News

Nominacje do nagrody BAFTA Rising Star: Jacob Elordi, Ayo Edebiri, Phoebe Dynevor

Autor Julita Kalinowska
Julita Kalinowska10.01.20245 min.
Nominacje do nagrody BAFTA Rising Star: Jacob Elordi, Ayo Edebiri, Phoebe Dynevor

Nominacje do nagrody BAFTA Rising Star dla najbardziej obiecujących młodych aktorów zostały ogłoszone. W tym roku szansę na zdobycie prestiżowej statuetki mają Jacob Elordi, Ayo Edebiri, Phoebe Dynevor, Mia McKenna-Bruce i Sophie Wilde. Nagroda przyznawana jest od 19 lat i jest jedyną kategorią BAFTA, o której decydują głosy publiczności. Poprzednimi zwycięzcami byli m.in. Tom Holland, John Boyega czy Daniel Kaluuya.

Wyłonienie piątki nominowanych aktorów

British Academy of Film and Television Arts (BAFTA) ogłosiła piątkę nominowanych do tegorocznej nagrody BAFTA Rising Star. Są to: Jacob Elordi, Ayo Edebiri, Phoebe Dynevor, Mia McKenna-Bruce i Sophie Wilde. Nagroda przyznawana jest co roku wschodzącym gwiazdom branży filmowej i jest jedyną kategorią BAFTA, o której decydują głosy publiczności.

Nominacje zostały ogłoszone podczas specjalnego wydarzenia z udziałem aktora Stephena Grahama i krytyka filmowego Alego Plumba. Jak podkreśliła Akademia, nominowani aktorzy wykazali się w ostatnim roku niezwykłym talentem i zdobyli uznanie zarówno publiczności, jak i przemysłu filmowego.

Kryteria nominacji

Nominacje zostały przyznane przez jury pod przewodnictwem Anny Higgs, przewodniczącej komitetu filmowego BAFTA. W skład jury weszli również aktorzy Daisy Edgar-Jones, Ṣọpẹ́ Dìrísù i Himesh Patel oraz cenieni specjaliści branży filmowej.

Pod uwagę brana jest przede wszystkim obiecująca kreacja aktorska w jednym lub kilku filmach w ciągu ostatniego roku. Liczy się zarówno uznanie krytyków, jak i popularność wśród widzów.

Zasady głosowania na zwycięzcę nagrody

Nagroda BAFTA Rising Star to jedyne wyróżnienie Akademii, o którym decydują głosy publiczności. Każdy może oddać swój głos na ulubionego nominowanego aktora na stronie ee.co.uk/BAFTA.

Głosować można od chwili ogłoszenia nominacji do połowy lutego 2024 roku. Zdobywca nagrody zostanie ogłoszony podczas gali BAFTA 18 lutego w londyńskiej Royal Festival Hall.

Zasady głosowania

Aby oddać głos, należy wejść na wspomnianą wyżej stronę BAFTA i EE, wybrać jednego nominowanego aktora i kliknąć przycisk „Vote”. Można zagłosować tylko raz z jednego adresu IP.

Głosujących prosi się o zapoznanie się i zaakceptowanie regulaminu przed oddaniem głosu. Głosy niezgodne z regulaminem będą nieważne.

Czytaj więcej: Zmarła Cindy Morgan, aktorka znana z roli w Caddyshack i Tron

Poprzedni laureaci nagrody BAFTA Rising Star

Nagroda BAFTA Rising Star ma już 19-letnią historię. Wśród jej dotychczasowych zdobywców znaleźli się tacy utalentowani aktorzy jak: Tom Hardy, Daniel Kaluuya, Letitia Wright, James McAvoy, Tom Holland i wielu innych.

Nagroda stała się trampoliną do międzynarodowej kariery dla wielu młodych aktorów.

Laureaci Rising Star często zyskiwali później nominacje i statuetki za role w prestiżowych produkcjach, umacniając swą pozycję w Hollywood. Nagroda stała się zatem trampoliną do międzynarodowej kariery dla wielu wschodzących gwiazd.

Najbardziej znane nazwiska wśród laureatów

  • Tom Hardy
  • Daniel Kaluuya
  • Letitia Wright
  • James McAvoy

Komentarz dyrektor BAFTA na temat nominacji

Nominacje do nagrody BAFTA Rising Star: Jacob Elordi, Ayo Edebiri, Phoebe Dynevor

Dyrektor generalna BAFTA Jane Millichip wyraziła zadowolenie z poziomu tegorocznych nominacji:

„Jestem zachwycona niezwykłym talentem, który reprezentuje piątka tegorocznych nominowanych do Nagrody Wschodzącej Gwiazdy EE. Ci niezwykli ludzie uosabiają to, co BAFTA i Nagroda Wschodzącej Gwiazdy EE oznaczają jako przyszłość przemysłu filmowego."

Millichip doceniła innowacyjność, oddanie i zaangażowanie nominowanych aktorów, którzy jej zdaniem mają wszelkie predyspozycje, by odnieść sukces w branży filmowej.

Nagroda BAFTA Rising Star od 19 lat promuje talenty

Nagroda BAFTA Rising Star od samego początku stawiała sobie za cel promowanie utalentowanych aktorów na początku ich kariery. Od 19 lat akcja ta odnosi sukces.

Jak pokazuje historia, laureaci Rising Star z miejsca zyskiwali rozpoznawalność na całym świecie i otrzymywali intratne propozycje filmowe. Nagroda stała się znakomitym trampoliną do międzynarodowej kariery.

Również w tym roku nominowani aktorzy mają szansę zdobyć światowy rozgłos i wejść na wyższy poziom kariery aktorskiej po zdobyciu nagrody BAFTA Rising Star.

Publiczność zadecyduje, kto otrzyma nagrodę

Jak co roku, zwycięzcę nagrody Rising Star wybiorą głosujący widzowie. Można oddać głos na ulubionego nominowanego na stronie ee.co.uk/BAFTA od chwili ogłoszenia nominacji do połowy lutego.

Faworytem publiczności wydaje się Jacob Elordi, znany m.in. z serialu „Euforia”. Jednak pozostali nominowani aktorzy również mają liczne grono fanów.

Ostateczny werdykt należeć jednak będzie do głosujących. Zdobywca nagrody zostanie ogłoszony 18 lutego podczas uroczystej gali.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiono tegorocznych nominowanych do nagrody BAFTA Rising Star, przyznawanej młodym, wschodzącym talentom aktorskim. Pod uwagę wzięto kryteria wyboru nominowanych, proces głosowania publiczności na zwycięzcę, a także historię i cele samej nagrody.

Przybliżono sylwetki piątki tegorocznych nominowanych: Jacoba Elordiego, Ayo Edebiri, Phoebe Dynevor, Mii McKenna-Bruce i Sophie Wilde. Zwrócono uwagę na ich obiecujące aktorskie kreacje w ostatnim roku.

Następnie scharakteryzowano zasady głosowania widzów na laureata nagrody. Podkreślono, że Rising Star jest jedynym wyróżnieniem BAFTA przyznawanym w oparciu o preferencje publiczności.

W dalszej części przypomniano najbardziej znane nazwiska dotychczasowych zdobywców nagrody. Zaznaczono, że odegrała ona ważną rolę w rozwoju ich międzynarodowej kariery.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
  2. Najlepsze filmy animowane wszech czasów - subiektywny ranking
  3. Kroki do perfekcyjnego pozycjonowania strony w Google: Przewodnik dla przedsiębiorców
  4. Oscar Isaac będzie głosem Jezusa Chrystusa w animowanym filmie o tematyce religijnej
  5. Opiekun - co sądzimy o nowym thrillerze z 2023 roku?
Autor Julita Kalinowska
Julita Kalinowska

Witajcie, kinefili! Jestem zapalona miłośniczka srebrnego ekranu, entuzjastycznie dzieląca się moją filmową obsesją. Rozplątuję intrygi fabularne jak złote nici, ukazując wnikliwe spojrzenie na sztukę kina. Przygoda rozpoczyna się tu, gdzie światła gasną i zaczyna się magia filmowej opowieści. Zapraszam, by razem odkrywać krainy emocji i ekranowych tajemnic.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Kino Stylowy w Zamościu - repertuar i informacje o kinie
NewsKino Stylowy w Zamościu - repertuar i informacje o kinie

Odkryj aktualne pokazy filmowe i ciekawy repertuar Kina Stylowego w Zamościu. Znajdziesz tu informacje o seansach, cenach biletów, możliwości rezerwacji online, premiery, wydarzenia i udogodnienia w sali kinowej. Idealne miejsce na familijną wycieczkę i wieczór kinowy.