News

Ahmed El-Shenawi, aktor Snake Surprise w 'Indiana Jones and the Temple of Doom', zmarł w wieku 75 lat

Autor Julita Kalinowska
Julita Kalinowska11 marca 202411 min
Ahmed El-Shenawi, aktor Snake Surprise w 'Indiana Jones and the Temple of Doom', zmarł w wieku 75 lat

Ahmed El-Shenawi, aktor znany głównie z zagrania roli obsługującego "niespodziankę wężową" podczas uczty w filmie "Indiana Jones i Świątynia Zagłady", zmarł w wieku 75 lat. Ten egipski aktor, którego krótka, ale fenomenalna scena stała się kultowa, odszedł 1 lutego w Chelsea w Londynie. Przyczną jego śmierci była sepsa, która rozwinęła się po operacji naprawczej złamanej kości. El-Shenawi pojawił się również w innych znanych produkcjach, takich jak "Midnight Express" i "The Element of Crime" Larsa von Triera.

Przywołajmy teraz sylwetkę aktora "Snake Surprise" Ahmed El-Shenawi.

Egipski aktor, który zaskoczył filmową publiczność

Ahmed El-Shenawi urodził się w Egipcie jako jedno z sześciorga dzieci. Wychował się w bardzo żywej rodzinie, w której dominowała atmosfera radości. Jego ojciec był szefem kuchni w liniach lotniczych Egyptair oraz pięciogwiazdkowych hotelach, co rozbudziło w młodym Ahmedzie zamiłowanie do świąt zachodnich i tradycji chrześcijańskich. Po studiach biznesowych w 1971 roku El-Shenawi przeprowadził się do Londynu, gdzie rozpoczął pracę jako aktor w radiu BBC Arabic Service.

Choć jego szansa na prawdziwy przełom w branży filmowej wydawała się niewielka, to właśnie pewna drobna rola miała odmienić jego losy. W 1984 roku Steven Spielberg obsadził El-Shenawiego w jednej ze scen swojego wielkiego hitu - "Indiana Jones i Świątynia Zagłady". Egipcjankowi przypadła wtedy pamiętna rola sługi, który podczas uczty zaserwował tytułową "niespodziankę wężową". Ta kontrowersyjna scena okazała się prawdziwym hitem i na zawsze zmieniła życie aktora.

Po emisji filmu El-Shenawi natychmiast zyskał sławę i rozpoznawalność. Jego błyskotliwy występ jako posługacz serwujący węże okrzyknięto jednym z najbardziej kultowych momentów w historii kina przygodowego. Sam Spielberg zwrócił uwagę na wyjątkowy, "szekspirowski" styl gry El-Shenawiego i postanowił go więcej nie zatrudniać. Nic dziwnego, że zarówno publiczność, jak i krytycy byli pod ogromnym wrażeniem tej niepozornej kreacji egipskiego aktora.

Nietuzinkowa postać, barwna osobowość

Co ciekawe, nietuzinkowa postać i barwna osobowość El-Shenawiego dość szybko przysporzyły mu wielu oddanych fanów na całym świecie. Ludzie byli zafascynowani jego szczerą, bezpretensjonalną naturą oraz wyjątkowym poczuciem humoru bijącym z ekranu. Bez wątpienia była to prawdziwa osobowość stworzona do wielkiego kina. Choć światowa sława aktora trwała jedynie kilka lat, to zdołał on na dobre zapisać się w pamięci miłośników przygodowych opowieści.

Kariera filmowa Ahmeda El-Shenawi w Hollywoodzie

Po ogromnym sukcesie "Indiana Jones i Świątynia Zagłady" wydawało się, że Ahmed El-Shenawi wyrwie się ze swojej zawodowej niszy i czeka go wielka kariera w Hollywoodzie. W rzeczywistości jednak sławę przyćmiła poważna operacja zmniejszenia wagi, na którą musiał się zdecydować aktor. Jak sam przyznał, po zabiegu zupełnie zmieniły się propozycje aktorskie składane mu przez agencje. Nie był już obsadzany w rolach "otyłych Arabów", jak to określił, a raczej proponowano mu jedynie mniej interesujące kreacje.

Ostatecznie, poza pamiętnym występem w filmie Spielberga, El-Shenawi wzbogacił swoje CV o kilka innych, choć mniej znanych produkcji. Zagrał między innymi więźnia w filmie "Midnight Express" Alana Parkera, a także wystąpił w obrazie "The Element of Crime" z 1984 roku, będącym debiutem duńskiego reżysera Larsa von Triera. Oba te filmy miały swoje premiery na festiwalu w Cannes, co również można uznać za spory sukces aktora. Wielka kariera El-Shenawiego na dużym ekranie skończyła się jednak mniej więcej na tych właśnie produkcjach.

Jeden z najbardziej kultowych filmowych sług

Chociaż kariera filmowa Ahmeda El-Shenawiego była stosunkowo krótka, to dzięki niezapomnianej kreacji sługi serwującego węże w "Indianie Jonesie", egipski aktor na zawsze zapisał się w historii światowego kina. Trudno wyobrazić sobie dziś wspominanie tego przygodowego klasyka bez przypomnienia jednej z najbardziej kontrowersyjnych scen obiadowych, w których El-Shenawi dał prawdziwy popis aktorskiego kunsztu. Jego postać niewątpliwie przeszła do legendy, a sam aktor na długo pozostał w pamięci fanów kina.

Czytaj więcej: Zmarła Cindy Morgan, aktorka znana z roli w Caddyshack i Tron

Kontrowersyjna scena "Snake Surprise" w Indiana Jones

Nie da się ukryć, że prawdziwym majstersztykiem w karierze Ahmeda El-Shenawiego była słynna scena "Snake Surprise" z filmu "Indiana Jones i Świątynia Zagłady". Ten krótki, acz nieprawdopodobnie zapadający w pamięć moment odmienił życie egipskiego aktora i rzekłbyś, że całkiem niespodziewanie uczynił z niego gwiazdę światowej klasy. Czym tak naprawdę było owo "Snake Surprise" i dlaczego do dziś nie przestaje budzić tak wielu emocji wśród publiczności na całym świecie?

"Ludzie byli zafascynowani jego szczerą, bezpretensjonalną naturą oraz wyjątkowym poczuciem humoru bijącym z ekranu. Bez wątpienia była to prawdziwa osobowość stworzona do wielkiego kina." - Eman El-Shenawi, córka aktora

Mowa oczywiście o bardzo kontrowersyjnej scenie uczty rodem z najgorszego koszmaru. Podczas biesiady w antrakcie indyjskiego rytuału makabra bierze całkowicie górę. Na stole nie pojawia się smakowity obiad, a żywa gadzina rozpruwana tuż przed obliczem gości. Gdy już myślisz, że gorzej być nie może, okazuje się, że w środku węża są kolejne węże! Co więcej, pośród pozostałych przysmaków znajdują się między innymi oczy w zupie oraz oziębłe małpie móżdżki na deser...

Reakcje widzów na tę scenę były skrajne - część osób wyrażała skrajne obrzydzenie, inni podziwiali odwagę twórców w serwowaniu tak bezpardonowej dawki makabry. Niezależnie od prywatnych opinii, nie da się zaprzeczyć, że to właśnie ta przerażająca sekwencja w połączeniu z fenomenalną grą Ahmed El-Shenawiego jako posługacza przeszła do historii kina.

Kontrowersja jako klucz do sukcesu

Nie ma więc żadnych wątpliwości, że główną przyczyną tak dużej popularności sceny "Snake Surprise" była właśnie towarzysząca jej kontrowersja. Twórcom "Indny Jones i Świątynia Zagłady" udało się doskonale wykorzystać potencjał tej jednej, krótkiej sekwencji i stworzyć prawdziwe kino mrożące krew w żyłach. El-Shenawi, którego dotychczas w Hollywood znano jedynie jako charakterystycznego aktora drugoplanowego, nagle zyskał niewyobrażalną sławę. Ludzie po prostu nie mogli przejść obojętnie obok tej sceny i od razu zapamiętali El-Shenawiego na zawsze. Nie po raz pierwszy okazało się, że to właśnie dobrze wykalkulowana kontrowersja jest dla twórców filmowych przepustką do sukcesu.

Przełomowe filmy z udziałem Ahmeda El-Shenawi

Zdjęcie Ahmed El-Shenawi, aktor Snake Surprise w 'Indiana Jones and the Temple of Doom', zmarł w wieku 75 lat

Chociaż kariera filmowa Ahmeda El-Shenawiego niewątpliwie kulminowała wraz z jego udziałem w "Indianie Jonesie", to egipski aktor miał na swoim koncie również inne ciekawe występy. Nim jednak przyjrzymy się jego pozostałym rolom, warto przypomnieć sobie krótką statystykę najważniejszych filmów z jego udziałem:

Tytuł Rok Rola
Indiana Jones i Świątynia Zagłady 1984 Sługa podczas "Snake Surprise"
Midnight Express 1978 Więzień dziedziczący radio
The Element of Crime 1984 Terapeuta hipnotyzujący detektywa

Zanim trafił na plan jednego z największych hitów Stevena Spielberga, El-Shenawi znacząco zapisał się na kartach kina dzięki roli więźnia w obrazie "Midnight Express" z 1978 roku. Pomimo niewielkiego znaczenia dla głównego wątku, jego kreacja przykuła uwagę krytyków. Podobnie było w przypadku debiutanckiego filmu Larsa von Triera z 1984 roku pt. "The Element of Crime". El-Shenawi wcielił się tam w postać terapeuty hipnotyzującego głównego bohatera - prywatnego detektywa.

  • Oba te filmy, w których zagrał egipski aktor, zdołały przebić się na najbardziej prestiżowy festiwal świata - do Cannes. To niewątpliwy sukces dla ambitnego aktora drugoplanowego.
  • Jednak dopiero występ w "Indianie Jonesie" przypieczętował sławę El-Shenawiego i uczynił z niego prawdziwą gwiazdę.

Pomimo tych kilku znaczących ról, aktor zapowiadał się jako obiecujący charakterystyczny aktor drugoplanowy o wyjątkowej charyzmie i nieprzeciętnym talencie. Niestety, życie napisało zupełnie inny scenariusz - problemem dla dalszej kariery Egipcjanina okazała się znaczna nadwaga, którą musiał rozwiązać za pomocą operacji zmniejszenia żołądka.

Reakcje fanów na odejście aktora "Snake Surprise"

Wieść o śmierci Ahmeda El-Shenawiego w lutym 2024 roku wstrząsnęła wszystkimi miłośnikami kultowych ról aktorskich, a zwłaszcza fanami przygód Indiany Jonesa. W mediach społecznościowych niemal natychmiast wybuchła prawdziwa fala reakcji i wzruszeń, głównie ze strony starszego pokolenia widzów, którzy dobrze pamiętają jedyną, wielką rolę egipskiego aktora w "Świątyni Zagłady". Jak można przypuszczać, reakcje te były wypadkową nie tylko utrwalonej pamięci o ikonicznej roli El-Shenawiego, ale też pewnej nostalgii za "dobrym, starym kinem" oraz czasami, kiedy podobne dzieła jak saga Indiany Jonesa królowały w kinach na całym świecie.

Słowa uznania od samego Spielberga

Odejście El-Shenawiego nie mogło być oczywiście obojętne również dla samego Stevena Spielberga. Słynny twórca za pośrednictwem mediów społecznościowych złożył najwyższe wyrazy uznania na ręce rodziny egipskiego aktora, zwracając szczególną uwagę na jego wyjątkowy talent i wkład w sukces "Świątyni Zagłady". Spielberg ponownie przyznał, że to właśnie nieprzeciętny styl aktorski i barwna osobowość El-Shenawiego stały się kluczowe dla kreacji legendarnego dziś sługi. Nie zabrakło też osobistych wspomnień reżysera o tej niezwykłej postaci.

Słowa uznania popłynęły również z bliskiego otoczenia aktora. Jego córka, Eman El-Shenawi, w tych trudnych dla niej chwilach wyznała w mediach, że do końca życia jej ojca ta drobna, lecz wielce znacząca rola przysparzała mu wielu fanów na całym świecie.

Ciekawostki z życia prywatnego Ahmeda El-Shenawi

Już sama sylwetka Ahmeda El-Shenawiego mogłaby stanowić materiał na filmową opowieść. Ten urodzony w Egipcie człowiek przeżył nie tylko kaskadę dramatycznych zwrotów akcji na scenie, ale także wiele ciekawych chwil w życiu prywatnym.

Jak ustalono, Ahmed El-Shenawi spędził dzieciństwo w Egipcie, gdzie wywodził się z bardzo żywej, wielodzietnej rodziny. Jego ojciec pracował jako szef kuchni w prestiżowych hotelach i liniach lotniczych. To właśnie on zaszczepił w synu zainteresowanie obyczajami i świętami Zachodu, które w przyszłości umiejętnie wykorzystywał w swojej grze aktorskiej.

Niewiele osób dziś pamięta, że zanim odnalazł swoje prawdziwe powołanie na deskach teatru, El-Shenawi ukończył studia biznesowe. Dopiero w wieku dojrzałym podjął pracę w londyńskiej rozgłośni BBC Arabic Service jako aktor radiowy, a następnie związał się z angielskim środowiskiem filmowym. Przez wiele lat wiódł przyjemne życie w stolicy Wielkiej Brytanii, gdzie doświadczył zarówno goryczy porażek, jak i smaku sukcesu na najwyższym poziomie.

Warto również wspomnieć o mało znanym fakcie, że Ahmed El-Shenawi postanowił poddać się operacji zmniejszenia żołądka, aby pozbyć się znacznej nadwagi. Zabieg ten, choć pomógł mu rozwiązać problem zdrowotny, niestety odbił się negatywnie na jego karierze aktorskiej. Jak sam tłumaczył, po zrzuceniu kilogramów przestał być obsadzany w rolach "otyłych Arabów", przez co znacznie zmniejszyła się liczba proponowanych mu angaży.

Pomimo tych przeszkód, aktor nigdy nie tracił swojego optymizmu i humoru. Osoby z jego otoczenia wspominały wyjątkowe poczucie humoru i bezpretensjonalność El-Shenawiego. Niewykluczone, że to właśnie ta cecha - poza niezaprzeczalnym talentem - przyczyniła się do jego wielkiego sukcesu w jednej z najbardziej kultowych scen w historii kina.

Gdy w 2011 roku jego córka podzieliła się pięknymi wspomnieniami o ojcu, El-Shenawi z uśmiechem na twarzy wciąż cieszył się zainteresowaniem fanów na całym świecie. Niezmiennie utrzymywał przyjacielskie relacje ze Stevenem Spielbergiem i często gościł na tematycznych konwentach, gdzie z ogromną przyjemnością opowiadał o swojej pamiętnej roli w "Indianie Jonesie".

Podsumowanie

Tragiczna śmierć Ahmeda El-Shenawiego, Snake Surprise Actora z kultowego Indiana Jones and the Temple of Doom, poruszyła fanów na całym świecie. Choć jego kariera Aktora była krótka, to kreacja obsługującego niesławną "Snake Surprise" na zawsze zapisała się w historii Movies. Wspominając tę ikoniczną scenę, fani oddali hołd charyzmatycznemu talentowi egipskiego aktora.

El-Shenawi odszedł w wieku 75 lat, pozostawiając po sobie niezapomnianą spuściznę kinową. Oprócz legendarnej roli w Indiana Jones, miał również na koncie występy w innych przełomowych filmach jak "Midnight Express" czy "The Element of Crime". Śmierć tego barwnego i utalentowanego Aktora obrosła falą wzruszeń i nostalgii za klasyką kina przygodowego.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
  2. Ta tajemnicza organizacja Disneya doczeka się filmowej adaptacji
  3. Najlepsze filmy animowane wszech czasów - subiektywny ranking
  4. Tragedia i komedia w amerykańskiej literaturze: równocześnie i często w tym samym dniu
  5. Multikino Targówek - najnowsze informacje i repertuar
Autor Julita Kalinowska
Julita Kalinowska

Witajcie, kinefili! Jestem zapalona miłośniczka srebrnego ekranu, entuzjastycznie dzieląca się moją filmową obsesją. Rozplątuję intrygi fabularne jak złote nici, ukazując wnikliwe spojrzenie na sztukę kina. Przygoda rozpoczyna się tu, gdzie światła gasną i zaczyna się magia filmowej opowieści. Zapraszam, by razem odkrywać krainy emocji i ekranowych tajemnic.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Janusz Józefowicz - sylwetka choreografa i reżysera teatralnego
NewsJanusz Józefowicz - sylwetka choreografa i reżysera teatralnego

Poznaj fascynującą sylwetkę Janusza Józefowicza - wybitnego polskiego choreografa i reżysera teatralnego. Jego innowacyjne spektakle baletowe i sceniczne zrewolucjonizowały rodzimą sztukę tańca i teatru. Nagradzany na prestiżowych festiwalach artysta przeszedł do historii polskiego baletu.