News

Nominowani operatorzy kamery z tytułami filmowymi DP Prieto Zabójcy kwiatów księżyca i Ryan Biedne rzeczy wśród kandydatów do nagrody ASC

Autor Julita Kalinowska
Julita Kalinowska12.01.20245 min.
Nominowani operatorzy kamery z tytułami filmowymi DP Prieto Zabójcy kwiatów księżyca i Ryan Biedne rzeczy wśród kandydatów do nagrody ASC

Nominowani operatorzy kamery z tytułami filmowymi DP Prieto Zabójcy kwiatów księżyca i Ryan Biedne rzeczy wśród kandydatów do nagrody ASC. Amerykańskie Stowarzyszenie Operatorów Filmowych ogłosiło nominacje do swoich corocznych nagród za rok 2024. Wśród nominowanych znalazły się takie tytuły jak "Zabójcy kwiatów księżyca" Martina Scorsese z Rodrigo Prieto oraz "Biedne rzeczy" Yorgosa Lanthimosa sfotografowane przez Robbie Ryana. Pozostałymi nominowanymi są Edward Lachman za "El Conde", Matthew Libatique za "Maestro" oraz Hoyte van Hoytema za "Oppenheimer".

Nominowani do nagród ASC

Amerykańskie Stowarzyszenie Operatorów Filmowych (ASC) ogłosiło nominacje do swoich corocznych nagród za rok 2024. Wśród nominowanych znalazło się kilku znakomitych operatorów za pracę przy prestiżowych tytułach filmowych.

Jednym z nominowanych jest Rodrigo Prieto za zdjęcia do dramatu Martina Scorsese "Zabójcy kwiatów księżyca" dla Apple TV+. To kolejna nominacja dla tego utalentowanego operatora po oscarowej nominacji za "Milczenie" również Scorsese.

Obok Prieto nominowany został Robbie Ryan za fantasy Yorgosa Lanthimosa "Biedne rzeczy" dla wytwórni Searchlight. Ryan ma na koncie nagrody BAFTA i European Film Awards za "Faworytę" i jest uznanym operatorem z ponad 30 filmami w dorobku.

Innymi nominowanymi są Edward Lachman za "El Conde" Pabla Larraína dla Netfliksa, Matthew Libatique za "Maestro" z Bradleyem Cooperem i Hoyte van Hoytema za "Oppenheimer" z Cillianem Murphym w roli głównej naukowca pracującego nad projektem bomby atomowej.

Kolejne nominacje utytułowanych operatorów

Co ciekawe, wszyscy pięciu nominowani operatorzy kamery mają na koncie nominacje do Oscara. Każdy z nich także mierzy się o swoją pierwszą zdobycie nagrody ASC za film fabularny. Należy podkreślić, że zgodnie ze statystykami w 7 z ostatnich 10 lat zwycięzca nagrody ASC za najlepsze zdjęcia do filmu fabularnego zgarniał także Oscara, więc nominacja jest dobrym prognostykiem przed rozdaniem filmowych nagród Akademii.

Warto również wspomnieć, że w ubiegłym roku Mandy Walker jako pierwsza kobieta w historii wygrała w kategorii filmów fabularnych ASC za "Elvisa" Bazza Luhrmanna. Następnie operator James Friend za "Na Zachodzie bez zmian" został nagrodzony Oscarem za najlepsze zdjęcia.

Spotlight dla Warwicka Thorntona

Oprócz głównej kategorii filmów fabularnych, ASC przyznaje również nagrodę Spotlight dla operatorów kina niezależnego oraz zagranicznego. W tym roku nominowanymi są:

  • Eric Branco za "Story Ave.”
  • Krum Rodriguez za "Citizen Saint”
  • Warwick Thornton za "The New Boy”

Szczególnie ciekawa jest obecność w tym gronie Warwicka Thorntona - australijskiego reżysera, scenarzysty, operatora i aktora. Jego film "The New Boy" zdobył Złotą Żabę na Festiwalu Camerimage, więc ASC doceniło tę świetną kreację wizualną.

Pozostałe kategorie

Oprócz filmów fabularnych i nagrody Spotlight, ASC nominuje także operatorów za osiągnięcia w serialach, filmach dokumentalnych i teledyskach. Pełna lista tegorocznych nominowanych jest bardzo długa, ale warto wymienić kilku z nich.

W kategorii seriali godzinnych nominację uzyskał m.in. Glen Keenan za odcinek "Hegemonia" z nowego "Star Treka: Strange New Worlds”. Z kolei w serialach półgodzinnych szansę na nagrodę ma Jon Joffin za "Schmigadoon!" Apple TV+.

Natomiast wśród filmów dokumentalnych nominowani operatorzy to m.in. Jeff Hutchens za "Murder in Big Horn".

Nominowany operator Tytuł
Rodrigo Prieto Zabójcy kwiatów księżyca
Robbie Ryan Biedne rzeczy

Podsumowując, tegoroczni nominowani do nagród Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych reprezentują absolutny światowy top w dziedzinie sztuki operatorskiej. Ich osiągnięcia zarówno w filmach fabularnych, serialach jak i projektach dokumentalnych zasługują na najwyższe uznanie. Trzymamy kciuki za polskich twórców i czekamy na ogłoszenie laureatów podczas gali ASC 3 marca w Beverly Hilton.

Czytaj więcej: Obsada filmu Klatka dla ptaków zachwyciła na gali SAG

Podsumowanie

Nominowani operatorzy kamery z tytułami filmowymi DP Prieto Zabójcy kwiatów księżyca i Ryan Biedne rzeczy wśród kandydatów do nagrody ASC

W powyższym artykule omówione zostały tegoroczne nominacje do nagród Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych. Przedstawiono nominowanych w kluczowej kategorii filmów fabularnych, takich jak Rodrigo Prieto za "Zabójców kwiatów księżyca" czy Robbie Ryan za "Biedne rzeczy". Podkreślono, że wszyscy pięciu nominowani operatorzy mają na koncie wcześniejsze nominacje do Oscara.

Ponadto, wspomniano o przyznawanej nagrodzie Spotlight dla operatorów kina niezależnego i zagranicznego. W tym roku nominowany jest m.in. Warwick Thornton, którego film "The New Boy" zdobył Złotą Żabę na Festiwalu Camerimage. Omówiono również pozostałe kategorie ASC obejmujące seriale, filmy dokumentalne i teledyski.

Podkreślono, że statystycznie laureat nagrody ASC za najlepsze zdjęcia do filmu fabularnego sięga po Oscara w tej kategorii. Dlatego nominacja jest dobrym prognostykiem przed rozdaniem nagród Akademii Filmowej. Trzymamy zatem kciuki za polskich twórców!

Mam nadzieję, że podsumowanie artykułu przybliżyło Ci najważniejsze informacje na temat tegorocznych nominacji do nagród ASC. Zachęcam do zapoznania się z całym tekstem, aby poznać dodatkowe szczegóły i ciekawostki na ten temat.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
  2. Najlepsze filmy animowane wszech czasów - subiektywny ranking
  3. Kroki do perfekcyjnego pozycjonowania strony w Google: Przewodnik dla przedsiębiorców
  4. Oscar Isaac będzie głosem Jezusa Chrystusa w animowanym filmie o tematyce religijnej
  5. Opiekun - co sądzimy o nowym thrillerze z 2023 roku?
Autor Julita Kalinowska
Julita Kalinowska

Witajcie, kinefili! Jestem zapalona miłośniczka srebrnego ekranu, entuzjastycznie dzieląca się moją filmową obsesją. Rozplątuję intrygi fabularne jak złote nici, ukazując wnikliwe spojrzenie na sztukę kina. Przygoda rozpoczyna się tu, gdzie światła gasną i zaczyna się magia filmowej opowieści. Zapraszam, by razem odkrywać krainy emocji i ekranowych tajemnic.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Kino Stylowy w Zamościu - repertuar i informacje o kinie
NewsKino Stylowy w Zamościu - repertuar i informacje o kinie

Odkryj aktualne pokazy filmowe i ciekawy repertuar Kina Stylowego w Zamościu. Znajdziesz tu informacje o seansach, cenach biletów, możliwości rezerwacji online, premiery, wydarzenia i udogodnienia w sali kinowej. Idealne miejsce na familijną wycieczkę i wieczór kinowy.