News

Reżyserzy Marvela powracają do Sundance - ich korzenie w kinie niezależnym

Autor Grzegorz Brzeziński
Grzegorz Brzeziński21 lutego 20246 min
Reżyserzy Marvela powracają do Sundance - ich korzenie w kinie niezależnym

Reżyserzy Kapitan Marvel, Anna Boden i Ryan Fleck, wracają na Sundance po prawie 20 latach od debiutu na festiwalu. Tym razem przywożą swój nowy film Freaky Tales, inspirowany kultowym utworem Too Shorta z 1987 roku. Akcja osadzona jest w Oakland lat 80., a w rolach głównych zobaczymy gwiazdy Marvela - Pedro Pascala i Bena Mendelsohna. Film łączy w sobie konwencję science fiction, blaxploitation i sensacyjnego kina akcji. Reżyserzy chcieli stworzyć produkcję w duchu niezależnego kina, korzystając jednak z umiejętności zdobytych podczas pracy nad hollywoodzkimi hitami.

Freaky Tales, nowy film Anny Boden i Ryana Flecka

Freaky Tales to najnowszy film duetu reżyserskiego Anny Boden i Ryana Flecka, którzy na początku swojej kariery zdobyli uznanie na Sundance nagrodzonym obrazem Half Nelson z Ryanem Gosligiem w roli głównej. Po sukcesie Kapitan Marvel w uniwersum Marvela, wracają do korzeni niezależnego kina z projektem inspirowanym kultowym utworem rapera Too Shorta.

Akcja osadzona jest w Oakland z lat 80. i opowiada historię Paula, emerytowanego „fixera", który postanawia jeszcze raz stanąć po stronie dobra. W tej roli zobaczymy Pedro Pascala, gwiazdę Gwiezdnych Wojen i Gry o Tron. Partneruje mu Ben Mendelsohn, również znany z produkcji Marvela.

Eklektyczna mieszanka gatunków

Fleck i Boden sięgnęli po eklektyczną mieszankę gatunków - od science fiction, przez sensacyjne kino akcji, po konwencję blaxploitation. Całość zapowiada się jako dynamiczna, pełna zwrotów akcji opowieść, utrzymana w konwencji „dobrzy kontra źli”.

Reżyserzy chcieli stworzyć film w duchu niezależnego kina, korzystając jednak z umiejętności zdobytych podczas pracy nad hollywoodzkimi hitami. Dzięki temu mogli pozwolić sobie na efekty specjalne, kaskaderskie popisy i rozbudowane sceny akcji.

Kultowy utwór Too Shorta zainspirował reżyserów

Pomysł na Freaky Tales zrodził się u Ryana Flecka, który jako 10-latek był zafascynowany utworem „Freaky Tales” legendy Oakland, rapera Too Shorta. Od lat chciał nakręcić film inspirowany tym kawałkiem, jednak żadne próby wcześniejszych scenariuszy nie przekonały Anny Boden.

„Przez 20 lat Fleck wciąż podsuwał mi nowe wersje scenariusza do Freaky Tales, ale żadna nie była wystarczająco dobra" - mówi Boden.

Przełomem okazała się pandemia COVID-19. Ograniczenia związane z lockdownem pozwoliły reżyserom spojrzeć na projekt z nowej perspektywy. Zrezygnowali z fabularnych wyrafinowań na rzecz prostej historii w konwencji „dobrych contra złych”.

Too Short jako narrator

W filmie usłyszymy samego Too Shorta w roli narratora, opowiadającego historię Paula i jego walki z demonami przeszłości oraz chęci odkupienia win. Too Short pojawi się także gościnnie w jednej ze scen.

Premiera Freaky Tales odbędzie się podczas tegorocznego Sundance Film Festival. Boden i Fleck liczą, że publiczność dobrze przyjmie ich najbardziej szalony i eklektyczny jak dotąd film.

Tytuł Freaky Tales
Reżyseria Anna Boden, Ryan Fleck
Obsada Pedro Pascal, Ben Mendelsohn
Produkcja USA

Czytaj więcej: Kulis decyzji o wpuszczeniu Greti Gerwig i Margot Robbie na scenę podczas niezaplanowanego momentu zwycięstwa filmu „Barbie” - wybór krytyków

Oakland lat 80. jako tło akcji

Akcja Freaky Tales rozgrywa się w Oakland z końca lat 80. To rodzinne miasto Ryana Flecka, który doskonale zna jego specyfikę. Na planie pojawili się też konsultanci, by uwiarygodnić szczegóły dotyczące tamtejszej społeczności i kultury.

Oakland końca dekady to czasy rozkwitu hip-hopu i działalności gangów narkotykowych. Te elementy odgrywają istotną rolę w filmie, tworząc specyficzny, miejski klimat lat 80.

Zdjęcia kręcono w prawdziwych lokacjach Oakland, między innymi w historycznym Grand Lake Theater oraz słynnej hali sportowej Oakland–Alameda County Coliseum Arena.

  • Oakland z końca lat 80. jako miejsce akcji filmu
  • Hip-hop, gangi i narkobiznes kształtują specyfikę tamtych czasów
  • Zdjęcia w prawdziwych, kultowych lokacjach Oakland

Lata 80. jako Złoty Wiek Oakland

Lata 80. to złoty okres w historii Oakland, kiedy miasto budowało swój unikatowy charakter, w dużej mierze pod wpływem rodzącej się kultury hip-hopowej. To właśnie w Oakland działali tacy artyści jak MC Hammer, Too Short czy Digital Underground.

Gwiazdy Marvela w niezależnej produkcji

Reżyserzy Marvela powracają do Sundance - ich korzenie w kinie niezależnym

Obsada Freaky Tales to prawdziwi weterani kinowego uniwersum Marvela. Pedro Pascal, znany z serialu „The Mandalorian”, wcielił się w filmie w główną rolę Paula. Aktor ma już za sobą epizod w „Wonder Woman 1984”, a wkrótce zobaczymy go w serialu „The Last of Us” od HBO.

Kolejną gwiazdą Marvela na ekranie będzie Ben Mendelsohn, który wcielił się w postać Talosa w „Kapitan Marvel” oraz „Captain Marvel 2”. Aktor ma na koncie takie hity jak „Mroczny Rycerz Powstaje”, „Zniewolony” czy „Ready Player One”.

Pozostałą część obsady stanowią aktorzy teatralni oraz raperka Normani, gwiazda sceny muzycznej, dla której jest to debiut aktorski.

Niezależna produkcja z gwiazdami pierwszej ligi

Mimo niezależnego charakteru, film dysponuje rozpoznawalną, świetną obsadą. Takie połączenie może okazać się idealnym magnesem na widownię, łącząc urok kina offowego ze znanymi nazwiskami gwiazd Marvela czy HBO.

Powrót twórców Kapitan Marvel na Sundance

Dla Anny Boden i Ryana Flecka jest to powrót na Sundance po prawie dwóch dekadach. To właśnie tam święcili sukcesy swoich wczesnych filmów Half Nelson oraz Mississippi Grind, które otworzyły im drogę do Hollywood.

Potem przyszły hity „Szefowie wrogowie” oraz „Kapitan Marvel”, które ugruntowały ich pozycję jako reżyserów filmowych blockbusterów. Teraz, podobnie jak wielu innych twórców Marvela, wracają do korzeni niezależnego kina.

Fleck i Boden mają nadzieję, że Freaky Tales spotka się z ciepłym przyjęciem publiczności festiwalowej. Liczą na powtórkę sukcesu sprzed lat i ponowne otwarcie drogi do Hollywood.

Droga przez festiwale do wielkich studiów

Coraz więcej utalentowanych reżyserów niezależnych trafia do systemu hollywoodzkich studiów filmowych. Przykładem są Chloé Zhao, czy bracia Russo, którzy po niskobudżetowych produkcjach festiwalowych zajęli się realizacją superprodukcji Marvela.

Niezależny duch i hollywoodzki rozmach

Mimo niezależnego budżetu, Freaky Tales ma ambicję, by dorównać hollywoodzkim produkcjom pod względem rozmachu i jakości realizacji. Anna Boden i Ryan Fleck sięgnęli po cały arsenał środków, z których korzystali przy „Kapitan Marvel” - efekty specjalne, sceny akcji, kaskaderka.

Za montaż odpowiada oscarowy montażysta Wyatt Smith, z którym pracowali przy hitach „Szefowie wrogowie” oraz „Kapitan Marvel”. Film cechuje dynamiczny styl i szybki rytm montażu, charakterystyczny dla hollywoodzkich produkcji.

Dzięki temu Freaky Tales łączy w sobie ducha niezależnego kina z rozmachem, jakością realizacji i tempem godnym hollywoodzkiej superprodukcji.

Podsumowanie

Anna Boden i Ryan Fleck, reżyserzy filmu Kapitan Marvel z uniwersum Marvela, wracają po latach na Sundance Film Festival z nowym projektem - tym razem niezależnym filmem Freaky Tales. Jest to dynamiczna opowieść osadzona w klimacie Oakland z lat 80., łącząca konwencje kina akcji, sci-fi i blaxploitation. W rolach głównych Pedro Pascal oraz Ben Mendelsohn.

Choć film powstał poza systemem wielkich wytwórni, twórcy sięgnęli po cały arsenał środków znany z hollywoodzkich produkcji. Dzięki temu Freaky Tales ma szansę połączyć klimat niezależnego kina z rozmachem godnym największych studiów filmowych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
  2. Ta tajemnicza organizacja Disneya doczeka się filmowej adaptacji
  3. Najlepsze filmy animowane wszech czasów - subiektywny ranking
  4. Tragedia i komedia w amerykańskiej literaturze: równocześnie i często w tym samym dniu
  5. Multikino Targówek - najnowsze informacje i repertuar
Autor Grzegorz Brzeziński
Grzegorz Brzeziński

Jestem Grzegorz i od dawna pasjonuje mnie sztuka filmowa. Na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także ciekawostki z branży rozrywkowej. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami na temat filmów różnych gatunków, od dramatów po komedie

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Janusz Józefowicz - sylwetka choreografa i reżysera teatralnego
NewsJanusz Józefowicz - sylwetka choreografa i reżysera teatralnego

Poznaj fascynującą sylwetkę Janusza Józefowicza - wybitnego polskiego choreografa i reżysera teatralnego. Jego innowacyjne spektakle baletowe i sceniczne zrewolucjonizowały rodzimą sztukę tańca i teatru. Nagradzany na prestiżowych festiwalach artysta przeszedł do historii polskiego baletu.