News

Obsada filmu Klatka dla ptaków zachwyciła na gali SAG

Autor Julita Kalinowska
Julita Kalinowska01.01.20247 min.
Obsada filmu Klatka dla ptaków zachwyciła na gali SAG

Obsada filmu Klatka dla ptaków zaskoczyła Hollywood zdobywając nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych dla najlepszej obsady filmowej w 1997 roku. Robin Williams i Nathan Lane błyszczeli w tej gejowskiej farsie będącej adaptacją francuskiej sztuki, która okazała się kasowym hitem. Podczas odbierania nagrody, Lane wzruszająco podziękował Williamsowi za jego hojność i wsparcie na planie produkcji, która przeszła do historii jako jeden z pierwszych głośnych filmów studia filmowego z bohaterami LGBT w centrum akcji.

Obsada filmu Klatka dla ptaków triumfuje na gali SAG

W 1997 roku nagroda Gildii Aktorów Ekranowych dla najlepszej obsady filmowej powędrowała do obsady komedii "Klatka dla ptaków". Film Mike'a Nicholsa z Robinem Williamsem i Nathanem Lane'em w rolach głównych okazał się niespodziewanym zwycięzcą, pokonując takie produkcje jak "Angielski pacjent" czy "Pokój Marvina".

Adaptacja francuskiej farsy "La Cage aux Folles" opowiadała historię pary gejów prowadzących nocny klub w Miami. Kiedy syn jednego z nich (grany przez Dana Futtermana) przyjeżdża z konserwatywnymi rodzicami swojej narzeczonej (Calisty Flockhart), dochodzi do wielu zabawnych nieporozumień i sytuacji.

W obsadzie znaleźli się również Hank Azaria jako gosposia rodziny Goldmanów, Christine Baranski w roli matki Dana Futtermana oraz Gene Hackman i Dianne Wiest jako rodzice narzeczonej.

Film zebrał pozytywne recenzje i okazał się kasowym hitem. "Klatka dla ptaków" była jedną z pierwszych głośnych produkcji hollywoodzkiego studia filmowego z postaciami LGBT w centrum akcji.

Niespodziewane zwycięstwo obsady Klatki dla ptaków

Nagroda dla najlepszej obsady filmowej na gali SAG w 1997 roku miała trafić raczej do któregoś z bardziej "poważnych" nominowanych, takich jak "Angielski pacjent" (zdobywca Oscara za najlepszy film), "Noże na ostrzu" czy "Pokój Marvina" z takimi gwiazdami jak Meryl Streep i Leonardo DiCaprio.

Jednak ostatecznie statuetka powędrowała do ekscentrycznej obsady "Klatki dla ptaków", ku zaskoczeniu wielu obserwatorów. Aktor Nathan Lane przyznał później, że sam nie spodziewał się zwycięstwa. "To był rok niezależnych filmów, nie sądziłem że mamy jakiekolwiek szanse" - powiedział Lane.

"Byłem bardzo zadowolony, że w końcu osiągnęliśmy komercyjny sukces!" - dodał aktor, który wraz z Hankiem Azarią był indywidualnie nominowany w kategorii aktorów drugoplanowych, ale ostatecznie zdobył nagrodę wraz z całą obsadą filmu.

Robin Williams i Nathan Lane błyszczą w gejowskiej farsie

Robin Williams i Nathan Lane stworzyli niezapomniany duet jako para gejów - właścicieli nocnego klubu z drag queen występującymi na scenie. Obaj aktorzy zachwycili krytyków i publiczność, a ich chemia na ekranie była kluczem do sukcesu filmu.

Szczególne uznanie zebrał występ Lane'a w roli Albert Goldmana, ekscentrycznego partnera Williamsa. Krytyk "The Hollywood Reporter" określił tę rolę jako "triumf", chwaląc komizm i wdzięk Lane'a.

Aktor w swoim przemówieniu po odebraniu SAG Award podziękował w szczególności Robinowi Williamsowi, który nie był obecny na gali. "Zdobyłem prawdziwego przyjaciela, a ta nagroda należy się jemu bardziej niż komukolwiek innemu" - powiedział Lane.

Ciepłe przyjęcie filmu z postaciami LGBT

"Klatka dla ptaków" była jedną z pierwszych głośnych produkcji dużego hollywoodzkiego studia filmowego, której bohaterami byli geje. Choć tematyka LGBT budziła w tamtych czasach więcej kontrowersji, film spotkał się z pozytywnym odbiorem krytyków i publiczności.

Dowodem na ciepłe przyjęcie filmu było zdobycie przez obsadę nagrody Gildii Aktorów Ekranowych - organizacji skupiającej samych aktorów z Hollywood.

Czytaj więcej: Sposób na zwiększenie klikalności treści informacyjnych

Kreatywna adaptacja francuskiej sztuki zawojowała Hollywood

Za adaptację francuskiej farsy "La Cage aux Folles" i przeniesienie jej akcji do Miami odpowiadali scenarzystka Elaine May oraz reżyser Mike Nichols. Ich kreatywne podejście pozwoliło stworzyć film równie zabawny co przełomowy.

"Klatka dla ptaków" zebrała entuzjastyczne recenzje i okazała się sporym hitem kinowym, lądując na szczycie box office w weekend otwarcia w marcu 1996 roku.

Krytyk "The Hollywood Reporter" chwalił "znakomite aktorstwo i wiele rozśmieszających momentów" na najwyższym poziomie. Film był dowodem, że nawet adaptacja obcej sztuki może trafić w gusta amerykańskiej widowni, jeśli zrobi się to z pomysłem.

Odważne podejście Nicholsa i May

Zarówno Mike Nichols jak i Elaine May mieli na koncie wiele udanych i nagradzanych produkcji, jednak "Klatka dla ptaków" była ich najbardziej odważnym i kontrowersyjnym projektem.

Nie bali się ukazać pary gejów w pozytywnym świetle ani zakpić z konserwatywnych postaw niektórych polityków i rodziców. Ich błyskotliwe dialogi i absurdalne sceny rodem z najlepszych fars sprawiły, że film na długo pozostał w pamięci widzów.

Elaine May i Mike Nichols stworzyli kasowy hit z obsadą LGBT

Obsada filmu Klatka dla ptaków zachwyciła na gali SAG

Scenarzystka Elaine May i reżyser Mike Nichols współpracowali już wcześniej przy kilku udanych produkcjach, jednak ich największym wspólnym sukcesem okazała się "Klatka dla ptaków" z 1996 roku.

Ich odważne i kreatywne podejście pozwoliło stworzyć nie tylko ciepłą komedię z udziałem pary gejów, lecz także kasowy hit, który zebrał entuzjastyczne recenzje i zarobił ponad 120 milionów dolarów przy budżecie 31 milionów.

Budżet filmu $31 mln
Przychody z box office $124 mln
Ocena na Rotten Tomatoes 87%

Film Nicholsa i May pokazał, że historia osadzona w społeczności LGBT z odpowiednim scenariuszem i reżyserią może okazać się nie tylko sukcesem artystycznym, lecz także komercyjną sensacją.

Wzruszające przemówienie Lane'a dedykowane Williamsowi

Aktor Nathan Lane w swoim przemówieniu po odebraniu nagrody SAG dla najlepszej obsady filmowej podziękował Robinowi Williamsowi, który partnerował mu na ekranie w roli Armanda Goldmana.

Williams nie był obecny na gali, jednak Lane zadedykował mu wzruszające słowa: "Zdobyłem prawdziwego przyjaciela, a ta nagroda należy się jemu bardziej niż komukolwiek innemu."

Chemia na ekranie obu aktorów oraz komiczny talent Williamsa miały ogromny wpływ na sukces całego filmu. Lane słusznie oddał mu cześć, a jego przemówienie pokazało, jak bliską więź udało im się zbudować na planie produkcji.

Sukces "Klatki dla ptaków" i ciepłe słowa Lane'a pozwalają sądzić, że była to jedna z najważniejszych ról w karierze Robina Williamsa.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem zwycięstwo obsady filmu "Klatka dla ptaków" na gali Screen Actors Guild Awards w 1997 roku. Opisałem, jak produkcja Mike'a Nicholsa z Robinem Williamsem i Nathanem Lane'em w rolach głównych pokonała faworytów i zdobyła nagrodę dla najlepszej obsady filmowej.

Skupiłem się na wybitnych kreacjach aktorskich Williamsa i Lane'a, ich genialnej chemii na ekranie oraz ciepłym przyjęciu filmu z postaciami gejowskimi w mainstreamowym Hollywood. Przybliżyłem też sylwetki scenarzystki Elaine May i reżysera Mike'a Nicholsa, których pomysłowa adaptacja francuskiej sztuki okazała się sporym sukcesem.

Wspomniałem również o wzruszającym przemówieniu Lane'a, który zadedykował nagrodę Williamsowi, dziękując mu za przyjaźń i wsparcie. Podsumowałem wyniki finansowe produkcji, która przy budżecie 31 milionów dolarów zarobiła ponad 120 milionów i zebrała zachwyt krytyków.

Mam nadzieję, że mój artykuł pozwolił czytelnikom lepiej zrozumieć fenomen "Klatki dla ptaków" i docenić grę aktorów oraz śmiałe, a jednocześnie ciepłe spojrzenie twórców na społeczność LGBTQ.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
  2. Najlepsze filmy animowane wszech czasów - subiektywny ranking
  3. Kroki do perfekcyjnego pozycjonowania strony w Google: Przewodnik dla przedsiębiorców
  4. Opiekun - co sądzimy o nowym thrillerze z 2023 roku?
  5. Jak oceniamy nowy film wojenny Siła Ducha z 2023 roku?
Autor Julita Kalinowska
Julita Kalinowska

Witajcie, kinefili! Jestem zapalona miłośniczka srebrnego ekranu, entuzjastycznie dzieląca się moją filmową obsesją. Rozplątuję intrygi fabularne jak złote nici, ukazując wnikliwe spojrzenie na sztukę kina. Przygoda rozpoczyna się tu, gdzie światła gasną i zaczyna się magia filmowej opowieści. Zapraszam, by razem odkrywać krainy emocji i ekranowych tajemnic.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Kino Stylowy w Zamościu - repertuar i informacje o kinie
NewsKino Stylowy w Zamościu - repertuar i informacje o kinie

Odkryj aktualne pokazy filmowe i ciekawy repertuar Kina Stylowego w Zamościu. Znajdziesz tu informacje o seansach, cenach biletów, możliwości rezerwacji online, premiery, wydarzenia i udogodnienia w sali kinowej. Idealne miejsce na familijną wycieczkę i wieczór kinowy.