News

Nominacje do 2024 DGA Awards dla Gretty Gerwig i Christophera Nolana

Autor Julita Kalinowska
Julita Kalinowska10.01.20248 min.
Nominacje do 2024 DGA Awards dla Gretty Gerwig i Christophera Nolana

Nominacje do 2024 DGA Awards dla Gretty Gerwig i Christophera Nolana - na początku 2024 roku ogłoszono listę nominowanych do nagród Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych. Wśród wyróżnionych znaleźli się uznani twórcy, tacy jak Scorsese, Payne czy Nolan, ale także utalentowane kobiety - Gerwig i pięcioro debiutantów. Nominacje trafiły doautorów najciekawszych filmów minionego roku. Kilku reżyserów ma już na koncie kilka nominacji do tej prestiżowej nagrody.

Scorsese nominowany po raz 11. do nagród DGA

Martin Scorsese otrzymał w tym roku już 11. nominację do nagród Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych, za swój nowy obraz Killers of the Flower Moon. Jest to kolejny dowód uznania dla jego dorobku, choć jak dotąd Scorsese nigdy nie zdobył nagrody DGA w tej kategorii. Tylko Steven Spielberg ma na koncie więcej nominacji (13).

Scorsese od lat uchodzi za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych reżyserów w Stanach Zjednoczonych. Jego filmy, takie jak Taksówkarz, Chłopcy z ferajny czy Infiltracja, na stałe wpisały się do kanonu kina. Jest mistrzem kina gangsterskiego i obyczajowego. Kilka jego produkcji, w tym Ostre przedmioty i Wiek niewinności, zdobyło Oscara dla najlepszego filmu.

Mimo wielu nominacji, Scorsese wciąż czeka na pierwszą statuetkę DGA w kategorii za reżyserię filmu fabularnego. Być może tym razem się uda, choć konkurencja jest spora. Killers of the Flower Moon to kolejny ambitny projekt w dorobku Scorsese, tym razem opowiadający o morderstwach rdzennych Amerykanów z plemienia Osage w latach 20. XX wieku.

Niełatwa droga do Oscara

Co ciekawe, mimo wielu nominacji, Scorsese zdobył dotąd tylko jednego Oscara - za reżyserię filmu Infiltracja w 2007 roku. Jego filmy były nominowane łącznie aż 26 razy, z czego 14 nominacji przypadło samemu Scorsese. Jest rekordzistą jeśli chodzi o największą liczbę nominacji bez zwycięstwa.

Być może szanse na Oscara dla Scorsese wzrosną, jeśli najpierw zdobędzie nagrodę DGA. Wielu krytyków uważa, że jest to sprawiedliwe wyróżnienie dla jego dorobku. Trzeba jednak pamiętać, że konkurencja jest w tym roku bardzo mocna.

Gerwig w znakomitym gronie nominowanych do DGA Awards

Wśród nominowanych do tegorocznych nagród DGA znalazła się Greta Gerwig za film Barbie. Jest to dopiero 13. nominacja dla reżyserki w historii tych nagród, które od lat dominują mężczyźni. Gerwig udowadnia jednak, że potrafi robić kino na najwyższym poziomie.

Sam film Barbie zebrał bardzo dobre recenzje i okazał się kasowym hitem. Gerwig udało się stworzyć produkcję, która z pozoru infantylnej zabawki dla dziewczynek zrobiła pełnokrwisty obraz dotykający ważnych problemów. Film porusza kwestie akceptacji samego siebie, stereotypów płciowych i presji wywieranej na kobiety.

Dla Gerwig to już druga nominacja do nagród DGA - poprzednio otrzymała ją w 2018 roku za film Lady Bird. Tym razem ma większe szanse na statuetkę, choć konkurencja jest duża. Niezależnie od wyników, sama nominacja to spore osiągnięcie i dowód uznania dla jej talentu.

Niewiele reżyserek wśród laureatów

Warto zauważyć, że w ciągu ponad 70-letniej historii nagród DGA, statuetkę za reżyserię filmu fabularnego otrzymało dotąd tylko dwie kobiety. Oprócz tego pięć reżyserek triumfowało w kategorii filmów dokumentalnych.

Miejmy nadzieję, że nominacja dla Gerwig to zwiastun zmian i coraz większej obecności utalentowanych reżyserek w gronie laureatów nagród filmowych. Bez względu na wynik, sam awans do finałowej piątki to duże osiągnięcie.

Czytaj więcej: Recenzja filmu The Color Purple: Fantasia Barrino to dynamit w musicalu wartej obejrzenia ponownie

Kolejni reżyserzy bez zwycięstwa - Nolan i Payne

W gronie tegorocznych nominowanych do nagród DGA znaleźli się także Christopher Nolan (za Oppenheimer) i Alexander Payne (za The Holdovers). Żaden z nich jak dotąd nie triumfował w tej kategorii, mimo kilku nominacji.

Dla Christophera Nolana to już 5. nominacja do nagrody DGA, co pokazuje, że regularnie dostarcza filmów na najwyższym poziomie. Payne był nominowany dwa razy wcześniej. Obaj mają na koncie produkcje docenione także przez Akademię Filmową.

Zarówno Nolan, jak i Payne są uznanymi reżyserami o ogromnym dorobku. Ich filmy zawsze przyciągają uwagę krytyków i widzów. Być może któryś z nich w końcu przełamie złą passę i sięgnie po upragnioną statuetkę DGA. Jednak konkurencja jest w tym roku wyjątkowo mocna.

Nominacje dla Nolana i Payne pokazują, że należą do czołówki hollywoodzkich twórców i regularnie dostarczają kinu na najwyższym poziomie. Statuetka DGA byłaby zwieńczeniem ich dorobku.

Kobiety wśród nominowanych do nagród DGA

Nominacje do 2024 DGA Awards dla Gretty Gerwig i Christophera Nolana

Tegoroczne nominacje do nagród DGA przyniosły dobre wieści dla reżyserek. Oprócz Grety Gerwig w kategorii głównej, aż 4 spośród 5 nominowanych w kategorii debiutantów to kobiety.

Nominacje otrzymały: Manuela Martelli (Chile '76), Noora Niasari (Shayda), A.V. Rockwell (A Thousand and One) oraz Celine Song (Past Lives). To zdecydowanie najmocniejsza reprezentacja reżyserek w tej kategorii od lat.

Pokazuje to, że coraz więcej utalentowanych kobiet przebija się w świecie reżyserii filmowej, który od zawsze był zdominowany przez mężczyzn. Miejmy nadzieję, że to początek dobrej passy i większej różnorodności wśród filmowców.

Reżyserka Film
Manuela Martelli Chile '76
Noora Niasari Shayda
A.V. Rockwell A Thousand and One
Celine Song Past Lives

Ogłoszenie nominacji do nagród DGA za rok 2023

Na początku 2024 roku ogłoszono nominacje do nagród Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych za rok 2023. Nominacje trafiły do twórców najciekawszych filmów minionego roku.

W kategorii film fabularny wyróżniono tak uznanych reżyserów jak Martin Scorsese, Christopher Nolan, Alexander Payne czy Greta Gerwig. Nie zabrakło też miejsca dla utalentowanych debiutantów.

Nagrody DGA są uważane za bardzo prestiżowe w środowisku filmowym i często stanowią przedsmak Oscarów. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 10 lutego podczas gali w Beverly Hilton Hotel w Los Angeles.

Nominacje do DGA Awards to zawsze dobra okazja, by podsumować dokonania twórców w minionym roku. W 2023 powstało wiele interesujących filmów, a nagrodzone produkcje i ich twórcy to absolutna czołówka.

Nowa kategoria nagród DGA im. Michaela Apteda

Od zeszłego roku nagroda DGA dla najlepszego reżysera debiutanta nosi imię Michaela Apteda. Ma to uhonorować dorobek tego znanego twórcy, który pełnił także funkcję prezesa Gildii.

Michael Apted był reżyserem takich filmów jak Gorączka sobotniej nocy czy serii dokumentalnej 7 Up. Zmarł w 2021 roku w wieku 79 lat. Jego nazwisko będzie teraz na stałe kojarzyć się z wyróżnieniem dla utalentowanych debiutantów.

W 2024 roku o pierwszą nagrodę im. Apteda powalczą m.in. Manuela Martelli (Chile '76), Noora Niasari (Shayda) i A.V. Rockwell (A Thousand and One). Film każdej z tych reżyserek zyskał uznanie krytyków.

Nagroda dla najlepszego debiutu to często przepustka do wielkiej kariery. Miejmy nadzieję, że tegoroczni nominowani to reżyserskie talenty, o których jeszcze usłyszymy.

Podsumowanie

W artykule omówiono tegoroczne nominacje do nagród Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych. Przybliżono sylwetki nominowanych twórców i ich nagrodzone filmy. Wśród wyróżnionych znaleźli się zarówno uznani reżyserzy z wieloletnim doświadczeniem, jak i utalentowani debiutanci.

Szczególną uwagę poświęcono Martinowi Scorsese, który otrzymał już 11. nominację do nagród DGA, tym razem za film Killers of the Flower Moon. Mimo wielu nominacji, wciąż czeka na pierwszą statuetkę w tej kategorii. Omówiono też szanse Grety Gerwig, docenionej za film Barbie. Dla niej to dopiero druga nominacja.

Wyróżniono również dokonania Christopera Nolana i Alexandra Payne'a - utytułowanych twórców, którzy do tej pory nie triumfowali w głównej kategorii nagród DGA. Podkreślono rosnącą liczbę nominowanych reżyserek, zwłaszcza w kategorii dla debiutantów.

Przybliżono historię i prestiż nagród DGA oraz nową kategorię dla najlepszego debiutu imienia Michaela Apteda. Podsumowano plejadę utalentowanych filmowców, których dzieła zostały docenione i mają szansę na statuetki.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
  2. Najlepsze filmy animowane wszech czasów - subiektywny ranking
  3. Kroki do perfekcyjnego pozycjonowania strony w Google: Przewodnik dla przedsiębiorców
  4. Opiekun - co sądzimy o nowym thrillerze z 2023 roku?
  5. Jak oceniamy nowy film wojenny Siła Ducha z 2023 roku?
Autor Julita Kalinowska
Julita Kalinowska

Witajcie, kinefili! Jestem zapalona miłośniczka srebrnego ekranu, entuzjastycznie dzieląca się moją filmową obsesją. Rozplątuję intrygi fabularne jak złote nici, ukazując wnikliwe spojrzenie na sztukę kina. Przygoda rozpoczyna się tu, gdzie światła gasną i zaczyna się magia filmowej opowieści. Zapraszam, by razem odkrywać krainy emocji i ekranowych tajemnic.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Kino Stylowy w Zamościu - repertuar i informacje o kinie
NewsKino Stylowy w Zamościu - repertuar i informacje o kinie

Odkryj aktualne pokazy filmowe i ciekawy repertuar Kina Stylowego w Zamościu. Znajdziesz tu informacje o seansach, cenach biletów, możliwości rezerwacji online, premiery, wydarzenia i udogodnienia w sali kinowej. Idealne miejsce na familijną wycieczkę i wieczór kinowy.