Filmy

Recenzja Super Mario Bros Film, jak wypada nowy film z 2023 roku?

Autor Grzegorz Brzeziński
Grzegorz Brzeziński09.10.20237 min.
Recenzja Super Mario Bros Film, jak wypada nowy film z 2023 roku?

Super Mario Bros to jedna z najpopularniejszych i najbardziej kultowych serii gier na świecie. Przygody wąsatego hydraulika Mario i jego brata Luigiego zachwyciły miliony graczy na całym świecie. Nic więc dziwnego, że fani z niecierpliwością wyczekiwali zapowiedzianej pełnometrażowej adaptacji gier w reżyserii Aarona Horvatha i Michała Jelenica. W końcu doczekali się - Super Mario Bros Film trafił wreszcie na ekrany kin i podzielił widzów. Jedni chwalą go jako świetną rozrywkę dla całej rodziny, inni krytykują za zbytnie odejście od pierwowzoru. Jak wypada ten film? Czy warto go obejrzeć? Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym aspektom produkcji.

Fabuła i scenariusz Super Mario Bros Film

Ogólny zarys fabuły filmu

Fabuła Super Mario Bros Film osadzona jest w fantastycznym Królestwie Grzybów, zamieszkałym przez rozmaite grzybiaste istoty. Główny bohater, Mario, trafia tam wraz ze swoim młodszym bratem Luigim poprzez tajemniczy portal. Obaj szybko orientują się, że ich zadaniem jest pokonanie podstępnego Bowsera i ocalenie porwanej przez niego księżniczki Peach. Widzowie mogą liczyć na wiele zwrotów akcji, akrobacji i humoru sytuacyjnego. Scenariusz stara się połączyć elementy znane z gier z nowymi wątkami i postaciami.

Wierność fabuły względem gier

Fani Mario mogą odnaleźć w filmie sporo smaczków i nawiązań do gier. Pojawiają się kultowe postacie jak Toad, Bowser czy Yoshi. Twórcy starali się oddać charakterystyczny, lekko surrealistyczny klimat serii. Jednocześnie wprowadzili też całkiem nowe wątki fabularne i bohaterów. Niektórzy widzowie narzekają, że fabuła zbyt mocno odbiega od tego, do czego przyzwyczaiły ich gry. Inni doceniają jednak odwagę twórców, by nie iść utartym schematem.

Jakość scenariusza i dialogów

Scenariusz filmu balansuje pomiędzy humorem, akcją i wątkami dramatycznymi. Dialogi są żywe i dowcipne, chociaż miejscami popsute zbyt nowoczesnym, amerykańskim językiem. Nie brak też nawiązań do popularnej kultury, które rozbawią widzów. Ogólnie rzecz biorąc, scenariusz dobrze spełnia swoją rolę, choć fani mogą narzekać na zbytnie uproszczenia w stosunku do wyjściowego materiału.

Animacja i efekty specjalne Super Mario Bros

Jakość animacji postaci

Animacja postaci, zwłaszcza Mario i Luigiego, prezentuje się świetnie. Twórcy wierne oddali ich charakterystyczne ruchy i gestykulację znane z gier. Postacie są pełne ekspresji i życia. Świetnie wypadają dynamiczne sceny akcji z udziałem braci. Gorzej natomiast z animacją twarzy - mimika niektórych bohaterów bywa sztywna i nienaturalna.

Detale świata przedstawionego

Królestwo Grzybów wypełnione jest niesamowitą ilością detali, które ucieszą fanów. Można dostrzec wiele smaczków nawiązujących do lokacji, postaci i elementów rozgrywki z gier. Twórcy zadbali, by oddać klimat serii Mario i stworzyć żywy, pulsujący szczegółami świat. Niektóre lokacje robią ogromne wrażenie swoim rozmachem.

Efekty specjalne i sceny akcji

Efekty specjalne prezentują się nowocześnie i efektownie. Walki z bossami i sceny akrobacji Mario wyglądają świetnie i zachwycają dynamiką. Nie brak też humoru i ciekawych zagrań z fizyką tych scen. Jedynie niektóre momenty wydają się przesadnie karkołomne jak na bohaterów znanych z gier. Niemniej ogólnie efekty specjalne stoją na wysokim poziomie.


Czytaj więcej: Najgłębszy Wdech 2023 - O miłości i stracie

Obsada aktorska Super Mario Bros Film

Chris Pratt jako Mario

Obsadzenie Chrisa Pratta w roli Mario początkowo wzbudzało kontrowersje. Aktorowi udało się jednak wcielić w życie bohatera i oddać jego optymistyczny charakter. Jego kreacja miejscami bywa irytująca swoim nadmiernym entuzjazmem, ale ogólnie Pratt dobrze odnajduje się w tej roli.

Anya Taylor-Joy jako Peach

Rola księżniczki Peach okazała się strzałem w dziesiątkę dla Anyi Taylor-Joy. Aktorka wnosi swoją charyzmę i dziewczęcą energię w tę postać. Jej Peach nie jest typową bezradną księżniczką, ale dzielną i zaradną bohaterką. Taylor-Joy świetnie odnalazła się w tej nieco komediowej roli.

Głosy polskich aktorów

Polska wersja dubbingowa prezentuje się dobrze. W rolę Mario wcielił się Jackiewicz, który nadał bohaterowi odpowiednią lekkość. Świetnie sprawdziła się również Beata Wyrąbkiewicz jako księżniczka Peach. Inni aktorzy też dobrze oddają charakter swoich postaci. Dubbing zdecydowanie ułatwia odbiór filmu.

Muzyka i ścieżka dźwiękowa Super Mario Bros

Recenzja Super Mario Bros Film, jak wypada nowy film z 2023 roku?

Muzyka z gier w filmie

Fani doskonale znają cyklicznie powtarzającą się, wesołą muzykę z gier o Mario. Twórcy filmu umiejętnie wykorzystali te motywy, wplecione w nowoczesne aranżacje. Słyszymy wiele smaczków dla fanów, jak choćby charakterystyczny dźwięk uderzania w cegły. Muzyka świetnie oddaje klimat serii.

Nowe utwory na potrzeby filmu

Oprócz znanych motywów, film wzbogacono o nowe utwory muzyczne. Mają one bardziej epicki i filmowy charakter. Podkreślają dramaturgię i wzmacniają emocje widza. Nowe piosenki dobrze uzupełniają muzykę znaną z gier i tworzą spójną całość.

Jakość efektów dźwiękowych

Efekty dźwiękowe stoją na wysokim poziomie. Odgłosy skakania, uderzania w cegły czy mocy wykorzystywanych przez postacie idealnie oddają klimat zabawy znany z gier. Dźwięki otoczenia są realistyczne i angażujące. Projektanci dźwięku świetnie wykonali swoją pracę przy tym filmie.

Ogólna ocena Super Mario Bros Film

Mocne i słabe strony filmu

Do mocnych stron filmu z pewnością należy zaliczyć efektowną oprawę wizualną, udane sceny akcji oraz chwytliwy humor sytuacyjny. Słabszą stroną są natomiast wątki fabularne, momentami zbyt uproszczone i naiwne. Film świetnie bawi i angażuje, choć brakuje mu głębi.

Czy film spełnia oczekiwania fanów Mario

Z pewnością wielu fanów Mario poczuje niedosyt. Twórcy zbyt swobodnie podeszli do materiału źródłowego, dodając nowe wątki i postacie. Ci, którzy oczekiwali wierniejszej adaptacji gier, mogą poczuć rozczarowanie. Niemniej jest też wielu widzów, którzy doceniają tę twórczą swobodę.

Czy warto obejrzeć ten film?

Pomimo wad, Super Mario Bros Film to świetna rodzinna rozrywka, która zachwyca humorem i efektami specjalnymi. Jeśli oczekujecie wiernej adaptacji gier, możecie poczuć niedosyt. Jednak jeśli lubicie Mario i nie macie zbyt wygórowanych oczekiwań, z pewnością dobrze się przy tym filmie bawić. Zdecydowanie warto dać mu szansę.

Podsumowanie

Super Mario Bros Film to produkcja, która dzieli widzów. Z jednej strony zachwyca efektami specjalnymi i humorem, z drugiej rozczarowuje fabułą zbyt oddaloną od klimatu gier. Choć nie jest to idealna adaptacja, film dostarcza rozrywki na dobrym poziomie. Jeśli ktoś oczekuje arcydzieła, może poczuć niedosyt. Jednak jako lekka familijna przygoda, na pewno warto mu dać szansę. Produkcja ma swoje wady i zalety, ale ostatecznie dostarcza sporo zabawy dla fanów Mario.

Najczęstsze pytania

Nie do końca. Twórcy wprowadzili sporo nowych wątków i postaci, których nie było w grach. Fabuła mocno odbiega od tego, do czego przyzwyczaiły gry.

Całkiem dobrze. Chris Pratt wciela się w rolę Mario z entuzjazmem, a Anya Taylor-Joy świetnie radzi sobie jako księżniczka Peach. Aktorom udaje się oddać charakter postaci.

Tak, film zdecydowanie zyskuje na jakości obrazu i dźwięku w kinie. Efekty specjalne prezentują się oszałamiająco na dużym ekranie.

Zdecydowanie tak. Film ma szybkie tempo, dużo humoru i kolorów. Powinien przypaść do gustu młodszej widowni.

Ci, którzy oczekiwali wierniejszej adaptacji, mogą poczuć niedosyt. Jednak jeśli ktoś podchodzi z dystansem, z pewnością dostrzeże sporo smaczków dla fanów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
  2. Najlepsze filmy animowane wszech czasów - subiektywny ranking
  3. Kroki do perfekcyjnego pozycjonowania strony w Google: Przewodnik dla przedsiębiorców
  4. Mów Mi Chihiro - recenzja nowego dramatu z 2023 roku
  5. Recenzja thrillera Missing - co sądzimy o nowym filmie z 2023 roku?
Autor Grzegorz Brzeziński
Grzegorz Brzeziński

Jestem Grzegorz i od dawna pasjonuje mnie sztuka filmowa. Na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także ciekawostki z branży rozrywkowej. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami na temat filmów różnych gatunków, od dramatów po komedie

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły