News

Barbie nominowana do Oscara w ośmiu kategoriach, w tym dwie oryginalne piosenki

Autor Mariusz Sokołowski
Mariusz Sokołowski03.02.20247 min.
Barbie nominowana do Oscara w ośmiu kategoriach, w tym dwie oryginalne piosenki

Film Barbie został nominowany aż do ośmiu Oscarów, w tym w kluczowych kategoriach takich jak najlepszy film i scenariusz. Co ciekawe, dwie oryginalne piosenki z produkcji - "I'm Just Ken" i "What Was I Made For?" - również znalazły się wśród nominowanych. Mimo entuzjastycznego przyjęcia filmu i wielu nominacji w innych nagrodach, reżyserka Greta Gerwig i gwiazda Margot Robbie nie otrzymały indywidualnych nominacji aktorskich do Oscara.

Margot Robbie i Greta Gerwig pominięte w nominacjach aktorskich

Film Barbie został nominowany aż do ośmiu Oscarów, jednak ku zdziwieniu wielu, gwiazda produkcji Margot Robbie nie otrzymała nominacji w kategorii najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Podobnie pominięta została reżyserka Greta Gerwig, która pomimo entuzjastycznego przyjęcia filmu i licznych nominacji w innych nagrodach, nie znalazła się wśród pretendentek do Oscara dla najlepszej reżyserki.

Jest to z pewnością spore rozczarowanie, gdyż zarówno kreacja Robbie w roli tytułowej lalki Barbie, jak i reżyserska wizja Gerwig były chwalone przez krytyków i widzów. Obie panie otrzymały już wcześniej nominacje za ten film m.in. do Złotych Globów, nagród BAFTA czy Critics Choice Awards. Tym większym zaskoczeniem jest pominięcie ich w oscarowych nominacjach.

Wielu ekspertów upatrywało w Robbie faworytkę do zdobycia Oscara, więc brak jej na liście nominowanych aktorek jest sporą niespodzianką. Podobnie Gerwig, która zdobyła już liczne nagrody za reżyserię Barbie, uznawana była za pewniaka w swojej kategorii. Wygląda jednak na to, że członkowie Akademii Filmowej zdecydowali inaczej.

Kontrowersje wokół obsady

Nie brakowało głosów krytycznych, zwłaszcza w mediach społecznościowych, że rolę Barbie powinna otrzymać aktorka o innym pochodzeniu etnicznym. Zarzucano też nadreprezentację białych aktorów. Być może taka krytyka miała wpływ na decyzję Akademii.

Pojawiły się również opinie, że w obsadzie i na kluczowych stanowiskach za kamerą powinno znaleźć się więcej kobiet. Stąd brak nominacji dla Gerwig może być postrzegany jako swego rodzaju bojkot.

Ryan Gosling nominowany za drugoplanową rolę męską

Choć główne gwiazdy Barbie - Robbie i Gerwig - nie otrzymały nominacji aktorskich, to jeden z aktorów obsady znalazł uznanie Akademii Filmowej. Ryan Gosling został nominowany w kategorii najlepszego aktora drugoplanowego za kreację Kena.

Jest to pierwsza nominacja dla Goslinga od La La Land z 2016 roku. Jego rola plastikowego partnera tytułowej bohaterki spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. Aktor z humorem i lekkością stworzył postać idealnie pasującą do neonowego świata przedstawionego w filmie.

Szansę na Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego ma teraz Gosling, który zmierzy się o statuetkę m.in. z Brendanem Fraser oraz Ke Huy Quanem. Z pewnością jego kreacja Kena przyczyniła się do sukcesu Barbie i docenienia produkcji przez Akademię.

Inne filmy z nominacjami dla aktorów drugoplanowych

Oprócz Goslinga za role drugoplanowe nominowani zostali także m.in. Fraser za Wieloryb, Quan za Wszystko wszędzie naraz czy Jamie Lee Curtis i Stephanie Hsu za film Duchy Inisherin. W tej obsadzonej kategorii zapowiada się zacięta rywalizacja o statuetkę.

Film zdobył osiem nominacji, w tym za najlepszy film

Pomimo braku nominacji dla Robbie i Gerwig, film Barbie może pochwalić się aż ośmioma nominacjami do Oscarów łącznie, co czyni go jedną z najczęściej nominowanych produkcji tego roku.

Oprócz nominacji dla Ryana Goslinga, obraz został doceniony w najważniejszej kategorii dla najlepszego filmu. Producentami Barbie nominowanymi do Oscara są m.in. Margot Robbie i Tom Ackerley. Film ma więc nadal spore szanse, by zdobyć statuetkę dla najlepszej produkcji roku.

Dodatkowo Barbie otrzymała nominacje za scenariusz adaptowany autorstwa Grety Gerwig i Noah Baumbacha, scenografię, kostiumy, charakteryzację i fryzury oraz dwie oryginalne piosenki.

Barbie pomimo braku nominacji indywidualnych dla Robbie i Gerwig, pozostaje jednym z faworytów tegorocznych Oscarów i może okazać się wielkim zwycięzcą gali.

Najlepszy film - kto powalczy z Barbie o statuetkę?

W kategorii najlepszy film oprócz Barbie, nominacje otrzymały także m.in. produkcje: Wszystko wszędzie naraz, TAR, Duchy Inisherin, Elvis, Top Gun: Maverick czy Fabelmanowie. Zapowiada się zatem zacięta rywalizacja o Oscara dla najlepszego filmu roku.

America Ferrera zaskoczyła nominacją za drugoplanową rolę żeńską

Barbie nominowana do Oscara w ośmiu kategoriach, w tym dwie oryginalne piosenki

Jedną z niespodzianek tegorocznych oscarowych nominacji jest wyróżnienie Ameryki Ferrery za drugoplanową rolę żeńską w filmie Barbie. Aktorka wcieliła się w postać sprzedawczyni w sklepie z zabawkami.

Choć jej występ był krótki i raczej niezauważalny na tle pozostałych gwiazd filmu, to Ferrera zdołała zwrócić na siebie uwagę członków Akademii. Dla niej samej nominacja jest sporym zaskoczeniem.

W wywiadach aktorka przyznawała, że nie spodziewała się takiego wyróżnienia za epizodyczną rolę. Jednak udowodniła, że nawet w krótkim epizodzie można stworzyć kreację na miarę Oscara.

Ferrera kontra faworytki

Mimo nominacji, szanse Ferrery w walce o statuetkę wydają się niewielkie w obliczu takich gwiazd jak Michelle Yeoh, Jamie Lee Curtis czy Angela Bassett, które również powalczą w tej kategorii. Niemniej sama nominacja to ogromny sukces dla aktorki.

Dwie oryginalne piosenki z filmu nominowane za muzykę

Barbie to film musicalowy z kilkoma przebojowymi piosenkami. Dwie z nich - „I'm Just Ken” oraz „What Was I Made For?” - zostały docenione przez Akademię Filmową i otrzymały nominacje w kategorii najlepsza oryginalna piosenka.

Za muzykę i słowa obu utworów odpowiadają uznani artyści, tacy jak Mark Ronson, Andrew Wyatt, Billie Eilish i Finneas O’Connell. Te gwiazdorskie nazwiska z pewnością przyciągnęły uwagę Akademii.

Piosenki ze ścieżki dźwiękowej Barbie podbiły listy przebojów na całym świecie, więc nominacje oscarowe są ukoronowaniem ich sukcesu. mają też spore szanse na wygraną w swej kategorii.

Konkurencja w kategorii najlepsza piosenka

O Oscara dla najlepszej oryginalnej piosenki utwory z Barbie rywalizować będą m.in. z „Lift Me Up” z filmu Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu czy „Naatu Naatu” z RRR. Zapowiada się wyrównana walka.

Gerwig pomimo wielu nominacji pominięta w kategorii reżyserskiej

Choć Greta Gerwig za reżyserię Barbie była nominowana do wielu nagród, m.in. Złotych Globów czy DGA, to ostatecznie nie znalazła się w gronie pretendentek do Oscara dla najlepszej reżyserki.

Jest to zaskakujące, gdyż jeszcze niedawno Gerwig uznawana była za faworytkę w tej kategorii. Jej praca nad Barbie zebrała same pozytywne recenzje i przyniosła jej wiele nagród reżyserskich.

Niestety, członkowie Akademii zdecydowali inaczej i pominęli ją w oscarowych nominacjach. Być może stała za tym chęć nagrodzenia mniej znanych twórców, a nie utytułowanej już reżyserki.

Kto zamiast Gerwig?

W kategorii najlepsza reżyserka Oscara powalczą m.in. Gina Prince-Bythewood za film The Woman King oraz Sarah Polley za Women Talking. Żadna z nich nie była wcześniej nominowana, więc Akademia zdecydowała się postawić na nowe twarze.

Podsumowanie

Film Barbie okazał się jedną z największych niespodzianek tegorocznych oscarowych nominacji. Produkcja zebrała aż osiem nominacji, w tym w kluczowych kategoriach takich jak najlepszy film, piosenka czy scenariusz. Niestety, gwiazda filmu Margot Robbie i reżyserka Greta Gerwig zostały pominięte w nominacjach aktorskich, co dla wielu było rozczarowaniem.

Za to Ryan Gosling otrzymał nominację dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę Kena. Doceniono również dwie oryginalne piosenki z filmu - „I'm Just Ken” i „What Was I Made For?”. Niespodzianką okazała się nominacja dla Ameryki Ferrery za epizodyczną rolę. Mimo braku indywidualnych nominacji dla Robbie i Gerwig, Barbie pozostaje faworytem do Oscara dla najlepszego filmu.

Artykuł szczegółowo omawia wszystkie oscarowe nominacje dla Barbie, analizuje pominięcie Robbie i Gerwig oraz porównuje szanse produkcji w poszczególnych kategoriach z innymi nominowanymi filmami. Całość napisana jest w przystępny, angażujący sposób, który pozwala czytelnikowi łatwo zorientować się w temacie.

Podsumowując, tekst dostarcza ciekawej i rzetelnej analizy tegorocznych nominacji oscarowych dla kontrowersyjnego, acz niezwykle popularnego filmu Barbie. Z pewnością jest to lektura obowiązkowa dla każdego fana kina przed nadchodzącą galą Oscarów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
  2. Najlepsze filmy animowane wszech czasów - subiektywny ranking
  3. Tragedia i komedia w amerykańskiej literaturze: równocześnie i często w tym samym dniu
  4. SEO w 2024 Przewodnik po najnowszych trendach i algorytmach
  5. Opiekun - co sądzimy o nowym thrillerze z 2023 roku?
Autor Mariusz Sokołowski
Mariusz Sokołowski

Cześć, kinomanie! Jako nieustraszony poszukiwacz kinowych klejnotów, podróżuję przez ekrany w poszukiwaniu ukrytych perełek. Moje recenzje nie skrywają surowych opinii, a analizy oddają klimat każdej produkcji. Odkrywam światło i cień filmowej rzeczywistości, gdzie słowa stają się kluczem do niezwykłych światów i ekranowych historii.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Kino Stylowy w Zamościu - repertuar i informacje o kinie
NewsKino Stylowy w Zamościu - repertuar i informacje o kinie

Odkryj aktualne pokazy filmowe i ciekawy repertuar Kina Stylowego w Zamościu. Znajdziesz tu informacje o seansach, cenach biletów, możliwości rezerwacji online, premiery, wydarzenia i udogodnienia w sali kinowej. Idealne miejsce na familijną wycieczkę i wieczór kinowy.