1 lipca etapem ze startem i metą w Bilbao. Kolarze przejadą 183 km przez Kraj Basków, mierząc się m.in. z podjazdem na Alto de Vivero. Drugi etap również odbędzie się w Hiszpanii - peleton przemierzy trasę z Vitorii-Gasteiz do San Sebastiana (209 km). Dopiero trzeciego dnia rywalizacja przeniesie się do Francji, gdzie kolarze pojadą z Amorebiety do Bayonne (185 km).
Górskie etapy w Pirenejach
Kolejne dwa etapy odbędą się w Pirenejach. Najpierw peleton wjedzie w wysokie góry podczas 5. etapu z Pau do Laruns (165 km) z przejazdem m.in. przez Col du Soulor i Hourquette d'Ancizan. Szósty etap będzie jeszcze trudniejszy - z Tarbes na szczyt Tourmalet (140 km) z podjazdem na legendarną przełęcz. To będą kluczowe dni dla klasyfikacji generalnej.
Finałowy tydzień w Alpach i Paryżu
W trzecim tygodniu rywalizacji kolarze zmierzą się z Alpami. Przed nimi mordercze podjazdy m.in. na Col du Galibier (18. etap) oraz na Col de la Loze (17. etap). Ostatni górski etap poprowadzi z Saint-Gervais Mont Blanc do Le Markstein Fellering (133 km). Cały wyścig zakończy się tradycyjnie na Polach Elizejskich w Paryżu (115 km).
Walka o żółtą koszulkę lidera
Kto ma największe szanse na końcowe zwycięstwo?
Walka o żółtą koszulkę lidera zapowiada się niezwykle emocjonująco. Faworytem numer 1. wydaje się Remco Evenepoel, ale presja wyniku może mocno na nim zaważyć. Bardzo mocny będzie Primož Roglič, który po raz czwarty powalczy o podium. Stabilną formę prezentują Geraint Thomas i Daniel Martinez. Ciemnymi koniem może być Enric Mas z Movistaru.
Szanse polskich kolarzy
Wśród Polaków największe szanse na wysokie miejsce ma Rafał Majka. Doświadczony kolarz Jayco AlUla nie nastawia się co prawda na walkę o podium, ale walka o TOP10 wydaje się realna. Pozostali Polacy będą raczej próbowali zaistnieć w ucieczkach i powalczyć o etapowe zwycięstwa.
Kto może zaskoczyć?
Sporym znakiem zapytania jest forma Jonasa Vingegaarda - ubiegłorocznego zwycięzcy. Jeśli Duńczyk wrócił do dobrej dyspozycji po kontuzji, może ponownie powalczyć o żółtą koszulkę. Zaskoczyć mogą także młodzi kolarze, tacy jak Juan Ayuso czy Tobias Halland Johannessen. Wielką niewiadomą jest też dyspozycja Tadeja Pogacara i Egana Bernala.
Klasyfikacje dodatkowe Tour de France
Walka o zieloną koszulkę najlepszego sprintera
W klasyfikacji najlepszego sprintera faworytem jest Wout van Aert. Belgijczyk potrafi finiszować na każdym rodzaju etapów, ale będzie miał mocną konkurencję. Groźni będą Fabio Jakobsen, Dylan Groenewegen, Jasper Philipsen czy Peter Sagan. Polskim akcentem będzie walka Macieja Bodnara, który postara się zdobyć punkty na lotnych premiach.
Rywalizacja o białą koszulkę dla najlepszego górala
Wielu kolarzy będzie polować na punkty w górskich premiach, aby założyć białą koszulkę. Głównymi faworytami są tu Remco Evenepoel, Primož Roglič oraz Geraint Thomas. Dobrze wspinają się także Daniel Martinez, Rafał Majka czy Simon Yates. W tej klasyfikacji wiele będzie zależało od układu etapów i dyspozycji w danym dniu.
Najlepszy kolarz walczący o górskie premie
Prestiżowa koszulka króla gór powinna trafić w ręce specjalisty od ucieczek. Duże szanse na punkty ma tu m.in. trzykrotny zwycięzca Warren Barguil. O przejściowe zdobycze będą walczyć także Neilson Powless, Michael Woods czy Wout Poels. Polskim kandydatem do walki w tej klasyfikacji jest Łukasz Owsian.
Kibice Tour de France 2023
Atmosfera wśród kibiców na trasie
Kibice z całej Europy licznie zjawią się na trasie Tour de France, aby dopingować swoich faworytów. Szczególnie dużo fanów spodziewane jest na startach i metach etapów rozgrywanych w dużych miastach. Tradycyjnie gorąca atmosfera powinna panować na podjazdach w Alpach i Pirenejach, gdzie kolarze będą walczyć "bark w bark".
Kibice z Polski będą wspierać Rafała Majkę i innych polskich kolarzy
Spora grupa fanów z Polski wybiera się na Tour de France, aby wspierać Rafała Majkę w jego walce o jak najwyższą lokatę. Polscy kibice będą dopingować także pozostałych reprezentantów naszego kraju, którzy postarają się o etapowe zwycięstwa. Na trasie pojawią się liczne biało-czerwone flagi i transparenty.
Służby dbają o bezpieczeństwo kibiców
Organizatorzy i służby zadbają o bezpieczeństwo fanów gromadzących się na trasie wyścigu. W newralgicznych punktach, zwłaszcza na startach, finiszach i górskich podjazdach, będzie obecnych wielu policjantów i stewardów kontrolujących sytuację. Ważne, aby kibice zachowywali ostrożność i nie wbiegali na jezdnię.
Tour de France w telewizji i internecie
Transmisje etapów w Eurosporcie i TVP
Fani kolarstwa mogą śledzić Tour de France w Telewizji Polskiej oraz Eurosporcie, które posiadają prawa do transmisji. Codziennie będą relacjonować na żywo wszystkie etapy od startu do mety. Transmisje komentować będą znani eksperci, m.in. Tomasz Jaroński czy Dariusz Baranowski.
Podsumowania i analizy po każdym etapie
Oprócz transmisji na żywo, stacje TV pokażą także podsumowania i analizy po każdym etapie. Eksperci i dziennikarze omówią kluczowe momenty danego dnia wyścigu, przeanalizują taktykę poszczególnych ekip i zawodników oraz wskażą faworytów do zwycięstwa w kolejnym etapie.
Ciekawe wywiady z kolarzami
W trakcie Tour de France przeprowadzane będą także wywiady z kolarzami - zarówno tuż po etapach, jak i w trakcie dni odpoczynku. Będzie to okazja, aby usłyszeć ciekawe opinie samych zawodników na temat tegorocznej edycji Wielkiej Pętli i ich taktyki na poszczególne etapy.
Podsumowanie
Tegoroczny Tour de France zapowiada się niezwykle interesująco. Walka o żółtą koszulkę będzie bardzo zacięta, a o zwycięstwo powalczą zarówno doświadczeni weterani, jak i utalentowana młodzież. Nie zabraknie emocjonujących podjazdów w górach, walki sprinterskiej i ucieczek peletonu. Kibice po raz kolejny licznie zgromadzą się na trasie, aby wspierać swoich faworytów. Z pewnością będzie to wielkie święto kolarstwa, które dostarczy wielu sportowych emocji.