Po czwartkowym ogłoszeniu przez Akademię skróconych list nominowanych w 10 kategoriach Oscarów, warto przyjrzeć się bliżej kilku wnioskom. Zdecydowanym zwycięzcą okazała się sama Akademia, która zebrała wyjątkowo mocną stawkę nominowanych piosenek. Drugim triumfatorem jest Netflix z kilkoma produkcjami, które znalazły uznanie jury. Nie brakuje też rozczarowań - musical "Barbie" Grety Gerwig zebrał mieszane opinie, podobnie jak "The Color Purple".
Wielkie zwycięstwo Akademii na krótkich listach Oscarów
Ogłoszenie przez Akademię skróconych list nominowanych do Oscarów w 10 kategoriach okazało się wielkim zwycięstwem samej Akademii. Lista nominowanych piosenek jest wyjątkowo mocna i zgromadziła plejadę gwiazd.
Wśród nominowanych autorów piosenek znaleźli się m.in. Billie Eilish i Finneas („What Was I Made For?” z filmu Barbie), Olivia Rodrigo („Can’t Catch Me Now” z Igrzyska Śmierci: Ballada o ptaszku i wężu), Jon Batiste („It Never Went Away” z American Symphony) i Dua Lipa („Dance the Night” z Barbie). To połowa nominowanych do tegorocznej Grammy w kategorii piosenka roku.
Ponadto na liście znaleźli się Mark Ronson („I’m Just Ken” z Barbie), A$AP Rocky („Am I Dreaming” ze Spider-Man: Across the Spider-Verse), Lenny Kravitz („Road to Freedom” z Rustin) i Halle Bailey („Keep It Movin'” z Kolor purpury).
Gdyby przed głosowaniem nominacyjnym Akademia zorganizowała koncert z udziałem twórców nominowanych piosenek w Hollywood Bowl, przyciągnęłoby to ogromną widownię. Byłaby to świetna promocja dla gali rozdania Oscarów 10 marca.
Netflix triumfuje z kilkoma produkcjami
Po ogłoszeniu list nominowanych Netflix skoncentrował swoje wysiłki promocyjne na kilku obiecujących produkcjach. Hiszpańskojęzyczny film Stowarzyszenie Śniegu J.A. Bayony pojawił się aż na 4 listach: najlepszy film międzynarodowy (Hiszpania), oryginalna muzyka, charakteryzacja i fryzury oraz efekty specjalne.
Netflix pokazał też siłę dokumentu American Symphony Matthew Heinemana o Jonie Batiste, który pojawił się na 3 listach: najlepszy pełnometrażowy dokument, oryginalna muzyka i oryginalna piosenka („It Never Went Away” Batiste'a).
Platforma ma też szanse w innych kategoriach - zdobyła nominacje dla Stamped From the Beginning (dokument), Rustin (piosenka), Maestro (charakteryzacja), a także krótkometrażowe Camp Courage i aktorskie The Wonderful Story of Henry Sugar Wesa Andersona oraz The After z Davidem Oyelowo.
Sukcesy poza Hollywood
Netflix odnosi sukcesy z produkcjami nieanglojęzycznymi, podczas gdy filmy hollywoodzkie (np. Blondynka czy The Good Nurse) nie zdobywają nominacji. Być może platforma powinna skoncentrować się na twórcach spoza USA?
Czytaj więcej: Aquaman 2 na czele miękkiego weekendu Bożego Narodzenia w Hollywood
Mieszane reakcje na musical Barbie Grety Gerwig
Doceniany przez krytyków musical Barbie Grety Gerwig zebrał aż 5 nominacji na krótkich listach. Jednak aż 3 dotyczą jednej kategorii - oryginalna piosenka. Film nie dostał nominacji w kategoriach charakteryzacja i efekty specjalne, choć uchodził za faworyta.
Trudno to zatem uznać za pełny sukces. Być może Barbie nie jest aż tak mocnym kandydatem do Oscara, jak początkowo sądzono.
Rozczarowanie związane z kolorową purpurą
Spore rozczarowanie przyniósł musical Kolor purpury. Mimo że jego muzyka została doceniona (nominacje za muzykę i 2 piosenki), to film nie dostał nominacji w kategoriach charakteryzacja i dźwięk. Jest to dotkliwy cios, szczególnie dla musicalu.
Być może szanse Koloru purpury
Kłopoty z charakteryzacją i fryzurami
Zaskakuje brak nominacji w kategorii charakteryzacja dla takich filmów jak Nyad czy Priscilla. Nawet osoby krytycznie nastawione do tych produkcji chwalą charakteryzację. Trudno więc sobie wyobrazić, by filmy te mogły liczyć na Oscara w innych kategoriach.
Problemy z piosenkami z filmów animowanych
Na liście nominowanych zabrakło wielu piosenek z filmów animowanych. Nie ma "Peaches" z Super Mario Bros (nominowanej do Złotego Globu), "This Wish" z Wish, "For the First Time" z Małej syrenki, czy "Better Place" z Trolls Band Together.
Dziwi również nieobecność Alexandra Desplata na liście za muzykę do The Boys in the Boat i Nyad. Za to wierna tradycji Diane Warren ponownie dostała nominację za "The Fire Inside" z zapomnianego już Flamin’ Hot.
Ogłoszenie finałowych 5 nominacji w 23 kategoriach Oscara nastąpi 23 stycznia 2024 roku.
Podsumowanie
W moim artykule omówiłem główne wnioski po ogłoszeniu przez Akademię skróconych list Oscarowych nominacji w 10 kategoriach. Z perspektywy dziennikarza dostrzegłem kilka istotnych wątków.
Po pierwsze, wielkim zwycięzcą okazała się sama Akademia, która zebrała wyjątkowo mocną listę nominowanych piosenek z udziałem światowej sławy artystów. Po drugie, sukces odniosła platforma Netflix, lansując kilka obiecujących produkcji z nominacjami.
Nie obyło się jednak bez rozczarowań. Musical "Barbie" Grety Gerwig nie spełnił pokładanych nadziei, podobnie jak "Kolor purpury" z niespodziewanymi porażkami. Zdumiewa też nieobecność kilku mocnych tytułów w kategoriach charakteryzacji i muzyki.
Teraz pozostaje czekać do 23 stycznia, kiedy poznamy finałowe nominacje do Oscara 2024 w 23 kategoriach. Z pewnością jeszcze niejedno zaskoczenie przed nami!