News

Analiza skróconych list do Nagród Oscara: wielkie zwycięstwo Akademii i Netflixa, mieszane reakcje na Barbie i Color Purple

Autor Mariusz Sokołowski
Mariusz Sokołowski21.12.20235 min.
Analiza skróconych list do Nagród Oscara: wielkie zwycięstwo Akademii i Netflixa, mieszane reakcje na Barbie i Color Purple

Po czwartkowym ogłoszeniu przez Akademię skróconych list nominowanych w 10 kategoriach Oscarów, warto przyjrzeć się bliżej kilku wnioskom. Zdecydowanym zwycięzcą okazała się sama Akademia, która zebrała wyjątkowo mocną stawkę nominowanych piosenek. Drugim triumfatorem jest Netflix z kilkoma produkcjami, które znalazły uznanie jury. Nie brakuje też rozczarowań - musical "Barbie" Grety Gerwig zebrał mieszane opinie, podobnie jak "The Color Purple".

Wielkie zwycięstwo Akademii na krótkich listach Oscarów

Ogłoszenie przez Akademię skróconych list nominowanych do Oscarów w 10 kategoriach okazało się wielkim zwycięstwem samej Akademii. Lista nominowanych piosenek jest wyjątkowo mocna i zgromadziła plejadę gwiazd.

Wśród nominowanych autorów piosenek znaleźli się m.in. Billie Eilish i Finneas („What Was I Made For?” z filmu Barbie), Olivia Rodrigo („Can’t Catch Me Now” z Igrzyska Śmierci: Ballada o ptaszku i wężu), Jon Batiste („It Never Went Away” z American Symphony) i Dua Lipa („Dance the Night” z Barbie). To połowa nominowanych do tegorocznej Grammy w kategorii piosenka roku.

Ponadto na liście znaleźli się Mark Ronson („I’m Just Ken” z Barbie), A$AP Rocky („Am I Dreaming” ze Spider-Man: Across the Spider-Verse), Lenny Kravitz („Road to Freedom” z Rustin) i Halle Bailey („Keep It Movin'” z Kolor purpury).

Gdyby przed głosowaniem nominacyjnym Akademia zorganizowała koncert z udziałem twórców nominowanych piosenek w Hollywood Bowl, przyciągnęłoby to ogromną widownię. Byłaby to świetna promocja dla gali rozdania Oscarów 10 marca.

Netflix triumfuje z kilkoma produkcjami

Po ogłoszeniu list nominowanych Netflix skoncentrował swoje wysiłki promocyjne na kilku obiecujących produkcjach. Hiszpańskojęzyczny film Stowarzyszenie Śniegu J.A. Bayony pojawił się aż na 4 listach: najlepszy film międzynarodowy (Hiszpania), oryginalna muzyka, charakteryzacja i fryzury oraz efekty specjalne.

Netflix pokazał też siłę dokumentu American Symphony Matthew Heinemana o Jonie Batiste, który pojawił się na 3 listach: najlepszy pełnometrażowy dokument, oryginalna muzyka i oryginalna piosenka („It Never Went Away” Batiste'a).

Platforma ma też szanse w innych kategoriach - zdobyła nominacje dla Stamped From the Beginning (dokument), Rustin (piosenka), Maestro (charakteryzacja), a także krótkometrażowe Camp Courage i aktorskie The Wonderful Story of Henry Sugar Wesa Andersona oraz The After z Davidem Oyelowo.

Sukcesy poza Hollywood

Netflix odnosi sukcesy z produkcjami nieanglojęzycznymi, podczas gdy filmy hollywoodzkie (np. Blondynka czy The Good Nurse) nie zdobywają nominacji. Być może platforma powinna skoncentrować się na twórcach spoza USA?

Czytaj więcej: Aquaman 2 na czele miękkiego weekendu Bożego Narodzenia w Hollywood

Mieszane reakcje na musical Barbie Grety Gerwig

Doceniany przez krytyków musical Barbie Grety Gerwig zebrał aż 5 nominacji na krótkich listach. Jednak aż 3 dotyczą jednej kategorii - oryginalna piosenka. Film nie dostał nominacji w kategoriach charakteryzacja i efekty specjalne, choć uchodził za faworyta.

Trudno to zatem uznać za pełny sukces. Być może Barbie nie jest aż tak mocnym kandydatem do Oscara, jak początkowo sądzono.

Rozczarowanie związane z kolorową purpurą

Analiza skróconych list do Nagród Oscara: wielkie zwycięstwo Akademii i Netflixa, mieszane reakcje na Barbie i Color Purple

Spore rozczarowanie przyniósł musical Kolor purpury. Mimo że jego muzyka została doceniona (nominacje za muzykę i 2 piosenki), to film nie dostał nominacji w kategoriach charakteryzacja i dźwięk. Jest to dotkliwy cios, szczególnie dla musicalu.

Być może szanse Koloru purpury

Kłopoty z charakteryzacją i fryzurami

Zaskakuje brak nominacji w kategorii charakteryzacja dla takich filmów jak Nyad czy Priscilla. Nawet osoby krytycznie nastawione do tych produkcji chwalą charakteryzację. Trudno więc sobie wyobrazić, by filmy te mogły liczyć na Oscara w innych kategoriach.

Problemy z piosenkami z filmów animowanych

Na liście nominowanych zabrakło wielu piosenek z filmów animowanych. Nie ma "Peaches" z Super Mario Bros (nominowanej do Złotego Globu), "This Wish" z Wish, "For the First Time" z Małej syrenki, czy "Better Place" z Trolls Band Together.

Dziwi również nieobecność Alexandra Desplata na liście za muzykę do The Boys in the Boat i Nyad. Za to wierna tradycji Diane Warren ponownie dostała nominację za "The Fire Inside" z zapomnianego już Flamin’ Hot.

Ogłoszenie finałowych 5 nominacji w 23 kategoriach Oscara nastąpi 23 stycznia 2024 roku.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem główne wnioski po ogłoszeniu przez Akademię skróconych list Oscarowych nominacji w 10 kategoriach. Z perspektywy dziennikarza dostrzegłem kilka istotnych wątków.

Po pierwsze, wielkim zwycięzcą okazała się sama Akademia, która zebrała wyjątkowo mocną listę nominowanych piosenek z udziałem światowej sławy artystów. Po drugie, sukces odniosła platforma Netflix, lansując kilka obiecujących produkcji z nominacjami.

Nie obyło się jednak bez rozczarowań. Musical "Barbie" Grety Gerwig nie spełnił pokładanych nadziei, podobnie jak "Kolor purpury" z niespodziewanymi porażkami. Zdumiewa też nieobecność kilku mocnych tytułów w kategoriach charakteryzacji i muzyki.

Teraz pozostaje czekać do 23 stycznia, kiedy poznamy finałowe nominacje do Oscara 2024 w 23 kategoriach. Z pewnością jeszcze niejedno zaskoczenie przed nami!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
  2. Najlepsze filmy animowane wszech czasów - subiektywny ranking
  3. Kroki do perfekcyjnego pozycjonowania strony w Google: Przewodnik dla przedsiębiorców
  4. Oscar Isaac będzie głosem Jezusa Chrystusa w animowanym filmie o tematyce religijnej
  5. Opiekun - co sądzimy o nowym thrillerze z 2023 roku?
Autor Mariusz Sokołowski
Mariusz Sokołowski

Cześć, kinomanie! Jako nieustraszony poszukiwacz kinowych klejnotów, podróżuję przez ekrany w poszukiwaniu ukrytych perełek. Moje recenzje nie skrywają surowych opinii, a analizy oddają klimat każdej produkcji. Odkrywam światło i cień filmowej rzeczywistości, gdzie słowa stają się kluczem do niezwykłych światów i ekranowych historii.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Kino Stylowy w Zamościu - repertuar i informacje o kinie
NewsKino Stylowy w Zamościu - repertuar i informacje o kinie

Odkryj aktualne pokazy filmowe i ciekawy repertuar Kina Stylowego w Zamościu. Znajdziesz tu informacje o seansach, cenach biletów, możliwości rezerwacji online, premiery, wydarzenia i udogodnienia w sali kinowej. Idealne miejsce na familijną wycieczkę i wieczór kinowy.