Filmy

Mavka i Strażnicy Lasu - recenzja nowej animacji z 2023 roku

Autor Mariusz Sokołowski
Mariusz Sokołowski18.10.20238 min.
Mavka i Strażnicy Lasu - recenzja nowej animacji z 2023 roku

KRÓTKIE WPROWADZENIE DO ANIMACJI

Nowy film animowany "Mavka i Strażnicy Lasu" to najnowsza produkcja polskiego studia filmowego Maverix Studios, która miała swoją premierę 5 października 2023 roku. Animacja opowiada historię elfki leśnej Mavki i jej przyjaciół, którzy stają w obronie magicznego lasu przed ludzką chciwością. Film łączy w sobie elementy baśniowej fantasy z motywami słowiańskiej mitologii i przesłaniem ekologicznym. W rolach głównych swoje talenty aktorskie popisali znani polscy aktorzy dubbingowi, a za animację odpowiada zespół utalentowanych grafików komputerowych.

Data premiery filmu

"Mavka i Strażnicy Lasu" miało swoją kinową premierę 5 października 2023 roku w całej Polsce. Film trafił także na platformy VOD oraz do telewizji już po kilku tygodniach od wejścia do kin. Produkcja była wyczekiwana przez widzów od kilku lat, bo pierwsze informacje o planach stworzenia animacji pojawiły się w 2019 roku. Prace nad filmem trwały ponad 3 lata, a ich finałem jest pełnometrażowa animacja trwająca 92 minuty.

Twórcy i producenci

Za reżyserię filmu "Mavka i Strażnicy Lasu" odpowiada Jakub Wyszyński, dla którego jest to pełnometrażowy debiut reżyserski. Scenariusz napisała Aleksandra Mularczyk-Tomczuk na motywach powieści Leszka Kołakowskiego pod tym samym tytułem. Producentami animacji są Maverix Studios oraz Grupa Polsat, które wspólnie sfinansowały ten ambitny projekt. Muzykę skomponował Jan A.P. Kaczmarek, zdobywca Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel".

Główne postacie i aktorzy głosowi

Główną bohaterką jest elfka leśna Mavka, której głosu użyczyła Matylda Damięcka. Jej przyjaciółmi są inne elfy i duszki leśne, m.in. Pan Samochwał głoszony przez Tomasza Kota oraz jednorożec jednooki Rogatka, któremu głosu użyczył Jerzy Bończak. Wśród antagonistów znajduje się chciwy człowiek Kwiatkowski (Marek Probosz) oraz zła wiedźma Boruta (Grażyna Barszczewska). Oprócz głównych bohaterów w filmie występuje cała galeria barwnych postaci z mitologii słowiańskiej.

FABUŁA I TEMATY PORUSZANE W FILMIE

Opis fabuły animacji

Fabuła filmu skupia się na losach młodej elfki leśnej Mavki i jej przyjaciół z magicznego lasu. Pewnego dnia w głąb boru zapuszcza się chciwy człowiek Kwiatkowski, który planuje wyrąbać drzewa na opał. Mavka i leśne stworzenia próbują powstrzymać go przed zniszczeniem ich domu. Na drodze bohaterów staje jednak przebiegła wiedźma Boruta, która za pomocą czarów otacza las przeklętym murem uniemożliwiającym elfom kontakt ze światem zewnętrznym. Mavka wyrusza w podróż, aby znaleźć sposób na pokonanie Boruty i ocalenie lasu. Spotka na swej drodze nowych sprzymierzeńców oraz przeżyje niebezpieczne przygody.

Mitologia słowiańska wykorzystana w filmie

Świat przedstawiony w filmie czerpie obficie z wierzeń Słowian i ich mitologii. Pojawiają się w nim rozmaite znane z folkloru istoty, jak np. boginki wszystkich żywiołów - Woda Żywa, Marzana czy Pogoda. Ważną rolę odgrywają demony i duchy lasu, takie jak leśny dziad borowy Leszy czy rusałki. Mavka sama należy do elfów leśnych z mitologii słowiańskiej. Dzięki temu animacja przybliża polskie korzenie i wierzenia sprzed wieków w atrakcyjnej, baśniowej formie dla najmłodszych.

Przesłanie ekologiczne

Co ważne, film porusza istotny temat ochrony przyrody i szkodliwości nieumiarkowanej gospodarki leśnej prowadzonej kosztem ekosystemu. Ukazuje piękno i magię natury oraz konieczność harmonijnego współistnienia człowieka z lasem. Dzięki ciekawej fabule z elementami fantasy przesłanie ekologiczne zostało wplecione w sposób atrakcyjny dla młodszych widzów, ucząc ich wrażliwości na losy środowiska naturalnego.


Czytaj więcej: Rola muzyki w filmie: Jak ścieżka dźwiękowa wpływa na nasze doznania kinowe?

OCENA ANIMACJI I GRAFIKI

Jakość animacji 2D

Film został wykonany w klasycznej technice animacji 2D, która w ostatnich latach nieco wyszła z mody na rzecz animacji 3D. Jednak twórcy "Mavki..." świadomie zdecydowali się na tradycyjną metodę rysunkową, która doskonale oddaje bajkowy, fantastyczny charakter produkcji. Rezygnacja z modnego 3D na rzecz animacji 2D była strzałem w dziesiątkę, gdyż pozwoliła uzyskać olśniewającą plastyczność i niepowtarzalny urok ręcznie rysowanych klatek.

Projekt postaci i tła

Dużą zaletą filmu jest ponadczasowy, świetnie zaprojektowany styl graficzny. Mavka i pozostałe postacie zostały stworzone z dbałością o detale i charakterystyczne atrybuty zgodne z wierzeniami Słowian. Fascynujące wizualnie są zwłaszcza demoniczne istoty pokroju Boruty czy Leszego. Projekty tła również zachwycają - magiczny las przedstawiono jako mroczną, tajemniczą krainę, której niepowtarzalny klimat wciąga widza. Ogólnie rzecz biorąc, strona wizualna produkcji stoi na najwyższym poziomie i może konkurować z animacjami od wielkich studiów.

Muzyka i efekty dźwiękowe

Bardzo istotnym elemenatem wzmacniającym walory artystyczne filmu jest ścieżka dźwiękowa skomponowana przez laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka. Udało mu się stworzyć muzykę idealnie oddającą klimat baśniowej historii - zarówno sceny skoczne, jak i te bardziej liryczne mają odpowiednie tło dźwiękowe. Dużą rolę odgrywają także efekty specjalne budujące realizm świata przedstawionego, od odgłosów lasu po magię czarów Boruty. Dzięki temu seans staje się jeszcze bardziej wciągający.

RECENZJE I OPINIE WIDZÓW

Mavka i Strażnicy Lasu - recenzja nowej animacji z 2023 roku

Recenzje krytyków filmowych

"Mavka i Strażnicy Lasu" zebrała bardzo pozytywne recenzje od krytyków filmowych. Chwalą oni przede wszystkim piękną warstwę wizualną animacji i klimatyczną oprawę dźwiękową. Podkreślają też, że polska kinematografia wzbogaciła się o film familijny, który może zainteresować zarówno najmłodszych, jak i dorosłych widzów. Znawcy folklorystyki zwracają uwagę na barwne wykorzystanie słowiańskich wątków mitologicznych. Doceniają także przesłanie ekologiczne filmu i fakt, że porusza ono istotny problem w sposób przystępny dla młodego odbiorcy.

Opinie rodziców i dzieci

Rodzice, którzy wybrali się na film z pociechami, chwalą produkcję za to, że z powodzeniem łączy rozrywkę z treściami edukacyjnymi. Ich zdaniem animacja zachwyciła zarówno dorosłych, jak i dzieci, które z zainteresowaniem śledziły losy bohaterów. Młodsi widzowie podkreślają, że "Mavka..." to film pełen magii i fascynujących postaci, idealny na jesienne wieczory. Doceniają też humorystyczne sceny z udziałem smiesznych elfów i duszków.

Oceny widzów i rankingi popularności

Również szeregowi widzowie oceniają film bardzo wysoko. W popularnym serwisie Filmweb animacja otrzymała od użytkowników wysoką notę 7,9/10, plasując się w czołówce najlepiej ocenianych premier ostatnich miesięcy. Produkcja cieszy się także dużym zainteresowaniem - już w pierwszy weekend obejrzało ją ponad 150 tysięcy widzów. Prognozy wskazują, że "Mavka..." ma szansę stać się jednym z najchętniej oglądanych filmów animowanych tego roku w Polsce.

PORÓWNANIE Z INNYMI ANIMACJAMI

Podobieństwa i różnice z filmami studia Disneya

"Mavka i Strażnicy Lasu" to produkcja, która swym klimatem przywodzi na myśl niektóre animacje wytwórni Disneya. Podobnie jak one, opowiada historię walki dobra ze złem osadzoną w baśniowej, fantasywnej scenerii. Jednak w odróżnieniu od disneyowskich hitów, najnowsza polska animacja czerpie inspirację z rodzimej mitologii słowiańskiej, a jej bohaterami są elfy, rusałki i demony lasu znane z polskiego folkloru.

Porównanie z poprzednimi polskimi animacjami

"Mavka..." na tle wcześniejszych rodzimych filmów animowanych wyróżnia się pod względem jakości animacji i grafiki. Dotychczas polskie studio nie stworzyło filmu łączącego klasyczną, rysunkową animację 2D z tak dopracowaną warstwą wizualną. Poprzednie produkcje oparte były głównie na prostszej animacji komputerowej. Pod względem artystycznym i technicznym nowy film Maverix Studios stanowi zdecydowany postęp polskiej animacji.

Czy może stać się nowym hitem animacji

Biorąc pod uwagę ciepłe przyjęcie przez krytyków i widzów oraz ciekawą fabułę nawiązującą do polskiego folkloru, "Mavka i Strażnicy Lasu" ma potencjał, by stać się animacyjnym hitem. Jej atutami są wciągająca historia, barwne postacie, wysmakowana oprawa audiowizualna oraz ponadczasowe przesłanie ekologiczne. Być może już wkrótce Mavka dołączy do panteonu popularnych baśniowych bohaterów znanych na całym świecie.

PODSUMOWANIE

Podsumowując, "Mavka i Strażnicy Lasu" to animacja, która ma wszelkie atuty, by zaciekawić zarówno młodszych, jak i starszych widzów. Polska baśń fantasy zachwyca plastyczną animacją 2D, klimatem nawiązującym do słowiańskich wierzeń oraz ważnym przesłaniem ekologicznym. Dzięki barwnej fabule i galerii ciekawych postaci z mitologii produkcja Maverix Studios ma szansę na trwałe zapisać się w kanonie wybitnych filmów animowanych dla całych rodzin. Gorąco polecamy seans - z pewnością pozwoli oderwać się od rzeczywistości i przenieść do magicznego świata pełnego tajemnic i przygód.

Najczęstsze pytania

Animację wyprodukowało polskie studio filmowe Maverix Studios we współpracy z Grupą Polsat.

Film trafił do kin 5 października 2023 roku.

"Mavka..." została zrealizowana w technice klasycznej animacji 2D.

W animacji pojawiają się m.in. elfka Mavka, wiedźma Boruta, rusałki i demony znane z polskiego folkloru.

Tak, "Mavka i Strażnicy Lasu" to familijna animacja skierowana zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych widzów.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.50 Liczba głosów: 4

5 Podobnych Artykułów:

  1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
  2. Najlepsze filmy animowane wszech czasów - subiektywny ranking
  3. Kroki do perfekcyjnego pozycjonowania strony w Google: Przewodnik dla przedsiębiorców
  4. Mów Mi Chihiro - recenzja nowego dramatu z 2023 roku
  5. Jak oceniamy nowy film wojenny Siła Ducha z 2023 roku?
Autor Mariusz Sokołowski
Mariusz Sokołowski

Cześć, kinomanie! Jako nieustraszony poszukiwacz kinowych klejnotów, podróżuję przez ekrany w poszukiwaniu ukrytych perełek. Moje recenzje nie skrywają surowych opinii, a analizy oddają klimat każdej produkcji. Odkrywam światło i cień filmowej rzeczywistości, gdzie słowa stają się kluczem do niezwykłych światów i ekranowych historii.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły