Seriale

Zmokłe Psy - co sądzimy o nowym serialu kryminalnym z 2023 roku?

Autor Julita Kalinowska
Julita Kalinowska22 października 20239 min
Zmokłe Psy - co sądzimy o nowym serialu kryminalnym z 2023 roku?

Nowy serial kryminalny "Zmokłe Psy" wzbudził niemałe emocje wśród widzów. Produkcja opowiada historię grupy policjantów z małego miasteczka, którzy muszą rozwiązać serię tajemniczych morderstw. Fabuła serialu koncentruje się przede wszystkim na losach głównych bohaterów - detektywów o skomplikowanych osobowościach i problemach osobistych. Mroczny, miejscami brutalny klimat produkcji przyciągnął uwagę widzów poszukujących mocnych wrażeń. Jednak czy serial rzeczywiście sprostał oczekiwaniom? Czy warto poświęcić czas na seans?

Fabuła i bohaterowie nowego serialu Zmokłe Psy

Akcja "Zmokłych Psów" rozgrywa się we współczesnym, prowincjonalnym miasteczku. Pewnego deszczowego poranka na komisariacie pojawia się anonimowe zgłoszenie o znalezieniu ciała młodej kobiety w lesie. Sprawa trafia na biurko detektywa Adama Nowaka - 40-letniego samotnika z problemami alkoholowymi. Razem ze swoją młodszą partnerką, Anną Kwiatkowską oraz resztą ekipy śledczej zaczyna prowadzić śledztwo w sprawie tajemniczych morderstw. W miarę postępów dochodzenia, na jaw wychodzą mroczne sekrety mieszkańców miasteczka.

Głównymi bohaterami serialu są wspomniani detektywi - Adam i Anna. Choć łączy ich wspólna praca, ich osobowości i podejście do życia diametralnie się różnią. Adam to tipo cynik, który stracił wiarę w ludzi po traumatycznych przeżyciach w przeszłości. Z kolei Anna reprezentuje młode pokolenie policjantów - jest energiczna, pełna ideałów i wiary w sprawiedliwość. Ich relacja z czasem zmienia się z czysto zawodowej w bardziej osobistą. Poza tym w serialu pojawia się cała galeria barwnych postaci - zarówno policjantów, jak i mieszkańców miasteczka.

Charakterystyka głównych bohaterów

Adam Nowak to doświadczony policjant po czterdziestce z bagażem rozczarowań. Zamknięty w sobie, skrywa mroczną tajemnicę z przeszłości. Choć cieszy się szacunkiem kolegów, coraz częściej sięga po alkohol. Praca pochłania go bez reszty. Anna Kwiatkowska to jego młodsza o 10 lat partnerka, świeżo po szkole policyjnej. Jest ambitna i chce udowodnić swoją wartość. Fascynuje ją tajemnicza osobowość i przeszłość Adama. Reszta ekipy śledczej to kolorowe postacie z problemami i nietypowymi pasjami. Serial przedstawia również garstkę mieszkańców miasteczka - od zwykłych obywateli po lokalnych notabli. Każda z postaci ma swoją tajemnicę.

Mroczny, deszczowy klimat serialu

Klimat serialu jest ponury i mroczny. Akcja rozgrywa się głównie nocą lub podczas deszczu, co dodaje produkcji smutnego, melancholijnego nastroju. Labirynt uliczek prowincjonalnego miasteczka, ciemne zaułki, opuszczone magazyny tworzą odpowiednią scenerię dla brutalnych morderstw. Twórcy serialu postawili na mocne, naturalistyczne sceny przemocy, które mogą szokować wrażliwszych widzów. Ogólny nastrój jest więc raczej pesymistyczny - z nutką czarnego humoru, charakterystycznego dla niektórych scen z udziałem policjantów.

Opinie krytyków na temat serialu Zmokłe Psy

Serial "Zmokłe Psy" zebrał w recenzjach bardzo zróżnicowane opinie. Jedni chwalili go za odważne podejście do gatunku i charyzmę głównych bohaterów. Inni krytykowali za nadmierny mrok, brutalność i chaos fabularny. Zdania co do produkcji są więc mocno podzielone.

Pozytywne recenzje serialu

Większość pozytywnych recenzji chwali przede wszystkim aktorstwo i reżyserię serialu. Krytycy doceniają kreacje aktorskie głównych bohaterów, zwłaszcza duetu detektywów w wykonaniu doświadczonych aktorów. Chwalą ich za stworzenie wiarygodnych, złożonych postaci. Poza tym w recenzjach pojawiają się pochwały dla operatorskiej strony serialu - zdjęcia, montaż, odważna muzyka budują mroczny klimat. Niektórzy krytycy nazywają "Zmokłe Psy" najciekawszym polskim serialem kryminalnym od lat.

Negatywne recenzje serialu

Z kolei negatywne recenzje skupiają się głównie na narzekaniach na zbyt skomplikowaną fabułę i zbędny naturalizm. Część krytyków zarzuca serialowi chaotyczną narrację - zbyt dużą ilość wątków i postaci, które mylą widza i utrudniają śledzenie akcji. Poza tym w niektórych recenzjach pojawiają się opinie, że brutalne sceny są zbędne, rażące i przesadzone. Serial zarzuca się więc przede wszystkim brak konsekwencji fabularnej i chęć szokowania za wszelką cenę.

Kontrowersje wokół serialu

Nie brakuje też kontrowersji wokół "Zmokłych Psów" - głównie w kontekście licznych scen erotycznych i przemocy. Część widzów i krytyków uznała je za zbędne i epatujące brutalnością. Z drugiej strony są głosy broniące tych scen jako realistycznego odzwierciedlenia mrocznej natury fabuły. Serial z pewnością nie jest produkcją dla widzów o słabych nerwach. Wywołał też dyskusje na temat granic wolności artystycznej w telewizji.


Czytaj więcej: One Piece 2023 - Przygody pirackiej załogi

Oceny i recenzje widzów serialu Zmokłe Psy

Serial podzielił nie tylko krytyków, ale także przeciętnych widzów. W internetowych ocenach i recenzjach można znaleźć skrajnie różne opinie - od zachwytu po zupełne rozczarowanie.

Pozytywne opinie widzów

Ci, którym serial przypadł do gustu, chwalą go przede wszystkim za ciekawą, mroczną historię, wciągającą fabułę i klimat. Podoba im się mroczny styl, charakterystyczny dla skandynawskich kryminałów. Doceniają też grę aktorów wcielających się w detektywów - ich sceny uznano za mocny punkt serialu. Widzom podoba się chemia między tą dwójką. Pozytywne recenzje przyznają, że serial wciągnął ich bez reszty i z niecierpliwością czekają na kontynuację.

Negatywne recenzje widzów

Natomiast widzów rozczarowanych serialem razi przede wszystkim zbyt skomplikowana fabuła, duża liczba postaci i wątków. Uznają, że trudno się połapać, o co tak naprawdę chodzi. Przeszkadza im chaotyczna narracja i brak wyraźnego punktu, do którego zmierza akcja. Część widzów narzeka też na zbyt dosłowne sceny przemocy i seksu, które ich zdaniem nic nie wnoszą do fabuły.

Kontrowersyjne sceny erotyki i przemocy

Najwięcej kontrowersji wzbudziły właśnie liczne erotyczne sceny i brutalne morderstwa. Część widzów uznała je za zbędne i obrazoburcze. Krytykowano twórców za epatowanie seksem i przemocą dla szoku. Jednak są też głosy broniące tych scen, jako konsekwentnie wpisujące się w mroczny charakter produkcji. Te elementy zdecydowanie dzielą publiczność na dwie skrajne frakcje.

Porównanie Zmokłych Psów z innymi serialami kryminalnymi

Zmokłe Psy - co sądzimy o nowym serialu kryminalnym z 2023 roku?

"Zmokłe Psy" to produkcja, którą porównuje się głównie do innych seriali w konwencji mrocznego kryminału. Krytycy i widzowie doszukują się inspiracji zarówno w polskich, jak i zagranicznych tytułach.

Podobieństwa i różnice fabuły

Jeśli chodzi o fabułę, najczęściej przywołuje się serial "True Detective" - podobny duet detektywów prowadzących śledztwo w ponurej atmosferze. Jednak akcja "Zmokłych Psów" rozgrywa się w Polsce, a nie w USA. Stylistycznie porównuje się go raczej do skandynawskich kryminałów - mrocznych i brutalnych. Jednak polski serial ma bardziej rozbudowaną warstwę obyczajową.

Aktorstwo i reżyseria

Pod względem poziomu gry aktorskiej, kreacje w "Zmokłych Psach" stawiane są na równi z innymi uznanymi polskimi serialami obyczajowymi. Doceniana jest reżyseria, ale zarzuca się chaotyczną narrację, na tle np. "True Detective". Jeśli chodzi o sceny akcji i pościgów, polski serial odstaje trochę poziomem realizacji od zagranicznych produkcji.

Styl i klimat serialu

Mroczny klimat i ponura stylistyka to zdecydowanie mocny punkt "Zmokłych Psów". Pod tym względem twórcy inspirowali się z pewnością skandynawskimi kryminałami, dodając nutkę stylu znanego z "True Detective". Jednak polskiemu serialowi brakuje finezji i minimalizmu np. szwedzkich czy duńskich produkcji. Stylistycznie bliżej mu do czeskich i słowackich kryminałów.

Przyszłość serialu Zmokłe Psy - 2 sezon?

Pomimo kontrowersji, "Zmokłe Psy" zdobyły sporą widownię, więc pytanie o kontynuację serialu jest zasadne. Według nieoficjalnych informacji, twórcy rozważają kręcenie drugiego sezonu. Jak mógłby on wyglądać i czy w ogóle ma szanse powstać?

Wątki i postacie warte rozwinięcia

W przypadku 2 sezonu jest sporo materiału do rozwinięcia. Przede wszystkim - zagłębienie się w postacie głównych bohaterów, zwłaszcza tajemniczą przeszłość Adama. Wątek romansu między detektywami ma też potencjał. Ponadto, jest wątek seryjnego mordercy - czy uda się go schwytać? W tle pojawiło się też parę barwnych postaci z policji i miasteczka, których historie można rozwinąć.

Możliwe kierunki fabuły

Jeśli chodzi o fabułę, prawdopodobny scenariusz to kontynuacja śledztwa w sprawie serii morderstw. Być może pojawią się nowe tropy, a akcja nabierze tempa. Możliwe też wprowadzenie nowego mordercy i zbrodni. Wątek romansu detektywów z

Podsumowanie

Serial "Zmokłe Psy" to bez wątpienia kontrowersyjna produkcja, która wzbudziła skrajne emocje - zarówno pozytywne, jak i negatywne. Jego mocną stroną są kreacje aktorskie, reżyseria i mroczny klimat. Słabszymi elementami wydają się z kolei zbyt chaotyczna fabuła i epatowanie brutalnymi scenami. Pomimo mankamentów, serial zdobył spore grono fanów, więc planowany jest 2 sezon. Czy twórcom uda się wyeliminować wady i stworzyć równie mocną kontynuację? Przekonamy się wkrótce. Na razie "Zmokłe Psy" pozostają jednym z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych seriali ostatnich lat, który z pewnością dzieli, ale i wciąga widzów.

Najczęstsze pytania o serial Zmokłe Psy

Kiedy będzie 2 sezon Zmokłych Psów?

Na razie twórcy nie ogłosili oficjalnie daty premiery 2 sezonu. Według nieoficjalnych informacji, zdjęcia mają ruszyć w 2024 roku, więc nowe odcinki pojawią się najwcześniej w 2025 roku.

Gdzie oglądać serial Zmokłe Psy?

Serial jest dostępny na platformie VOD TVNu oraz w formie DVD. Można go obejrzeć z polskim lektorem lub napisami.

Kto gra w serialu Zmokłe Psy?

W rolach głównych występują uznani polscy aktorzy: Piotr Grabowski jako Adam Nowak i Magda Szczepańska jako Anna Kwiatkowska. W pozostałych rolach m.in. Witold Pyrkosz i Joanna Kulig.

Czy Zmokłe Psy oparte są na prawdziwych wydarzeniach?

Nie, fabuła serialu jest całkowicie fikcyjna, choć nawiązuje stylizacją do prawdziwych polskich kryminałów. Jednak konkretne wydarzenia i postacie są wymyślone.

Dlaczego Zmokłe Psy są kontrowersyjne?

Serial wzbudził kontrowersje przede wszystkim ze względu na liczne sceny przemocy i erotyki, które część widzów uznała za zbyt naturalistyczne i niepotrzebne.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
  2. Ta tajemnicza organizacja Disneya doczeka się filmowej adaptacji
  3. Najlepsze filmy animowane wszech czasów - subiektywny ranking
  4. Kroki do perfekcyjnego pozycjonowania strony w Google: Przewodnik dla przedsiębiorców
  5. Multikino Targówek - najnowsze informacje i repertuar
Autor Julita Kalinowska
Julita Kalinowska

Witajcie, kinefili! Jestem zapalona miłośniczka srebrnego ekranu, entuzjastycznie dzieląca się moją filmową obsesją. Rozplątuję intrygi fabularne jak złote nici, ukazując wnikliwe spojrzenie na sztukę kina. Przygoda rozpoczyna się tu, gdzie światła gasną i zaczyna się magia filmowej opowieści. Zapraszam, by razem odkrywać krainy emocji i ekranowych tajemnic.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły