News

Niesamowity debiut Aleksandra Payne'a w roli dokumentalisty. Poznaj historię najlepszego profesora filmowego

Autor Julita Kalinowska
Julita Kalinowska29.04.20243 min.
Niesamowity debiut Aleksandra Payne'a w roli dokumentalisty. Poznaj historię najlepszego profesora filmowego

Aleksander Payne, dwukrotny zdobywca Oscara, przygotowuje się do swego dokumentalnego debiutu reżyserskiego. Będzie to biografia słynnej filmoznawczyni Jeanine Basinger, która zrewolucjonizowała badania filmowe i wychowała pokolenia twórców kina. Ten projekt to niezwykły hołd dla jednej z najbardziej wpływowych postaci w historii X Muzy.

Alexander Payne pracuje nad debiutanckim dokumentem o Jeanine Basinger

Dwukrotny zdobywca Oscara Alexander Payne postanowił spróbować swoich sił w zupełnie nowym gatunku. Reżyser przygotowuje się do nakręcenia swojego pierwszego dokumentu, który opowie historię legendarnej profesorki filmoznawstwa Jeanine Basinger.

Według doniesień, dokument ma ukazać niezwykłą drogę Basinger od czasów, gdy jako nastolatka pracowała jako bileterka w kinie w Brookings w Dakocie Południowej, aż po Wesleyan University, gdzie stworzyła jeden z pierwszych i najlepszych programów studiów filmowych w kraju.

Premiera debiutu dokumentalnego Payne'a zapowiadana jest na 2025 rok. Reżyser współpracuje przy tym projekcie z byłym uczniem Basinger, Samem Wassonem, oraz Brandonem Millanem. Obaj pełnią funkcję producentów filmu.

Kariera i osiągnięcia Basinger w świecie kina

Jeanine Basinger jest ikoną na polu filmoznawstwa. Jej ponad 60-letnia kariera obfitowała w liczne osiągnięcia i dokonania. Jest autorką 13 niezwykle wpływowych książek o kinie, w tym dwóch, które niedawno znalazły się na liście 100 największych publikacji o X Muzie wszech czasów przygotowanej przez The Hollywood Reporter.

Jej program studiów filmowych na Wesleyan University zapisał się w historii. Basinger nauczyła i ukształtowała całe pokolenia osób, które dziś mają kluczowy wpływ na każdy aspekt amerykańskiego przemysłu filmowego - od reżyserów i scenarzystów po producentów i dystrybutorów.

 • 13 wpływowych książek o filmie
 • Pionierski program studiów filmowych
 • Mentor dla pokoleń twórców kina

Czytaj więcej: Recenzja filmu Miłość Machina: podręcznik, który stawia wyzwanie tradycyjnemu podejściu do robotyki i romansu

Wspomnienia i relacja Alexandra Payne'a o niezwykłej nauczycielce

Zdjęcie Niesamowity debiut Aleksandra Payne'a w roli dokumentalisty. Poznaj historię najlepszego profesora filmowego

Relacje między Paynem a Basinger są wyjątkowe. Podczas gali TCM Classic Film Festival, gdzie Basinger odebrała prestiżową nagrodę im. Roberta Osborne'a, Payne wygłosił wzruszającą laudację na jej cześć, określając ją mianem "najlepszej nauczycielki, której nigdy nie miał".

W swojej przemowie podkreślił niebywały intelekt i wielkie serce Basinger. Zwrócił uwagę na jej umiejętność zapalania w studentach miłości do kina oraz na fakt, że przez nauczanie filmu, uczy również życia, etyki i siły charakteru.

"Ona nie jest po prostu najlepszą profesor filmową na świecie, ale też jedną z najwspanialszych istot ludzkich" - podsumował twórca. Dla Payne'a debiut dokumentalny będzie wyjątkową okazją do uhonorowania wielkiej mistrzyni.

 • Wzruszająca laudacja Payne'a
 • Docenianie wielkiego intelektu i serca Basinger
 • Film jako hołd dla niezwykłej nauczycielki

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
 2. Najlepsze filmy na Netflix - TOP 20 godnych uwagi
 3. Tragedia i komedia w amerykańskiej literaturze: równocześnie i często w tym samym dniu
 4. Monitoring internetowy w służbie SEO Jak zarządzać reputacją online
 5. Opiekun - co sądzimy o nowym thrillerze z 2023 roku?
Autor Julita Kalinowska
Julita Kalinowska

Witajcie, kinefili! Jestem zapalona miłośniczka srebrnego ekranu, entuzjastycznie dzieląca się moją filmową obsesją. Rozplątuję intrygi fabularne jak złote nici, ukazując wnikliwe spojrzenie na sztukę kina. Przygoda rozpoczyna się tu, gdzie światła gasną i zaczyna się magia filmowej opowieści. Zapraszam, by razem odkrywać krainy emocji i ekranowych tajemnic.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły