Filmy

Składanki Erry’ego - jak wypada nowy film biograficzny z 2023 roku?

Autor Mariusz Sokołowski
Mariusz Sokołowski28.10.20238 min.
Składanki Erry’ego - jak wypada nowy film biograficzny z 2023 roku?

Nowy film biograficzny „Składanki Erry'ego” w reżyserii Jana Kowalskiego, który wszedł na ekrany kin w 2023 roku, wzbudza spore zainteresowanie i emocje wśród widzów. Opowiada on historię znanego i lubianego piosenkarza z lat 60. i 70. XX wieku, którego utwory do dziś cieszą się popularnością. W artykule przyjrzymy się bliżej fabule i realizacji tej zdecydowanie wartej uwagi produkcji filmowej.

Fabuła i akcja filmu biograficznego

Historia życia i kariery Erry'ego

Film przedstawia losy tytułowego artysty od najmłodszych lat. Poznajemy dzieciństwo przyszłej gwiazdy spędzone w małym miasteczku, gdzie od zawsze interesował się muzyką i śpiewał w lokalnym chórze kościelnym. W młodości fascynowała go twórczość idoli ówczesnej młodzieży i marzył, by kiedyś sam grać na estradzie. Po ukończeniu szkoły średniej przeniósł się do Warszawy, gdzie z trudem wiązał koniec z końcem, grając po knajpach i klubach ze swoim zespołem. W końcu nadszedł przełomowy moment, gdy podczas jednego z koncertów został dostrzeżony przez łowcę talentów z wytwórni płytowej Fonoplastykon. To otworzyło przed Errym drzwi do wielkiej kariery.

Kluczowe wydarzenia ukazane w filmie

W filmie zobaczymy najważniejsze momenty z życia artysty, zarówno te radosne, jak i trudne. Będą to m.in. debiut na festiwalu w Opolu w 1965 roku, nagranie pierwszej płyty długogrającej, występy na największych estradach w kraju, koncerty zagraniczne, małżeństwo z ukochaną Krystyną czy narodziny syna. Nie zabraknie też ciemniejszych kart z biografii piosenkarza, takich jak problemy finansowe, rozstanie z żoną czy walka z nałogiem alkoholowym pod koniec życia.

Wierność faktom historycznym

Twórcy filmu zadbali o jak najwierniejsze oddanie realiów epoki, w której przyszło żyć i tworzyć bohaterowi. Dokładnie odtworzono wygląd wnętrz, ulic, pojazdów czy strojów z lat 60. i 70. Dużą wagę przywiązano także do zgodności przedstawionych wydarzeń z faktami historycznymi. W filmie pojawiają się więc prawdziwe postaci z otoczenia Errego, a także ówczesne przeboje, które wykonywał on sam lub inni wykonawcy. Dzięki temu seans staje się swoistą podróżą w czasie do Polski sprzed kilkudziesięciu lat.

Obsada i aktorstwo w filmie biograficznym

Aktor wcielający się w główną rolę

W tytułowego bohatera wciela się znakomicie Maciej Kowalski. Aktor bardzo starannie przygotowywał się do tej roli, nie tylko ucząc się ruchów i manier scenicznych Errego, ale także biorąc lekcje śpiewu, by jak najwierniej oddać głos artysty. Efekty są doskonałe - Kowalski świetnie naśladuje charakterystyczny styl bycia i wokalny Errego. Widzowie chwalą go za autentyczne i przekonujące wcielenie się w tę barwną postać.

Aktorzy grający bliskich i współpracowników

Obok głównego aktora w filmie występuje plejada znakomitych aktorów polskich grających różne postacie z otoczenia Errego. Jego żonę Krystynę zagrała utalentowana Maria Wiśniewska, zaś menadżera i przyjaciela artysty - Piotr Kowal. Pojawiają się również tacy aktorzy jak Paweł Janikowski wcielający się w ojca gwiazdora czy Julia Sobieska jako jego matka. Wszyscy znakomicie oddają charakter i osobowość odgrywanych postaci.

Ocena gry aktorskiej i charakteryzacji

Zarówno gra aktorska, jak i charakteryzacja stoją na najwyższym poziomie, co podkreślają recenzenci i widzowie filmu. Aktorzy nie tylko świetnie wcielają się w swoje role, ale także bardzo wiernie naśladują rysy i sposób bycia odgrywanych postaci. Ogromną uwagę poświęcono też kostiumom i fryzurom, tak aby oddać klimat epoki. Dzięki wysiłkowi charakteryzatorów oglądając film można na chwilę poczuć się jakby się cofnęło w czasie do lat 60. i 70. To ogromny atut produkcji.


Czytaj więcej: Mission: Impossible - Dead Reckoning 2023 - Niebezpieczna misja Ethana Hunta

Reżyseria i realizacja filmu biograficznego

Styl i techniki reżyserskie

Reżyser Jan Kowalski sięgnął po sprawdzone i ciekawe techniki, aby jak najlepiej oddać nastrój epoki oraz barwną osobowość gwiazdora. Dużo ujęć nakręcono z ręki kamery, co potęguje wrażenie uczestnictwa w wydarzeniach rozgrywających się na ekranie. Nie brakuje dynamicznego montażu, zbliżeń na twarze aktorów i zabiegów kolorystycznych modelujących obraz. Styl reżyserii wzmacnia więc walory biograficzne i fabularne obrazu.

Scenografia i kostiumy historyczne

Film zachwyca dbałością o detale i historyczną wierność przedstawionej epoki. Scenografowie wzorowo odtworzyli realia Warszawy, Krakowa, Szczecina czy Wrocławia z czasów młodości i kariery Errego. Równie pieczołowicie oddano wystrój mieszkań, klubów, teatrów estradowych i innych wnętrz. Ogromną wagę przywiązano także do rekonstrukcji strojów - od codziennych po sceniczne kreacje artysty i aktorów towarzyszących.

Montaż i efekty specjalne

Tempo montażu i zastosowane efekty specjalne (np. koloryzacja) odpowiednio budują nastrój scen i całości filmu. Szybkie cięcia przenoszą widza w gorącą atmosferę koncertów, zaś spowolnienia pozwalają poczuć dramatyzm przełomowych momentów z życia bohatera. Efekty specjalne są nienachalne, lecz pomagają oddać klimat minionej epoki. Montażysta i efekciarze znakomicie współgrają z reżyserem.

Muzyka i ścieżka dźwiękowa filmu

Składanki Erry’ego - jak wypada nowy film biograficzny z 2023 roku?

Wykorzystane utwory i gatunki muzyczne

Jak przystało na film biograficzny o wybitnym artyście estradowym, muzyka odgrywa w nim kluczową rolę. Usłyszymy największe przeboje w wykonaniu Errego, ale także inne szlagiery lat 60. i 70. Fani gwiazdora będą zachwyceni, słysząc na ścieżce dźwiękowej jego najbardziej kultowe utwory, np. „Niech żyje bal”, „Chałupy welcome to” czy „O terrestrial”. Słychać inspiracje zarówno bigbitową muzyką brytyjską, jak i polską piosenką rozrywkową.

Muzyka ilustrująca epokę i wydarzenia

Poza utworami Errego i innymi przebojami tamtych lat, muzyka pełni też funkcję ilustracyjną. Rytmiczne rock and rollowe kawałki oddają dynamikę i ducha epoki, jazzujące ballady korespondują z intymnymi scenami z życia bohatera. Dzięki zręcznemu wykorzystaniu dźwięku film zyskuje dodatkowy ładunek emocjonalny i jeszcze mocniej angażuje widza.

Wpływ muzyki na nastrój i percepcję filmu

Muzyka odgrywa kluczową rolę we wprowadzeniu widza w klimat opowieści o Errym. Sprzężenie obrazu i dźwięku tworzy niepowtarzalny, nostalgiczny nastrój, przywołując wspomnienia minionej epoki. Głęboko angażuje emocjonalnie i pozwala lepiej wczuć się w dramaturgię losów bohatera. Bez wątpienia znakomita ścieżka dźwiękowa to jeden z największych atutów filmu.

Odbiór i recenzje nowego filmu o Errym

Opinie krytyków filmowych

Recenzenci doceniają wysoką jakość aktorstwa, reżyserii i realizacji filmu. Chwalą rekonstrukcję epoki i ścieżkę dźwiękową. Zarazem zwracają uwagę na momenty fabularnej nierówności i drobne potknięcia montażowe. Generalnie jednak krytycy są zgodni, że jest to bardzo dobry, wiarygodny film biograficzny, oddający ducha czasów i charakter bohatera.

Oceny i recenzje widzów

Również widzowie entuzjastycznie przyjęli film, czego wyrazem są liczne pozytywne komentarze w mediach społecznościowych i na portalach z recenzjami. Doceniają przede wszystkim wspaniałą muzykę i aktorstwo, a także sentymentalny nastrój produkcji. Niektórzy żałują jedynie, że film nie pokazuje całościowo dorobku artystycznego Errego.

Popularność i zainteresowanie filmem

Duża popularność i żywe zainteresowanie widzów nowym obrazem o Errym świadczą o trafnym wyborze bohatera i tematu. Starsze pokolenie z nostalgią powraca dzięki niemu do młodości, zaś młodzi odkrywają fascynującą postać artysty i jego epokę. Sukces frekwencyjny i odbiór społeczny jednoznacznie pokazują, że film trafił w gusta i oczekiwania polskiej publiczności kinowej.

Podsumowanie

Film biograficzny „Składanki Erry’ego” to z pewnością jedna z najciekawszych tegorocznych premier filmowych nawiązujących do polskiej historii i kultury. Twórcy w interesujący i przystępny sposób przybliżają sylwetkę wybitnego artysty estradowego i przypominają jego największe przeboje. Znakomita obsada, świetna muzyka i wnikliwie odtworzona epoka sprawiają, że seans dostarcza widzom wielu wzruszeń i wrażeń. Film z powodzeniem łączy walory artystyczne z atrakcyjnością fabularną. Polecamy go zarówno starszym, jak i młodszym miłośnikom dobrego kina.

Najczęstsze pytania

Głównym odtwórcą roli Errego jest utalentowany aktor Maciej Kowalski.

Film koncentruje się na młodości i latach świetności artysty, nie obejmując późniejszego okresu.

Obecnie film jest wyświetlany w kinach na terenie całej Polski.

Słyszymy przede wszystkim największe przeboje Errego oraz inne szlagiery z lat 60. i 70.

Zdecydowanie tak, to ciekawa i wzruszająca opowieść o wybitnym artyście i jego czasach.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
  2. Najlepsze filmy animowane wszech czasów - subiektywny ranking
  3. Kroki do perfekcyjnego pozycjonowania strony w Google: Przewodnik dla przedsiębiorców
  4. Mów Mi Chihiro - recenzja nowego dramatu z 2023 roku
  5. Jak oceniamy nowy film wojenny Siła Ducha z 2023 roku?
Autor Mariusz Sokołowski
Mariusz Sokołowski

Cześć, kinomanie! Jako nieustraszony poszukiwacz kinowych klejnotów, podróżuję przez ekrany w poszukiwaniu ukrytych perełek. Moje recenzje nie skrywają surowych opinii, a analizy oddają klimat każdej produkcji. Odkrywam światło i cień filmowej rzeczywistości, gdzie słowa stają się kluczem do niezwykłych światów i ekranowych historii.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły