News

Oskarowe nominacje: różnorodność w kategorii aktorki drugoplanowej i historyczny debiut w kategorii aktorki głównej

Mariusz Sokołowski23 stycznia 20245 min
Oskarowe nominacje: różnorodność w kategorii aktorki drugoplanowej i historyczny debiut w kategorii aktorki głównej

Różnorodność w kategorii aktorek drugoplanowych i historyczny debiut w kategorii aktorki głównej to dwa główne tematy tegorocznych nominacji do Oskarów. W kategorii najlepszej aktorki drugoplanowej znalazły się Danielle Brooks, America Ferrera i Da'Vine Joy Randolph, reprezentujące różne mniejszości etniczne. Ferrera jest pierwszą w historii nominowaną osobą o korzeniach honduraskich. Z kolei w kategorii najlepszej aktorki pierwszoplanowej nominację otrzymała Lily Gladstone, pierwsza w historii rdzenna Amerykanka nominowana w tej kategorii.

Różnorodność w kategorii aktorek

Tegoroczne nominacje do Oskarów charakteryzuje duża różnorodność etniczna wśród nominowanych aktorek. Siedem z dwudziestu nominowanych aktorów to osoby z tzw. globalnej większości. Jeffrey Wright i Sterling K. Brown zostali nominowani za role w filmie American Fiction, który parodiuje popkulturowe przedstawienia życia czarnoskórych. Dołączają do nich Colman Domingo za rolę w filmie Rustin. Trzech czarnoskórych aktorów zostało więc nominowanych w kategorii najlepszego aktora pierwszoplanowego.

Kategoria najlepszej aktorki drugoplanowej od zawsze była najbardziej zróżnicowana etnicznie. W tym roku również aktorki koloru stanowią większość w tej kategorii, po raz piąty w historii Oscarów. Są to: Danielle Brooks za rolę w filmie The Color Purple, America Ferrera za Barbie i Da’Vine Joy Randolph za The Holdovers.

America Ferrera i Colman Domingo

Nominacja Ferrery jest historyczna, jako że jest ona pierwszą osobą pochodzenia honduraskiego nominowaną do Oskara w jakiejkolwiek kategorii. Ferrera ma korzenie wśród rdzennych plemion Lenca z Hondurasu. Towarzyszy jej Colman Domingo, którego ojciec pochodzi z Belize i Gwatemali – dotąd niereprezentowanych na ceremonii wręczenia Oscarów. Domingo i Ferrera są jedynymi latynoskimi nominowanymi aktorami w tym roku.

Historyczny debiut Lily Gladstone

Kolejną nominacją przełamującą bariery jest nominacja dla Lily Gladstone za rolę pierwszoplanową w filmie Killers of the Flower Moon. Gladstone jest pierwszą rdzenną Amerykanką nominowaną w kategorii aktorki pierwszoplanowej w historii Oscarów. Jej nominacja to drugi rok z rzędu z historycznym debiutantem w tej kategorii po nominacji Michelle Yeoh, pierwszej Azjatki w ubiegłym roku.

W swoim przemówieniu we wtorek rano prezydent Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej Janet Yang zauważyła, że członkostwo organizacji obejmuje obecnie prawie 11 000 osób z 93 krajów. Po raz pierwszy zastosowano standardy reprezentacji i integracji określające kwalifikowalność do nagrody dla najlepszego filmu. Spowodowało to nominację czterech filmów częściowo nieanglojęzycznych oraz czterech komedii.

Czytaj więcej: Nominowani operatorzy kamery z tytułami filmowymi DP Prieto Zabójcy kwiatów księżyca i Ryan Biedne rzeczy wśród kandydatów do nagrody ASC

Wzrost liczby nominowanych z mniejszości

Standardy Akademii wymagają, aby przynajmniej niektórzy członkowie obsady, ekipy lub zespołów rozwoju / marketingu / public relations / dystrybucji identyfikowali się jako członkowie niedostatecznie reprezentowanej grupy – kobiet, historycznie wykluczonych ras lub grup etnicznych, osób LGBTQ+ lub osób z niepełnosprawnościami fizycznymi lub poznawczymi.

Według Akademii, około jednej trzeciej wszystkich tegorocznych nominowanych stanowią kobiety, a 19% pochodzi z niedostatecznie reprezentowanych grup (wzrost z 15% w 2023 r.).

Nominacje do tegorocznych Oscarów pokazują, że standardy Akademii zaczynają przynosić zamierzony skutek – coraz więcej nominowanych pochodzi z grup dotąd słabo reprezentowanych w Hollywood.

Oprócz Gladstone, Ferrery, Domingo i innych nominowanych aktorów, wzrost różnorodności widoczny jest również w innych kategoriach. Na przykład połowa tegorocznych nominowanych w kategorii najlepszej reżyserii to kobiety. Te pozytywne zmiany z pewnością zachęcą Hollywood do dalszych wysiłków na rzecz integracji i reprezentacji.

Da'Vine Joy Randolph i Danielle Brooks

Oskarowe nominacje: różnorodność w kategorii aktorki drugoplanowej i historyczny debiut w kategorii aktorki głównej

Wróćmy jeszcze do aktorek nominowanych w kategorii drugoplanowej. Oprócz wspomnianej już Ferrery, znalazły się tam również Da’Vine Joy Randolph za The Holdovers oraz Danielle Brooks za The Color Purple. Dla Brooksa to szansa na nagrodę po jej kreacji w serialu Orange is the New Black, za którą była nominowana do Emmy.

Aktorka Film
America Ferrera Barbie
Da'Vine Joy Randolph The Holdovers
Danielle Brooks The Color Purple

Trzy wybitne aktorki o rozmaitych korzeniach etnicznych i doświadczeniach życiowych. Ich wspólna nominacja doskonale obrazuje rosnącą różnorodność Oscarów, zarówno pod względem płci, koloru skóry, pochodzenia, jak i gatunku reprezentowanych filmów.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiono tegoroczne nominacje do Oscarów, ze szczególnym uwzględnieniem historycznych nominacji w kategoriach aktorskich. Przedstawiono sylwetki Lily Gladstone, pierwszej w historii rdzennej Amerykanki nominowanej za rolę pierwszoplanową, a także America Ferrery, będącej pierwszą osobą honduraskiego pochodzenia wśród kandydatów do Oskara.

Zwrócono uwagę na rosnącą różnorodność etniczną i płciową tegorocznych nominowanych, będącą efektem standardów różnorodności wprowadzonych przez Akademię Filmową. 19% tegorocznych kandydatów wywodzi się z grup niedostatecznie reprezentowanych w poprzednich latach.

Przeanalizowano kategorię najlepszej aktorki drugoplanowej, tradycyjnie najbardziej zróżnicowaną pod względem pochodzenia etnicznego kandydatek. Obok Ferrery nominowane zostały tam m.in. Danielle Brooks i Da’Vine Joy Randolph.

Podkreślono historyczny charakter niektórych nominacji oraz fakt, iż Akademia Filmowa konsekwentnie dąży do zwiększania różnorodności Oscarów. Te pozytywne zmiany z pewnością zmobilizują Hollywood do dalszych działań na rzecz integracji.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Film Johnny w TVN: szczegółowy program emisji i powtórek w telewizji
  2. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
  3. Podróż do serca Francji przez film
  4. Kino Złote Tarasy - repertuar warszawskiego multipleksu
  5. Super Bowl: Deadpool 3, Twisters i IF - Zwiastuny filmowe na Game Day
Autor Mariusz Sokołowski
Mariusz Sokołowski

Cześć, kinomanie! Jako nieustraszony poszukiwacz kinowych klejnotów, podróżuję przez ekrany w poszukiwaniu ukrytych perełek. Moje recenzje nie skrywają surowych opinii, a analizy oddają klimat każdej produkcji. Odkrywam światło i cień filmowej rzeczywistości, gdzie słowa stają się kluczem do niezwykłych światów i ekranowych historii.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły