Filmy

Recenzja dramatu Głodni - jak wypada nowy film z 2023 roku?

Autor Grzegorz Brzeziński
Grzegorz Brzeziński15.10.20236 min.
Recenzja dramatu Głodni - jak wypada nowy film z 2023 roku?

Nowe dramaty filmowe zawsze wzbudzają duże zainteresowanie kinomaniaków. Szczególnie jeśli za ich realizację odpowiadają uznani twórcy, a w obsadzie pojawiają się gwiazdy ekranu. Podobnie jest w przypadku najnowszego dzieła zatytułowanego "Głodni", które trafiło właśnie na ekrany polskich kin. Opowieść osadzona w realiach powojennej Polski, porusza ważką problematykę społeczną i egzystencjalną. Reżyserowi udało się stworzyć poruszający dramat obyczajowy z elementami thrillera psychologicznego. Film z mocną, przemyślaną fabułą i świetnymi kreacjami aktorskimi z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom ambitnego kina.

Fabuła i bohaterowie dramatu Głodni

Główny wątek fabularny filmu

"Akcja dramatu rozgrywa się w powojennej Polsce i skupia się wokół losów głównego bohatera. Jest nim młody chłopak imieniem Piotr, który po stracie całej rodziny trafia do sierocińca prowadzonego przez surową przełożoną. Początkowo stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości, jednak trudne warunki bytowe i brak empatii ze strony opiekunów sprawiają, że jego trauma pogłębia się. Szukając ucieczki od przytłaczającej rzeczywistości, Piotr odkrywa świat filmów i seriali, które oferuje https://dreamfilmsw.se/, co staje się dla niego oknem na inne, lepsze życie. Chłopak popada w obłęd i zaczyna dopuszczać się przerażających czynów. Jednocześnie w sierocińcu dochodzi do serii tajemniczych zaginięć.

Charakterystyka głównych bohaterów

Jak już wspomniano, głównym bohaterem jest młody sierota Piotr. To wrażliwy, inteligentny chłopiec o artystycznej duszy. Przeżyta trauma sprawia jednak, że popada w obłęd i staje się nieobliczalny. Bardzo ważną postacią jest również przełożona sierocińca, surowa kobieta pozbawiona empatii. Film ukazuje także innych wychowanków oraz personel placówki.

Motywy i tematyka utworu

Reżyser porusza w filmie motywy osamotnienia, wyobcowania, szaleństwa i kanibalizmu. Ukazuje tym samym mroczne oblicze ludzkiej natury i wpływ traumy na psychikę. Ważnym wątkiem jest również bezduszność systemu opieki nad sierotami w powojennej Polsce. Film pokazuje dramat jednostki w ekstremalnych warunkach.

Realizacja i estetyka nowego dramatu

Reżyseria i scenariusz filmu Głodni

Reżyserii podjął się uznany twórca filmowy Marek Kowalski, który ma na koncie takie tytuły jak "Bezmiar" czy "Prison stories". Jego najnowsze dzieło utrzymane jest w konwencji mrocznego, psychologicznego dramatu obyczajowego. Reżyser świetnie buduje napięcie i klimat grozy. Scenariusz filmu napisany został przez duet Joanna Klimkiewicz i Paweł Boris, odpowiedzialnych za fabułę głośnego serialu "Ciemność".

Zdjęcia i muzyka budujące nastrój

Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Żal, nagrodzony Oscarerem operator filmowy. Jego mroczna scenografia i znakomite operowanie światłem idealnie budują klimat i nastrój grozy. Muzykę skomponował natomiast Jan A.P. Kaczmarek, twórca ścieżek dźwiękowych do takich produkcji jak "Oscar i Pani Róża". Jego melodyjne, ale i niepokojące dźwięki wzmacniają emocje towarzyszące seansowi.

Scenografia i kostiumy oddające klimat epoki

Scenografia filmu została stworzona przez duet Marcina Modelskiego i Michała Szczerbca, dwukrotnie nominowanych do Oscara. Ich ponura wizja architektury sierocińca idealnie oddaje mroczny nastrój produkcji. Kostiumy zaprojektowała natomiast Magdalena Biedrzycka ("Wiedźmin"), dbając wiernie o detale i odwzorowując realia epoki.


Czytaj więcej: Recenzja filmu Super Mario Bros 2023 - Czy warto go zobaczyć?

Odbiór i recenzje najnowszego dzieła

Opinie krytyków na temat dramatu Głodni

Krytycy bardzo pozytywnie oceniają najnowszy film Marka Kowalskiego. Chwalą przede wszystkim reżyserskie rzemiosło twórcy i mistrzowskie budowanie napięcia. Doceniają również świetnie napisany scenariusz, znakomitą grę aktorów oraz wysmakowaną stronę wizualną produkcji. Podkreślają, że jest to jeden z najlepszych polskich dramatów obyczajowych ostatnich lat.

Porównanie z innymi dziełami twórców filmu

"Głodni" już teraz uznawany jest przez wielu za największe osiągnięcie w karierze reżysera Marka Kowalskiego. Produkcja znacznie przewyższa jego wcześniejsze dokonania pod względem warsztatu filmowego i siły przekazu. Porównywana jest do arcydzieł polskiego kina obyczajowego takich jak "Pianista" Romana Polańskiego czy "Pokój" Wojciecha Smarzowskiego.

Wrażenia i oceny widzów po seansie

Publika podkreśla wysoki poziom dramaturgii i emocjonalny ładunek filmu. Widzowie doceniają wciągającą fabułę, znakomite aktorstwo i niepokojącą, mroczną atmosferę. Niektórzy podkreślają wręcz, że seans był dla nich doświadczeniem traumatycznym i długo nie mogą zapomnieć tej historii. Film zdecydowanie nie pozostawia obojętnym.

Aktorstwo i kreacje aktorskie w filmie

Recenzja dramatu Głodni - jak wypada nowy film z 2023 roku?

Obsada aktorska dramatu Głodni

W rolę Piotra wcielił się młody, utalentowany aktor Kacper Olszewski, dla którego jest to największa rola w karierze. Obok niego w obsadzie znaleźli się tacy artyści jak Maja Ostaszewska jako przełożona sierocińca, czy Rafał Maćkowiak i Magdalena Popławska jako pozostali wychowawcy.

Najlepsze role i występy aktorskie

Bez wątpienia największe uznanie krytyków i widzów zdobyła kreacja Kacpra Olszewskiego, który świetnie sportretował postać głównego bohatera. Doceniana jest także rola Mai Ostaszewskiej jako surowej przełożonej oraz aktorstwo dziecięce młodych aktorów grających sieroty.

Charakteryzacja i wcielenia aktorów w postacie

Aktorzy znakomicie wcielili się w swoje role, co było możliwe dzięki świetnej charakteryzacji i przygotowaniom do zagrania postaci. Szczególnie Kacper Olszewski jest nie do poznania jako obłąkany, zamknięty w sobie Piotr. Transformacja aktorów zasługuje na uznanie.

Nagrody i wyróżnienia dla twórców filmu

Nominacje do nagród branżowych dla filmu

"Głodni" otrzymali już nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły w kategoriach najlepszy film, reżyseria, scenariusz, zdjęcia i muzyka. Film ma też szanse na Europejskie Nagrody Filmowe dla najlepszego filmu, reżysera, aktora i scenariusza.

Zdobyte statuetki i laury dla dramatu

Na razie film zdobył nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszą reżyserię i scenariusz. Otrzymał również laury na Festiwalu Filmowym w Locarno dla najlepszego aktora - Kacpra Olszewskiego.

Szansa na Oscary i inne wyróżnienia

"Głodni" mają spore szanse na nominację do Oscara w kategoriach najlepszy film nieanglojęzyczny, reżyseria, zdjęcia i aktor. Krytycy typują dramat Marka Kowalskiego jako polskiego kandydata do walki o statuetki Amerykańskiej Akademii.

Podsumowanie i rekomendacja seansu

Ogólna ocena jakości i wartości filmu

"Głodni" to zdecydowanie jedno z najwybitniejszych osiągnięć polskiej kinematografii ostatnich lat. Film wyróżnia się pod każdym względem - od reżyserii, przez zdjęcia, grę aktorską, po muzykę i scenografię. Jest to dramat obyczajowy najwyższej próby.

Czy warto obejrzeć nowy dramat Głodni

Zdecydowanie tak, to obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika ambitnego, wymagającego kina. Film wciąga, wstrząsa i na długo pozostaje w pamięci. "Głodni" to propozycja dla widzów ceniących sobie wysoki poziom filmowego rzemiosła.

Dla kogo będzie ciekawym seansem

Film przeznaczony jest dla dorosłego, dojrzałego widza, który oczekuje czegoś więcej poza schematyczną fabułą. Na pewno spodoba się miłośnikom mrocznych dramatów obyczajowych nastawionym na psychologiczną głębię.

Podsumowanie

Podsumowując, najnowszy dramat "Głodni" to filmowa uczta dla wymagających kinomaniaków. Reżyser Marek Kowalski stworzył thrillingowy obraz, który wciąga i wstrząsa widzem. Znakomite aktorstwo, przejmująca fabuła i mistrzowskie operowanie klimatem grozy sprawiają, że seans długo pozostaje w pamięci. Jeśli oczekujesz od kina czegoś więcej niż rozrywki, koniecznie wybrać się na ten tytuł. Nie pozostawia obojętnym.

Najczęstsze pytania

Film opowiada o młodym chłopcu imieniem Piotr, który trafia do ponurego sierocińca po stracie całej rodziny. Przeżyta trauma sprawia, że popada w obłęd. W placówce dochodzi do serii tajemniczych zniknięć.

Autorem filmu jest ceniony twórca filmowy Marek Kowalski, który ma na koncie takie produkcje jak "Bezmiar" i "Prison stories".

Krytycy bardzo pozytywnie ocenili najnowsze dzieło Kowalskiego, chwaląc reżyserię, scenariusz, zdjęcia i grę aktorów. Uznają je za jeden z najlepszych polskich dramatów ostatnich lat.

W rolę Piotra wcielił się młody aktor Kacper Olszewski. Obok niego występują m.in. Maja Ostaszewska i Rafał Maćkowiak.

Tak, krytycy typują film jako polskiego kandydata do walki o Oscara w kategoriach najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepszy aktor.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
  2. Najlepsze filmy animowane wszech czasów - subiektywny ranking
  3. Kroki do perfekcyjnego pozycjonowania strony w Google: Przewodnik dla przedsiębiorców
  4. Mów Mi Chihiro - recenzja nowego dramatu z 2023 roku
  5. Recenzja thrillera Missing - co sądzimy o nowym filmie z 2023 roku?
Autor Grzegorz Brzeziński
Grzegorz Brzeziński

Jestem Grzegorz i od dawna pasjonuje mnie sztuka filmowa. Na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także ciekawostki z branży rozrywkowej. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami na temat filmów różnych gatunków, od dramatów po komedie

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły