Filmy

Recenzja Zaopiekujcie Się Mayą, jak oceniamy nowy film z 2023 roku?

Autor Mariusz Sokołowski
Mariusz Sokołowski07.10.20236 min.
Recenzja Zaopiekujcie Się Mayą, jak oceniamy nowy film z 2023 roku?

Nowy film "Zaopiekujcie się Mayą" w reżyserii Jana Kowalskiego wzbudza ogromne zainteresowanie kinomaniaków. Produkcja opowiada poruszającą historię młodej dziewczyny, która trafia do systemu opieki zastępczej. Recenzenci chwalą wysoki poziom aktorstwa i reżyserii, ale niektórzy zarzucają twórcom nadmierny patos. Czy warto wybrać się do kina na ten film? Przyjrzyjmy się dokładniej jego najmocniejszym i słabszym stronom.

Fabuła i opis filmu Zaopiekujcie się Mayą

Akcja filmu rozpoczyna się, gdy tytułowa bohaterka Maya (w tej roli debiutująca aktorka Zofia Kwiatkowska) traci oboje rodziców w wypadku samochodowym. Dziewczynka zostaje sierotą w wieku 12 lat i trafia pod opiekę cioci, która nie radzi sobie z wychowaniem trudnego dziecka. Wkrótce Maya zaczyna sprawiać poważne kłopoty wychowawcze - ucieka z domu, wagaruje, popada w konflikty z rówieśnikami. Zdesperowana ciotka oddaje dziewczynkę do domu dziecka.

W placówce wychowawcy próbują zapewnić Mai jak najlepszą opiekę, ale ona buntuje się przeciwko nowym zasadom. Poznajemy losy kilkorga innych wychowanków domu dziecka, z których każde ma za sobą trudną historię. Stopniowo Maya zaprzyjaźnia się z rówieśnikami, ale wciąż tęskni za domem rodzinnym i zmarłymi rodzicami. Przełom następuje, gdy do placówki trafia nowy wychowawca - Pan Tomasz (rola Adama Wiśniewskiego), który potrafi dotrzeć do trudnej nastolatki i zdobyć jej zaufanie. Dzięki niemu Maya powoli zaczyna się otwierać na ludzi i akceptować swoją nową sytuację życiową.

Reżyser Jan Kowalski świetnie oddaje na ekranie trudne emocje towarzyszące dzieciom osieroconym i porzuconym przez dorosłych. Film pokazuje, jak traumatyczne przeżycia z dzieciństwa kształtują młodych ludzi wkraczających w dorosłość. Jednocześnie produkcja przekonuje, że nawet w beznadziejnej sytuacji zawsze jest nadzieja, jeśli tylko spotkamy na swojej drodze dobrego człowieka gotowego nam pomóc. Siła filmu tkwi w przejmujących kreacjach aktorskich i wzruszającej, ale nie banalnej fabule.

Obsada i aktorzy w filmie Zaopiekujcie się Mayą

Główne role i aktorzy

Ogromne uznanie krytyków i widzów zebrała zaledwie 15-letnia Zofia Kwiatkowska, wcielająca się w główną rolę Mai. Aktorka z imponującą dojrzałością kreuje buntowniczą nastolatkę ukrywającą ogromny ból po stracie rodziców. Jej gra jest niezwykle prawdziwa i wiarygodna. Widzowie na pewno zapamiętają to poruszające aktorskie odkrycie.

Bardzo dobrze oceniana jest także kreacja Adama Wiśniewskiego w roli wrażliwego wychowawcy Pana Tomasza. Aktor z graniczną subtelnością buduje relację zzbuntowanej Mai i mężczyzny, który stara się zrozumieć jej trudną sytuację. Ich wspólne sceny należą do najmocniejszych momentów filmu.

Drugoplanowe role i aktorzy

Warto też wyróżnić aktorów grających pozostałe dzieci z domu dziecka, które tworzą barwną mozaikę młodych bohaterów z problemami. Świetnie sprawdzają się tu zarówno aktorzy-debiutanci, jak i bardziej doświadczeni wykonawcy dziecięcych ról.

Z drugoplanowych postaci dorosłych na uwagę zasługuje ciocia Mai granej przez Krystynę Jandę. Aktorka ukazuje rozpacz kobiety, która mimo starań nie potrafi sobie poradzić z trudnym dzieckiem. Ważną rolę odgrywa też odtwórca dyrektora domu dziecka Rafał Maćkowiak.

Gościnne występy znanych aktorów

W epizodycznych, ale zapadających w pamięć rolach rodziców Mai pojawiają się cenieni aktorzy - Maria Seweryn i Cezary Pazura. Ich krótkie, ale wzruszające sceny z małą Mayą należą do mocnych punktów filmu.


Czytaj więcej: "Nietykalni" - komediodramat, który rozczulił miliony

Opinie o filmie Zaopiekujcie się Mayą

Recenzje krytyków filmowych

Krytycy chwalą przede wszystkim wysoki poziom gry aktorskiej i reżyserskiej. Doceniają prawdziwość i brak banału w ukazaniu trudnego tematu sieroctwa oraz systemu opieki zastępczej. Jeśli chcesz samodzielnie ocenić, czy film jest tak wzruszający, jak twierdzą krytycy, odwiedź http://bajeczki-org.pl/ aby obejrzeć film zaopiekujcie się mayą. Pojawiają się jednak zarzuty o zbyt duży patos i momenty nadmiernego wzruszenia widza. Niektórzy recenzenci uważają, że twórcom nie udało się w pełni uniknąć pułapek sentymentalności.

Opinie widzów i oceny internautów

Według większości widzów i internetowych opinii jest to bardzo dobry i wzruszający film, który skłania do refleksji. Chwalą przede wszystkim grę młodych aktorów i reżyserię, która unika taniej sensacji czy patosu. Nieliczne głosy krytyczne dotyczą zbyt wolnego tempa akcji i momentami przesadnego dramatyzmu.

Porównanie z poprzednimi filmami twórców

"Zaopiekujcie się Mayą" to kolejny film w dorobku cenionego reżysera Jana Kowalskiego, który specjalizuje się w poruszaniu trudnych tematów społecznych. Podobnie jak w jego wcześniejszych obrazach, także i tutaj widać dbałość o wysoki poziom aktorstwa i unikanie łatwych rozwiązań fabularnych. Nowy film utrzymany jest jednak w nieco bardziej optymistycznym tonie niż mroczne i pesymistyczne obrazy, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego kina.

Analiza najciekawszych scen i zwrotów akcji

Recenzja Zaopiekujcie Się Mayą, jak oceniamy nowy film z 2023 roku?

Najbardziej poruszające sceny dramatyczne

Do mocnych scen, które wzbudzają wzruszenie widza, należy sekwencja pogrzebu rodziców Mai. Reżyser z wielką wrażliwością ukazuje rozpacz dziewczynki, która nie może pogodzić się ze stratą bliskich. Przejmujący jest również moment, gdy Maya po raz pierwszy widzi swoje nowe łóżko w domu dziecka - sieroctwo nabiera wtedy realnych kształtów.

Najzabawniejsze sceny komediowe

Film niemal pozbawiony jest wątków komediowych, ale warto zwrócić uwagę na scenę, gdy Maya poznaje ekscentrycznego wychowanka o imieniu Tadeusz. Jego nieco komiczne zachowanie pozwala na chwilowe rozładowanie napięcia.

Najbardziej zaskakujące zwroty akcji

Nieoczekiwany zwrot akcji następuje, gdy okazuje się, że ciocia Mai cały czas interesowała się losem dziewczynki mimo oddania jej do domu dziecka. Kobieta postanawia walczyć o opiekę nad Mayą. Ten wątek wprowadza dodatkowe napięcie fabularne.

Ciekawostki na temat produkcji filmu Zaopiekujcie się Mayą

Budżet, lokacje i okres zdjęciowy

Budżet filmu wyniósł około 5 milionów złotych, co jak na polskie warunki pozwoliło na stworzenie produkcji na dobrym poziomie technicznym. Zdjęcia realizowano w Warszawie i okolicach, wykorzystując zarówno plenery, jak i wnętrza. Okres zdjęciowy trwał 10 tygodni na przełomie 2020 i 2021 roku.

Inspiracje reżysera i scenarzystów

Twórcy przyznają, że inspirowali się zarówno polskimi, jak i zagranicznymi filmami o tematyce społecznej z dziećmi w rolach głównych. Wskazują na takie produkcje, jak "Niceland" czy "Lorenzo". Reżyser Jan Kowalski sięgał też do własnych doświadczeń - jego matka pracowała w domu dziecka.

Losy prawdziwej Mai, o której opowiada film

Co ciekawe, film luźno oparty jest na prawdziwej historii dziewczynki, która wychowywała się w domu dziecka w latach 90. Jej losy reżyser poznał od matki. Prawdziwa Maya po latach wyszła na prostą i ułożyła sobie życie, choć w dzieciństwie sprawiała ogromne problemy wychowawcze.

Podsumowanie i ogólna ocena filmu Zaopiekujcie się Mayą

Mocne i słabsze strony produkcji

Niewątpliwie największym atutem filmu jest świetna gra aktorska, zwłaszcza młodych wykonawców. Reżyserii udało się też uniknąć banału i taniego sentymentalizmu w poruszaniu trudnej tematyki. Niektóre wątki wydają się jednak zbyt schematyczne, a poszczególne postacie niedostatecznie pogłębione.

Czy warto obejrzeć ten film?

Mimo pewnych niedoskonałości, "Zaopiekujcie się Mayą" to film godny obejrzenia. Porusza ważny temat, opowiada ciekawą historię i prezentuje wysoki poziom filmowego rzemiosła. Może nie jest to arcydzieło kina, ale na pewno seans dostarczy wielu wzruszeń.

Na jaką ocenę zasługuje ten film?

Biorąc pod uwagę liczne atuty i pewne niedociągnięcia produkcji, wydaje się, że film zasługuje na ocenę 7/10. Jest to zdecydowanie dobra propozycja dla widzów ceniących ambitne kino poruszające ważkie kwestie społeczne. Fani gatunku na pewno nie powinni przejść obok niego obojętnie.

Podsumowanie

Film "Zaopiekujcie się Mayą" to poruszająca i mądra opowieść o trudnych losach dzieci pozbawionych rodzinnego ciepła. Dzięki wysokiemu poziomowi aktorstwa i reżyserii twórcom udało się uniknąć pułapki taniej sensacji czy patosu. Obraz pokazuje, że nawet w beznadziejnej sytuacji zawsze istnieje nadzieja, jeśli tylko spotkamy życzliwych ludzi gotowych nam pomóc. Gorąco polecamy ten film wszystkim ceniącym ambitne kino o ważnych społecznie tematach.

Najczęstsze pytania

Fabuła opowiada o losach Mai, dziewczynki, która traci rodziców i trafia do domu dziecka. Tam próbuje odnaleźć się w nowej, trudnej sytuacji.

Główne role grają Zofia Kwiatkowska jako Maya oraz Adam Wiśniewski jako wychowawca Pan Tomasz.

Zdjęcia realizowano w Warszawie i okolicach na przełomie 2020 i 2021 roku.

Film luźno inspirowany jest prawdziwą historią dziewczynki, która wychowywała się w domu dziecka w latach 90.

Biorąc pod uwagę liczne zalety i pewne niedociągnięcia, wydaje się, że film zasługuje na ocenę 7/10.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
  2. Najlepsze filmy animowane wszech czasów - subiektywny ranking
  3. Kroki do perfekcyjnego pozycjonowania strony w Google: Przewodnik dla przedsiębiorców
  4. Mów Mi Chihiro - recenzja nowego dramatu z 2023 roku
  5. Recenzja thrillera Missing - co sądzimy o nowym filmie z 2023 roku?
Autor Mariusz Sokołowski
Mariusz Sokołowski

Cześć, kinomanie! Jako nieustraszony poszukiwacz kinowych klejnotów, podróżuję przez ekrany w poszukiwaniu ukrytych perełek. Moje recenzje nie skrywają surowych opinii, a analizy oddają klimat każdej produkcji. Odkrywam światło i cień filmowej rzeczywistości, gdzie słowa stają się kluczem do niezwykłych światów i ekranowych historii.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły