Wielka, milimetrowa uczta

kolacja mistrzów sepia

Przez żołądek do serca, czyli wielka milimetrowa uczta

 

Tak jak po zimie przychodzi wiosna, której pierwsze przebłyski możemy oglądać za oknem, tak po ponurych tygodniach w których nasza strona była siedliskiem Apokalipsy, przyszedł czas na mniej przygnębiający temat. W  drugim numerze internetowego wydania 16 milimetrów postawiliśmy zatem na jedzenie, które okazuje się być wyjątkowo wdzięcznym środkiem filmowej ekspresji.

Zapraszamy Was tym samym, Drodzy Czytelnicy i Czytelniczki, na duchową ucztę, jaką jest spotkanie z kinem, nie tylko tym o tematyce kulinarnej. Prezentujemy teksty upichcone przez naszych autorów, mając nadzieję, że wypróbujecie je ze smakiem.

W temat numeru wprowadzają nas teksty Igi Łomanowskiej, która prezentuje filmowe uczty mające moc wewnętrznej przemiany (Ratatuj) i takie, które nie dla wszystkich kończą się dobrze (Kolacja z arszenikiem). Mniej wygodne oblicze konsumpcji stało się przedmiotem krytycznego spojrzenia Natalii Stysło na filmy dokumentalne, wykorzystujące temat masowej produkcji żywności. Jako pomost między tematem konsumpcji a erotyką (wszak jak każdy szanujący się periodyk, musimy do swojego numeru przemycić trochę seksu) posłużą artykuły dotyczące dwuznacznego potencjału pewnych produktów spożywczych oraz pornograficznej papki, będącej produktem ubocznym współczesnej kultury popularnej. Nie zapomnijcie też obejrzeć naszego przeglądu najsmakowitszych (lub też najniesmaczeniejszych) scen o tematyce kulinarnej, subiektywnie wyselekcjonowanych przez redakcję

Jak widać, tematu jedzenia nie trzymamy się dosłownie i kurczowo, pozwalając sobie na swobodne jego interpretacje, a także wycieczki w inne rejony filmowego świata. Z tego powodu w nowym numerze nie zabrakło recenzji niedawnych premier (Wróg numer 1 i Poradnik pozytywnego myślenia), a także artykułu na temat animacji, który pokazuje jak blisko siebie znajdują się współczesna polityka i kultura. Udowadniając, że nie samym kinem żyje filmoznawca, ale jednocześnie wciąż pozostając w kręgu szeroko pojętej kultury wizualnej, prezentujemy również artykuł o wizualnej poezji Stanisława Dróżdża.

Jeszcze raz zapraszamy do lektury, komentowania przeczytanych tekstów oraz do aktywnej współpracy – informacje o naborze materiałów do następnego numeru ukażą się już wkrótce w zakładce „Dla Autorów”.

Redakcja 16 milimetrów