Robert M. Young, reżyser takich filmów jak Extremities z Farrah Fawcett czy Dominick and Eugene z Tomem Hulce i Rayem Liottą, zmarł 6 lutego w wieku 99 lat. Jego syn Andrew ogłosił smutną wiadomość o śmierci ojca, który był niezwykle utalentowanym i wszechstronnym twórcą filmowym. Przez ponad pół wieku Young reżyserował zarówno fabularne dramaty, jak i dokumenty, zdobywając nagrody na największych festiwalach. Współpracował z wieloma wybitnymi aktorami, a jego niektóre filmy zostały wpisane do Narodowego Rejestru Filmów Biblioteki Kongresu USA.
Robert M. Young, reżyser filmów Extremities i Dominick and Eugene, nie żyje
Robert M. Young, znany amerykański reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, zmarł 6 lutego 2023 roku w wieku 99 lat. Informację o śmierci ojca przekazał jego syn Andrew. Young był autorem takich głośnych produkcji jak thriller "Extremities" z Farrah Fawcett czy dramat "Dominick and Eugene" z Tomem Hulce i Rayem Liottą.
Urodzony w Bronksie w 1924 roku Young rozpoczął karierę od filmów edukacyjnych i dokumentalnych. Jego debiutem fabularnym był obraz "Short Eyes" z 1977 roku, do którego zdjęcia realizowane były w nowojorskim więzieniu The Tombs. Film zdobył uznanie krytyków i zapoczątkował długą współpracę Younga z aktorem Edwardem Jamesem Olmosem.
Sukcesy z filmami Extremities i Dominick and Eugene
Do największych sukcesów w karierze Roberta M. Younga należą sensacyjny thriller "Extremities" z 1986 roku z Farrah Fawcett w roli głównej oraz obsypany nagrodami dramat obyczajowy "Dominick and Eugene" z 1988 roku. Ten drugi film przyniósł Youngowi nominację do Złotego Globu dla najlepszego reżysera.
Farrah Fawcett wcieliła się w "Extremities" w postać kobiety, która pada ofiarą próby gwałtu we własnym domu, po czym obezwładnia i więzi napastnika, by dokonać na nim zemsty. W "Dominick and Eugene" zaś Young sportretował trudną relację bliźniaków granych przez Toma Hulce'a i Raya Liottę.
Lata współpracy z Olmosem
Największy wpływ na karierę Roberta M. Younga miała długoletnia przyjaźń i współpraca z aktorem i reżyserem Edwardem Jamesem Olmosem. Panowie poznali się na planie filmu "Alambrista!" z 1977 roku, za który Young otrzymał nagrodę festiwalu w Cannes.
Następnie stworzyli razem takie tytuły jak "Ballada o Gregorio Cortezie", "Saving Grace", "Triumf ducha", "Talent do gry" czy "Roosters". Łącznie zrealizowali ponad 10 wspólnych produkcji fabularnych i dokumentalnych, a Olmos zadebiutował jako reżyser filmem "American Me", wyprodukowanym przez Younga.
Początki i wkład w rozwój kina
Karierę w branży filmowej Robert M. Young rozpoczynał od realizacji krótkich filmów o morzu i przyrodzie. W latach 60. zyskał rozgłos dzięki angażowi w projekty stacji NBC, takie jak nagrodzony Peabodym film "Sit-In" czy kontrowersyjny obraz o sycylijskiej rodzinie żyjącej w slumsach.
W 1993 roku film "Nic tylko człowiek" wyreżyserowany przez Younga trafił do Narodowego Rejestru Filmów Biblioteki Kongresu USA. To samo wyróżnienie otrzymały później także jego dzieła "Ballada o Gregorio Cortezie" oraz "Alambrista!". Dzięki tym produkcjom Robert M. Young na trwale zapisał się w historii X muzy.
Czytaj więcej: Seth rogen, kemp powers i THR rozmowa o animacji: Kocham wyjątkowe miejsca
Śmierć i hołdy dla twórcy
Robert M. Young zmarł 6 lutego w wieku 99 lat, pozostawiając po sobie ponad 30 fabuł i dokumentów. W oświadczeniu jego syn Andrew podkreślił, że to właśnie ojciec zaszczepił w nim pasję do kina i zainspirował go do kariery filmowej.
"Dał mi moją pierwszą kamerę, moją pierwszą pracę na planie filmowym i zachęcił do opowiadania własnych historii. Dosłownie jest powodem, dla którego robię to, co robię. Był buntownikiem w branży, który realizował filmy, o których marzył i prowadził życie, jakie chciał" - napisał Andrew Young.
Podsumowanie
Robert M. Young, reżyser takich znanych filmów jak „Extremities” z Farrah Fawcett czy „Dominick and Eugene” z Tomem Hulcem i Rayem Liottą, zmarł 6 lutego 2023 roku w wieku 99 lat. Był niezwykle utalentowanym twórcą, autorem ponad 30 fabuł i dokumentów. Współpracował z wieloma wybitnymi aktorami i zdobył uznanie krytyków oraz liczne nagrody na największych festiwalach filmowych.
Kariera Roberta M. Younga trwała ponad pół wieku. Rozpoczynał od filmów edukacyjnych, z czasem zyskując rozgłos dzięki głośnym produkcjom takim jak „Extremities” czy „Dominick and Eugene”. Trzy z jego filmów zostały wpisane do Narodowego Rejestru Filmów Biblioteki Kongresu USA, zapewniając mu trwałe miejsce w historii kina.