News

Obsada Pulp Fiction wspomina jak zmienili kino

Autor Mariusz Sokołowski
Mariusz Sokołowski20.04.20243 min.
Obsada Pulp Fiction wspomina jak zmienili kino

Obsada filmowego przełomu spotkała się po 30 latach, by powspominać pracę nad Pulp Fiction, kultową produkcją Quentina Tarantino. John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman i Harvey Keitel przypomnieli sobie, jak na planie lat 90. tworzyli dzieło, które zrewolucjonizowało kinematografię i odmieniło ich kariery. Towarzyszyła im ekipa i członkowie rodzin, choć samego Tarantino zabrakło.

Gwiazdy Pulp Fiction przywołują wspomnienia z planu

John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman i Harvey Keitel spotkali się na 30. rocznicę premiery Pulp Fiction, by powspominać pracę nad tym kultowym filmem. Podczas panelu poprzedzającego projekcję, odtwórcy głównych ról dzielili się zabawnymi anegdotami z planu.

Travolta opowiedział, jak przed rozpoczęciem zdjęć grał z Quentinem Tarantino w gry planszowe związane z jego wcześniejszymi produkcjami. Reżyser nieoczekiwanie prosił go, by co jakiś czas wypowiadał kwestie ze swoich dawnych ról. Była to dla niego pierwsza oznaka specyficznego podejścia Tarantino do aktorów.

Jackson zaś wspomniał, jak zareagował na otrzymanie tajemniczego scenariusza od DeVito. Ostrzeżenie na pierwszej stronie głosiło, że złamanie poufności spotka się z srogą karą. Po dwukrotnej lekturze zrozumiał, że ma w rękach arcydzieło.

Quentin Tarantino zmienił kino jednym projektem

Choć Pulp Fiction odmienił kariery całej obsady, to prawdziwy fenomen tego filmu polegał na jego wpływie na kinematografię. Uma Thurman podkreśliła, że "zmienił on kino" i wywarł ogromne piętno na wszystkich twórcach filmowych, z którymi się zetknęła.

Tarantino zrewolucjonizował język kina, wprowadzając zupełnie nową narrację i stylistykę. Jego śmiałe podejście do gatunków, czasowe zabawy fabularne i postmodernistyczna estetyka wytyczyły nowe ścieżki dla kolejnych twórców.

 • Nielinearna struktura opowieści
 • Mieszanka gatunków - od kryminału po parodię
 • Wyraziste postacie i charakterystyczny dialog
 • Intertekstualne nawiązania do klasyków kina

Pulp Fiction zapoczątkowało nowy nurt w kinie niezależnym lat 90., bezprecedensowo łącząc ambicje artystyczne z komercyjnym sukcesem. Tarantino pokazał, że filmy autorskie mogą zdobywać masową publiczność.

Czytaj więcej: Jury Sundance 2024: Debra Granik i Adrian Tomine wśród sędziów festiwalu filmowego

Dzieło przełomowe dla całej obsady

Zdjęcie Obsada Pulp Fiction wspomina jak zmienili kino

Ta rola odmieniła życie Samuela L. Jacksona, dając mu status międzynarodowej gwiazdy. Z kolei dla zagrywających drugoplanowe role Keitel i Thurman oznaczała awans do rzędu najpopularniejszych aktorów Hollywood.

Travolta znajdował się wtedy na zakręcie kariery. Po latach niemożności przebicia się do mainstreamu, w końcu otrzymał rolę zgodną z jego charyzmą. Vincent Vega okazał się przepustką do ponownego sukcesu.

 • Jackson: z drugoplanowych do pierwszoplanowych ról
 • Travolta: powrót na szczyt po latach kryzysu
 • Thurman i Keitel: awans do rzędu supergwiazd

Cała obsada zgodnie podkreślała, jak fantastycznie wspominają atmosferę na planie i świetną zabawę przy realizacji tej wyjątkowej produkcji. Udowodnili, że niekiedy wystarczy jeden hit, by na zawsze wpisać się w historię kina.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
 2. Najlepsze filmy na Netflix - TOP 20 godnych uwagi
 3. Tragedia i komedia w amerykańskiej literaturze: równocześnie i często w tym samym dniu
 4. Monitoring internetowy w służbie SEO Jak zarządzać reputacją online
 5. Opiekun - co sądzimy o nowym thrillerze z 2023 roku?
Autor Mariusz Sokołowski
Mariusz Sokołowski

Cześć, kinomanie! Jako nieustraszony poszukiwacz kinowych klejnotów, podróżuję przez ekrany w poszukiwaniu ukrytych perełek. Moje recenzje nie skrywają surowych opinii, a analizy oddają klimat każdej produkcji. Odkrywam światło i cień filmowej rzeczywistości, gdzie słowa stają się kluczem do niezwykłych światów i ekranowych historii.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły