News

Matt damon i cillian murphy łączą siły w irlandzkim dramacie małe takie rzeczy

Autor Mariusz Sokołowski
Mariusz Sokołowski15 lutego 20244 min
Matt damon i cillian murphy łączą siły w irlandzkim dramacie małe takie rzeczy

Matt Damon i Cillian Murphy, gwiazdy nowego filmu Christophera Nolana "Oppenheimer", ponownie spotykają się na planie kinowym w irlandzkim dramacie "Małe takie rzeczy". Film oparty jest na powieści Claire Keegan i osadzony w irlandzkim miasteczku tuż przed Bożym Narodzeniem 1985 roku. W rolach głównych występują Damon i Murphy, którzy tym razem wcielają się w bohaterów mierzących się z traumą przeszłości i dokonujących moralnego wyboru. Obraz studia Artists Equity obu aktorów przedstawia mroczną historię Irlandii i rolę Kościoła Katolickiego.

Aktorzy z "Oppenheimera" w nowym irlandzkim dramacie

Matt Damon i Cillian Murphy, gwiazdy nowego filmu Christophera Nolana "Oppenheimer", ponownie spotykają się na planie kinowym w irlandzkim dramacie "Małe takie rzeczy". Film oparty jest na powieści Claire Keegan i osadzony w irlandzkim miasteczku tuż przed Bożym Narodzeniem 1985 roku.

W rolach głównych występują Damon i Murphy, którzy tym razem wcielają się w bohaterów mierzących się z traumą przeszłości i dokonujących moralnego wyboru. Obraz studia Artists Equity obu aktorów przedstawia mroczną historię Irlandii i rolę Kościoła Katolickiego.

Adaptacja głośnej powieści

"Małe takie rzeczy" to adaptacja głośnej powieści irlandzkiej pisarki Claire Keegan. Książka została bardzo ciepło przyjęta zarówno przez krytyków, jak i czytelników, a jej akcja osadzona jest w niewielkim irlandzkim miasteczku tuż przed Bożym Narodzeniem 1985 roku.

Głównym bohaterem jest Bill Furlong, handlarz węglem i głowa rodziny, który odkrywa nadużycia seksualne popełniane na miejscowym konwencie. Musi się zmierzyć z traumą swojego dzieciństwa i podjąć moralny wybór.

Produkcja studia Damona i Afflecka

"Małe takie rzeczy" to produkcja Artists Equity, studia założonego przez Matta Damona i Bena Afflecka. Powstało ono w oparciu o zasadę, że więcej twórców, zwłaszcza tych z drugiego planu, powinno mieć udział w zyskach z filmu.

"Jako studio była to dla nas oczywista decyzja, ze względu na osoby zaangażowane w projekt" - powiedział Damon. "Przyciągnęło nas to, że świetni artyści mierzą się w nim z traumą."

Reżyserią zajął się Tim Mielants, który pracował z Cillianem Murphym przy popularnym serialu "Peaky Blinders".

Czytaj więcej: Najnowsze wydarzenia, panele i imprezy festiwalowe Sundance w Park City

Mroczny obraz historii Irlandii

Film przedstawia mroczną historię Irlandii i roli Kościoła Katolickiego, szczególnie w odniesieniu do tzw. Magdalenek - pralni i zakładów prowadzonych przez zakonnice.

Kiedy przeczytałam scenariusz, wiedziałam, że będzie to jeden z wielkich dni w mojej aktorskiej karierze - powiedziała Emily Watson, która gra przełożoną pralni.

W 2013 roku państwo irlandzkie złożyło oficjalne przeprosiny za traktowanie kobiet przetrzymywanych w tych ośrodkach. Jak stwierdził Cillian Murphy, film może być swoistym "balsamem" dla tej narodowej rany.

Premiera filmu "Małe takie rzeczy" odbędzie się podczas Festiwalu Filmowego w Berlinie, gdzie obraz został pokazany jako otwarcie imprezy.

Podsumowanie

Matt damon i cillian murphy łączą siły w irlandzkim dramacie małe takie rzeczy

Matt Damon i Cillian Murphy, znani z najnowszego filmu Christophera Nolana "Oppenheimer", spotykają się ponownie na planie irlandzkiego dramatu "Małe takie rzeczy". Film oparty na książce Claire Keegan rozgrywa się w irlandzkim miasteczku w Boże Narodzenie 1985 roku i porusza trudną historię kraju. W rolach głównych występują Damon i Murphy, wcielający się w postacie konfrontujące się z przeszłością i dokonujące moralnego wyboru. Obraz wyprodukowany został przez studio Artists Equity założone przez Damona i Afflecka.

Film pokazuje mroczną stronę niedawnej historii Irlandii, zwłaszcza działalności pralni Magdalenek prowadzonych przez Kościół Katolicki. Porusza trudny i bolesny temat. Miał swoją premierę podczas Festiwalu Filmowego w Berlinie, gdzie został pokazany jako ceremonia otwarcia.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
  2. Ta tajemnicza organizacja Disneya doczeka się filmowej adaptacji
  3. Najlepsze filmy animowane wszech czasów - subiektywny ranking
  4. Tragedia i komedia w amerykańskiej literaturze: równocześnie i często w tym samym dniu
  5. Multikino Targówek - najnowsze informacje i repertuar
Autor Mariusz Sokołowski
Mariusz Sokołowski

Cześć, kinomanie! Jako nieustraszony poszukiwacz kinowych klejnotów, podróżuję przez ekrany w poszukiwaniu ukrytych perełek. Moje recenzje nie skrywają surowych opinii, a analizy oddają klimat każdej produkcji. Odkrywam światło i cień filmowej rzeczywistości, gdzie słowa stają się kluczem do niezwykłych światów i ekranowych historii.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Janusz Józefowicz - sylwetka choreografa i reżysera teatralnego
NewsJanusz Józefowicz - sylwetka choreografa i reżysera teatralnego

Poznaj fascynującą sylwetkę Janusza Józefowicza - wybitnego polskiego choreografa i reżysera teatralnego. Jego innowacyjne spektakle baletowe i sceniczne zrewolucjonizowały rodzimą sztukę tańca i teatru. Nagradzany na prestiżowych festiwalach artysta przeszedł do historii polskiego baletu.