News

Berlińscy krytycy przyznają nagrody filmowcom na uchodźstwie z Białorusi

Autor Julita Kalinowska
Julita Kalinowska20 lutego 20244 min
Berlińscy krytycy przyznają nagrody filmowcom na uchodźstwie z Białorusi

Berlińscy krytycy filmowi przyznali nagrody dla twórców z Białorusi przebywających na wygnaniu. Podczas Europejskiego Rynku Filmowego w Berlinie po raz drugi wręczono Czerwone Wrzosy - Doroczne Nagrody Białoruskich Krytyków Filmowych. Nagrody te są wyrazem nie tylko uznania dla artystycznych dokonań, ale także politycznego sprzeciwu. Od kontestowanych wyborów prezydenckich w 2020 roku, tysiące Białorusinów uciekło z kraju przed represjami rządu Alaksandra Łukaszenki wobec pokojowych demonstrantów domagających się demokracji.

Przyznano Nagrody Krytyków Filmowych Białorusi

Podczas tegorocznego Europejskiego Rynku Filmowego w Berlinie po raz drugi przyznano Nagrody Krytyków Filmowych Białorusi - czerwone wrzosy. Są to wyróżnienia przyznawane przez niezależnych krytyków białoruskich twórcom filmowym przebywającym na wygnaniu. Nagrody te mają charakter nie tylko artystyczny, ale też polityczny - są wyrazem sprzeciwu wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki.

Po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 roku tysiące Białorusinów uciekło z kraju przed represjami. Wielu z nich to artyści, twórcy filmowi i intelektualiści. Dlatego powstała niezależna Akademia Filmowa Białorusi oraz Stowarzyszenie Krytyków Filmowych przy wsparciu m.in. Instytutu Goethego, który prowadzi program "Goethe Institut w Exil" wspierający twórców z krajów objętych wojną lub prześladowaniami politycznymi.

Nagroda dla Nikity Ławreckiego za najlepszy film fabularny

Najważniejszą nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego otrzymał Nikita Ławrecki za obraz "Randka w Mińsku". To intymny, osobisty dramat opowiadający o pierwszej randce reżysera z jego byłą dziewczyną Wolhą Kavaliovą. Oboje zagrali samych siebie w tej emocjonalnej opowieści. Nikita Ławrecki został także uznany najlepszym reżyserem, a Kavaliova najlepszą aktorką.

Nagroda dla dokumentu "Odwaga" o protestach na Białorusi

W kategorii filmu dokumentalnego jury przyznało dwie równorzędne nagrody. Pierwszą otrzymał Alaksiej Palujan za obraz "Odwaga" opowiadający o masowych protestach przeciw fałszerstwom wyborczym na Białorusi. Drugą nagrodę przyznano Sasze Kulak za impresjonistyczny dokument "Mara" poświęcony tym samym wydarzeniom.

Nagrody Czerwonych Wrzosów są nie tylko docenieniem artystycznych dokonań, ale także aktem politycznego sprzeciwu - powiedział Alaksiej Palujan odbierając statuetkę.

Pełna lista tegorocznych laureatów prezentuje się następująco:

  • Najlepszy film fabularny - "Randka w Mińsku" Nikity Ławreckiego
  • Najlepszy reżyser - Nikita Ławrecki za "Randkę w Mińsku"
  • Najlepsza aktorka - Wolha Kavaliova za role w filmach "Randka w Mińsku" i "Dziecięca zabawa"
Najlepszy aktor Andrei Nowik za film "Opieka zastępcza"
Najlepszy film dokumentalny "Mara" Sashy Kulaka
oraz
"Odwaga" Alaksieja Palujana

Ponadto przyznano nagrody za najlepsze zdjęcia, scenariusz, film animowany, scenografię, montaż dźwięku i odkrycie roku. Te wyróżnienia mają szczególne znaczenie dla twórców z Białorusi, którzy na emigracji walczą o przetrwanie i kontynuowanie swojej działalności artystycznej.

Czytaj więcej: Nominacje Margot Robbie, Bradley Cooper do Nagród BAFTA

Berlin azylem dla białoruskich artystów

Wielu twórców nagrodzonych Czerwonymi Wrzosami traktuje Berlin jako azyl polityczny i miejsce do kontynuowania pracy artystycznej. Podobnie jak 76 lat temu miasto to było ostoją wolności dla wielu prześladowanych przez nazistów artystów, poetów i dysydentów, tak obecnie może ochronić twórców z Białorusi.

Dzięki wsparciu m.in. Instytutu Goethego na emigracji powstała niezależna Akademia i Stowarzyszenie Krytyków Filmowych, które corocznie przyznają nagrody - Czerwone Wrzosy. Mają one podwójne znaczenie - doceniają osiągnięcia artystyczne twórców z Białorusi, ale też stanowią akt symbolicznego sprzeciwu wobec reżimu Łukaszenki i prześladowań artystów w ich ojczyźnie.

Podsumowanie

Berlińscy krytycy przyznają nagrody filmowcom na uchodźstwie z Białorusi

W artykule omówiono przyznanie po raz drugi Nagród Krytyków Filmowych Białorusi, czyli Czerwonych Wrzosów, podczas Europejskiego Rynku Filmowego w Berlinie. Są to nagrody dla twórców z Białorusi przebywających na wygnaniu, przyznawane przez niezależne jury. Mają one charakter nie tylko artystyczny, ale też polityczny - wyrażają sprzeciw wobec reżimu Łukaszenki.

Nagrodę główną za najlepszy film fabularny otrzymał Nikita Ławrecki. Wyróżniono także m.in. dokumenty "Odwaga" i "Mara" opowiadające o protestach na Białorusi. Nagrody te mają szczególne znaczenie dla białoruskich twórców na uchodźstwie, traktujących Berlin jako azyl polityczny i miejsce kontynuowania pracy artystycznej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
  2. Ta tajemnicza organizacja Disneya doczeka się filmowej adaptacji
  3. Najlepsze filmy animowane wszech czasów - subiektywny ranking
  4. Tragedia i komedia w amerykańskiej literaturze: równocześnie i często w tym samym dniu
  5. Multikino Targówek - najnowsze informacje i repertuar
Autor Julita Kalinowska
Julita Kalinowska

Witajcie, kinefili! Jestem zapalona miłośniczka srebrnego ekranu, entuzjastycznie dzieląca się moją filmową obsesją. Rozplątuję intrygi fabularne jak złote nici, ukazując wnikliwe spojrzenie na sztukę kina. Przygoda rozpoczyna się tu, gdzie światła gasną i zaczyna się magia filmowej opowieści. Zapraszam, by razem odkrywać krainy emocji i ekranowych tajemnic.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Janusz Józefowicz - sylwetka choreografa i reżysera teatralnego
NewsJanusz Józefowicz - sylwetka choreografa i reżysera teatralnego

Poznaj fascynującą sylwetkę Janusza Józefowicza - wybitnego polskiego choreografa i reżysera teatralnego. Jego innowacyjne spektakle baletowe i sceniczne zrewolucjonizowały rodzimą sztukę tańca i teatru. Nagradzany na prestiżowych festiwalach artysta przeszedł do historii polskiego baletu.