Widzew Łódź to klub piłkarski z bogatą i długą historią sięgającą początków XX wieku. Przez lata zmieniał się status i pozycja tego zespołu, raz będąc w czołówce polskiej piłki, a innym razem grając w niższych ligach. Mimo wzlotów i upadków Widzew zawsze mógł liczyć na oddanych i licznych kibiców, dla których klub jest pasją i stylem życia. Historia Widzewa to nie tylko sukcesy sportowe, ale także wyjątkowa atmosfera na trybunach i niezapomniane emocje pokoleń sympatyków.
Powstanie i pierwsze lata Widzewa (do 1945)
Założenie klubu w 1910 roku
Widzew Łódź powstał w 1910 roku z inicjatywy robotników fabryki włókienniczej Karola Scheiblera. Początkowo nosił nazwę Klub Sportowy Widzewska Manufaktura, od fabryki, przy której został założony. W pierwszych latach istnienia klub rozgrywał jedynie mecze towarzyskie i brał udział w lokalnych rozgrywkach. W 1922 roku Widzew przystąpił do Łódzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej.
Działalność przed II wojną światową
W okresie międzywojennym Widzew rywalizował z innymi łódzkimi klubami, m.in. ŁKS-em, w niższych klasach regionalnych rozgrywek. Największym sukcesem był awans do Ligi Okręgowej w 1937 roku. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił dalszy rozwój i przerwał działalność klubu.
Widzew w czasie II wojny światowej
W czasie okupacji niemieckiej klub formalnie nie istniał. Jednak grupy sympatyków potajemnie organizowały mecze i treningi. Dzięki temu Widzew zdołał przetrwać wojnę i wznowić działalność w 1945 roku.
Pierwsze sukcesy i ekstraklasa (1945-1970)
Gra w niższych ligach (1945-1956)
Po wojnie Widzew musiał budować swoją pozycję od nowa, grając początkowo w klasie C. W 1952 roku awansował do II ligi, a w 1956 roku po raz pierwszy wywalczył historyczny awans do najwyższej klasy rozgrywkowej.
Awans do ekstraklasy (1956)
Sezon 1955/1956 Widzew zakończył na 1. miejscu w II lidze i po zwycięskich barażach wywalczył upragniony awans do ekstraklasy. Był to ogromy sukces dla klubu i kibiców.
Gra w najwyższej klasie rozgrywkowej (1956-1970)
Pierwsze lata w ekstraklasie były trudne. Widzew walczył o utrzymanie, jednak udało się zbudować podstawy do późniejszych sukcesów. W 1970 roku klub zajął 3. miejsce w lidze, po raz pierwszy stając na podium.
Złote lata 70. i 80. XX wieku
Mistrzostwo Polski w sezonie 1980/1981
Sezon 1980/1981 przeszedł do historii Widzewa. Po zaciętej rywalizacji z Lechem Poznań i Śląskiem Wrocław łodzianie sięgnęli po tytuł mistrza Polski. Był to największy dotychczasowy sukces klubu.
Najwięksi piłkarze i trenerzy
W tamtym okresie w Widzewie grało wielu wybitnych piłkarzy, m.in. Włodzimierz Smolarek, Zbigniew Boniek czy Włodzimierz Szaranowicz. Klub prowadzili znakomici trenerzy jak Erban Lakatos czy Franciszek Smuda.
Awans do pucharów europejskich
Dobra gra w lidze zaowocowała także występami w europejskich pucharach. W sezonie 1981/1982 Widzew dotarł do półfinału Pucharu UEFA, a rok później powtórzył ten sukces.
Upadek klubu i gra w niższych ligach (po 1990 roku)

Problemy finansowe i organizacyjne
Lata 90. XX wieku to początek kryzysu Widzewa. Poważne problemy finansowe i organizacyjne doprowadziły do stopniowego osłabienia pozycji klubu.
Spadek z ekstraklasy w 1993 roku
W 1993 roku Widzew, po blisko 40 latach gry w najwyższej klasie rozgrywkowej, sensacyjnie spadł do II ligi. Był to koniec dominacji w polskiej piłce.
Gra w II, III i IV lidze
Kolejne lata to gra Widzewa na zapleczu ekstraklasy oraz w III i IV lidze. Klub tonął w długach i problemami, tracąc dawną potęgę.
Odrodzenie Widzewa w XXI wieku
Powrót do ekstraklasy w 2012 roku
W 2012 roku Widzew, po 19 latach nieobecności, awansował z powrotem do ekstraklasy. Była to nagroda za wysiłek włożony w odbudowanie klubu.
Remont stadionu i rozwój infrastruktury
Nowe władze Widzewa zainwestowały w remont stadionu i infrastrukturę treningową. Pozwoliło to sprostać wymogom najwyższej klasy rozgrywkowej.
Walka o powrót do czołówki polskiej piłki
Obecnie Widzew aspiruje do miana czołowego klubu w Polsce. Nie jest to łatwe zadanie, jednak dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu kibiców, ten cel może zostać zrealizowany.
Kibice i ich rola w historii klubu
Najpopularniejszy klub w Polsce w latach 70. i 80.
W latach świetności Widzew cieszył się ogromną popularnością, będąc numerem 1 pod względem frekwencji i liczby kibiców. Fani stanowili 12. zawodnika i mieli kluczowy wpływ na sukcesy.
Chuligani i niesławne wydarzenia z udziałem pseudokibiców
Niestety wśród sympatyków Widzewa pojawili się także chuligani, którzy byli sprawcami niesławnych zamieszek i bójek. Zła sława "łódzkich szalikowców" przylgnęła do klubu.
Współczesne ruchy kibicowskie
Dzisiaj kibice Widzewa to zorganizowane grupy fanów, które wspierają klub przy śpiewach i oprawach. Ruchy te promują pokojowe kibicowanie i budowanie pozytywnego wizerunku.
Historia Widzewa Łódź to wielowątkowa opowieść, pełna wzlotów i upadków. Klub przeżył chwile chwały, gdy sięgał po najwyższe laury, ale także dramatyczne momenty, gdy balansował nad przepaścią. Przez te wszystkie wydarzenia przewija się czerwona nić - niegasnące uczucie i oddanie kibiców, dla których Widzew zawsze pozostanie numerem jeden. To właśnie oni stanowią o sile tego klubu i pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość.
Podsumowanie historii Widzewa Łódź
Historia Widzewa Łódź to ponad 100 lat tradycji i niezapomnianych chwil, które na zawsze wpisały się w dzieje polskiej piłki nożnej. Od skromnych początków, poprzez złote lata i europejskie sukcesy, po trudny okres walki o przetrwanie, aż do obecnych starań o powrót na szczyt – losy tego klubu to pasjonująca opowieść pełna wzlotów i upadków. Przez wszystkie te wydarzenia niezmiennie towarzyszyli WiśleWiśle oddani kibice, dla których klub jest sensem życia. Dziś Widzew powraca do ekstraklasy, by na nowo zadziwić piłkarską Polskę. Najlepsze dopiero przed nim!