Filmy

"Krudowie 2" - recenzja animowanej komedii o jaskiniowcach

Autor Julita Kalinowska
Julita Kalinowska26 maja 20246 min
"Krudowie 2" - recenzja animowanej komedii o jaskiniowcach

"Krudziowie 2" - recenzja animowanej komedii o jaskiniowcach to nasz przegląd najnowszej odsłony popularnej serii animowanej opowiadającej o przygodach pewnej grupy jaskiniowców żyjącej w czasach prehistorycznych. W tej recenzji omówimy fabułę, postacie, humor i animację, wskazując zarówno na mocne strony, jak i ewentualne niedociągnięcia tej zabawy filmowej. Czy kontynuacja utrzymała poziom pierwowzoru? Poznaj naszą opinię!

Kluczowe wnioski:
 • Krudziowie wracają z kolejną porcją gagów odwołujących się do życia w epoce kamienia. Sprawdźmy, czy są równie zabawne co w pierwszej części.
 • Twórcy ponownie zaskoczyli pomysłowością i humorem w prezentowaniu starej jak świat tematyki jaskiniowej w zupełnie nowym świetle.
 • Choć potencjału na ciekawą fabułę nie zabrakło, miejscami widać było niedopracowanie niektórych wątków.
 • Animacja stoi na bardzo wysokim poziomie i zapewnia sporo rozrywki wizualnej, ale miejscami można odczuć zbyt duże podobieństwo do poprzedniej części.
 • Krudziowie 2 z pewnością nie odstrasza swoich fanów, choć niektórzy mogli oczekiwać nieco więcej od sequela.

"Krudziowie 2" - czy warto obejrzeć sequel o epokach kamienia?

Czy powinniśmy zarezerwować czas, by wybrać się na seans drugiej części przygód nieustraszonej grupy jaskiniowców? Śmiało możemy powiedzieć, że odpowiedź brzmi "tak"! Film "Krudziowie 2" to godna kontynuacja zabawnej animacji sprzed lat, która z pewnością nie zawiedzie fanów dobrej rozrywki. Choć nie ustrzeżono się kilku niedociągnięć, to jednak w dużej mierze twórcy dostarczyli solidną dawkę zabawy.

Po obejrzeniu sequela nie możemy oprzeć się wrażeniu, że jest to bardzo udana kontynuacja. Twórcy nawiązali bezpośrednio do wydarzeń zapoznanych w pierwszej części, ale zadbali także o odpowiednią porcję świeżości i oryginalności. Fabuła jest nowa i różni się od pierwowzoru, więc nie jest to tylko zapożyczony pomysł okraszony nowymi gagami.

Nadal mamy do czynienia z losami kręgu krewnych i znajomych z epoki kamienia łupanego. Kiedy zagrożone zostaje bezpieczeństwo ich społeczności i plemienia, podejmują różne wyzwania, by zabezpieczyć swój byt. Jak zwykle nie brakuje przy tym zabawnych perypetii, gagów i zwrotów akcji...

Warto jednak uczciwie przyznać, że niektórzy mogą uznać część wątków fabuły za nieco przydługą lub niedopracowaną. Przyjemność z seansu może trochę przesłaniać to, że momentami scenariusz nie jest równie dopięty na ostatni guzik, co w poprzedniej części. Niemniej jednak ogólnie przeważa niewątpliwie pozytywne wrażenie z obcowania ze stroną humorystyczną filmu.

Jak "Krudziowie 2" radzi sobie z żartami i humorem?

To co w największym stopniu decyduje o atrakcyjności i poziomie rozrywki danej komedii, to oczywiście humor. Pod tym względem "Krudziowie 2" mogą się podobać zwłaszcza osobom, które bawiły się przy pierwszej części. Twórcy sięgnęli po sprawdzone chwyty odwołujące się do niewybrednych, ale często absurdalnie zabawnych żartów.

Wiele gagów opiera się na przewrotnych sytuacjach związanych z pierwotnym, prymitywnym trybem życia jaskiniowców. Żarty są celnie wycelowane w charakterystyczne detale epoki kamienia. Przykładowo, kpina z archaicznych obyczajów, skąpego ubioru, niedopracowanych narzędzi czy naiwności w obchodzeniu się z nowoczesnymi wynalazkami, które wpadają w ręce prehistorycznych bohaterów.

 • Z jednej strony mamy sporo klasycznych dowcipów słownych i sytuacyjnych, opierających się na przeróżnych nieporozumieniach.
 • Z drugiej jednak niepoślednia część humoru bazuje na elementach slapstickowych, błazenadach, wstawkach z udziałem różnych przypadkowych i szalonych postaci czy też reakcjach na wiele nieprzewidzianych zdarzeń.

Twórcy zdecydowanie nie przesadzili z ilością żartów, co bywa częstym grzechem wielu komedii. Niemniej jednak niektórzy mogą nabrać wrażenia, że czasem humor bywa zbyt niewyszukany i oczywisty. Dużo zależy oczywiście od indywidualnych upodobań i oczekiwań wobec filmu.

Czytaj więcej: "Hotel Transylwania 4" - gdzie obejrzeć film online?

"Krudziowie 2": ocena scenariusza i oryginalności sequela

Bez wątpienia w "Krudziach 2" pojawia się sporo porównań i bezpośrednich nawiązań do pierwszej części. Mimo to twórcom udało się podtrzymać wysoki poziom oryginalności i świeżości większości głównych wątków fabuły. Widać ogromny serwis pomysłów i różnorodność scenariusza, nawet jeśli przy dłuższym zastanowieniu ów scenariusz nie jest zbyt skomplikowany.

Podobnie jak w pierwszej części, mamy do czynienia z paroma wiodącymi historiami, które przeplatają się ze sobą. Wszystkie one są ze sobą powiązane, a jednocześnie wprowadzają odpowiednią dynamikę akcji i zróżnicowanie tematyczne w całości filmu. Nie jest to więc klasyczna opowieść, która koncentruje się na tylko jednym wątku.

Taka mnogość poruszeń kwestii pojawiających się w fabule niewątpliwie zachęca do regularnego obcowania z kontynuacją przygód Krudów. Nawet jeśli dany segment jest mniej zabawny, to zaraz pojawia się coś nowego, co znów przykuwa uwagę widza. Ogólnie rzecz biorąc, scenariusz cechuje się sporą oryginalnością, dynamiką i różnorodnością.

 • Twórcom udało się zachować uniwersalność, nie nadając filmowi zbyt wąskiej formuły.
 • Dzięki temu produkcja trafi nie tylko do przedstawicieli konkretnej grupy wiekowej, ale i szerszej rzeszy miłośników dobrej rozrywki.

Za co można pochwalić, a za co skrytykować "Krudziów 2"?

Zdjęcie "Krudowie 2" - recenzja animowanej komedii o jaskiniowcach

Przyjrzyjmy się pokrótce największym zaletom, jak i ewentualnym skazom na wizerunku drugiej części "Krudziów". Do mocnych punktów tej animowanej komedii z całą pewnością należą: przemyślana konstrukcja wątków, ciekawa fabuła oraz staranne wykonanie animacji. Oprawa wizualna stoi na bardzo wysokim poziomie, plasując film w czołówce współczesnych rodzimych produkcji.

Jeśli natomiast mielibyśmy znaleźć jakieś mankamenty, to można by się przyczepić do niezbyt wyszukanego, momentami dość topornego humoru. Niektórzy mogą także uznać, że w kilku wątkach scenariusz był nieco rozlazły i niedopracowany. Zresztą, sama długość prawie dwugodzinnej produkcji może się wydawać dla niektórych zbyt wyczerpująca.

Podsumowanie

Krudziowie 2 to film, który z pewnością należy zaliczyć do udanych sequeli. Ogólnie można go polecić jako świetną rozrywkę wszystkim fanom pierwszej części oraz miłośnikom animacji. Recenzja wypadła przychylnie, choć twórcy nie ustrzegli się kilku niedociągnięć związanych przede wszystkim z miejscami zbyt topornym humorem czy luźną fabułą.

Niemniej jednak największym atutem tej komedii jest dbałość o wysoki poziom oryginalności i różnorodności scenariusza. Fabuła trzyma wysoki poziom, wprowadzając nowe, wartkie wątki, a przy tym co chwilę zaskakuje ciekawymi zwrotami akcji. To wszystko sprawia, że pomimo drobnych potknięć film staje się godnym polecenia widowiskiem animowanym.

Najczęstsze pytania

To bezpośrednia kontynuacja losów jaskiniowców z pierwszego filmu. Choć fabuła jest nowa, to na ekranie powracają ci sami bohaterowie, których przygody toczą się po wydarzeniach z pierwowzoru. Dla pełnej satysfakcji lepiej najpierw obejrzeć część pierwszą.

Humor stanowi jedną z najmocniejszych stron filmu. Twórcy posłużyli się tutaj znów żartami słownymi, sytuacyjnymi oraz slapstickową komedią. Choć czasem żarty są dość oczywiste, to ogólnie poziom humorystyczny stoi na wysokim poziomie i skutecznie bawi widza.

To produkcja, która spodoba się przede wszystkim fanom dobrego, niewymuszonego humoru. Uniwersalna tematyka sprawia jednak, że mogą ją obejrzeć zarówno dorośli, jak i młodzież czy dzieci. Poziom żartów nie jest zbyt wyszukany, dzięki czemu film ma szansę trafić do szerokiego grona odbiorców.

Twórcom udało się zachować świeżość i różnorodność tematyczną. Pojawiają się całkowicie nowe wątki, a scenariusz nie jest jedynie kalkową powtórką pierwowzoru. Widać dbałość o wprowadzenie odpowiedniej dawki oryginalności w tematyce, a przy tym staranne wykonanie animacji.

Ewentualne słabsze punkty tej produkcji to czasem zbyt mało wyszukany humor oraz miejscami niedopracowana strona fabularna. Niektórzy mogą uznać kilka wątków za zbyt rozlazłe i niedokończone. Ponadto długość około dwóch godzin może być dla niektórych trochę zbyt wyczerpująca.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
 2. Ta tajemnicza organizacja Disneya doczeka się filmowej adaptacji
 3. Najlepsze filmy na Netflix - TOP 20 godnych uwagi
 4. Tragedia i komedia w amerykańskiej literaturze: równocześnie i często w tym samym dniu
 5. Multikino Targówek - najnowsze informacje i repertuar
Autor Julita Kalinowska
Julita Kalinowska

Witajcie, kinefili! Jestem zapalona miłośniczka srebrnego ekranu, entuzjastycznie dzieląca się moją filmową obsesją. Rozplątuję intrygi fabularne jak złote nici, ukazując wnikliwe spojrzenie na sztukę kina. Przygoda rozpoczyna się tu, gdzie światła gasną i zaczyna się magia filmowej opowieści. Zapraszam, by razem odkrywać krainy emocji i ekranowych tajemnic.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Kulisy tworzenia muzyki filmowej
FilmyKulisy tworzenia muzyki filmowej

Odkryj fascynujący świat tworzenia muzyki filmowej. Poznaj proces komponowania, wpływ na emocje widzów i ewolucję ścieżek dźwiękowych. Zainspiruj się pracą kompozytorów filmowych.