Rebelia wstąpienia do ISIS to zaskakujący akt buntu nastoletniego, do którego doprowadziły córki Olfy Hamrouni. Film "Cztery córki" Kaouther Ben Hanii przedstawia poruszającą historię tunisyjskiej rodziny i próbuje zrozumieć, dlaczego nastoletnie dziewczyny zdecydowały się na tak radykalny krok. Reżyserka wraz z rodziną odtwarza kluczowe wydarzenia, które miały miejsce przed ucieczką córek. Film pokazuje złożone relacje oraz marzenia i rozczarowania młodych dziewczyn. Jest próbą zrozumienia ich motywacji oraz okazją do autorefleksji dla całej rodziny.
Córki marzyły o wolności
Four Daughters, Director Kaouther Ben Hania, joining ISIS, extreme act of rebellion - te słowa oddają sedno historii przedstawionej w filmie "Cztery córki". Dwie nastoletnie dziewczyny, córki Olfy Hamrouni, podjęły decyzję o ucieczce z domu i przyłączeniu się do Państwa Islamskiego. Był to akt skrajnego buntu młodzieńczego, który miał swoje źródło w marzeniu o wolności.
Córki czuły się skrępowane surowymi zasadami panującymi w domu, nieustanną kontrolą ze strony matki i brakiem przestrzeni do podejmowania samodzielnych decyzji. Pragnęły poczucia niezależności i swobody, by same decydować o swoim życiu. Ucieczka do kalifatu jawiła im się jako szansa na urzeczywistnienie tych marzeń.
Niestety okazało się, że rzeczywistość ISIS daleka była od wyidealizowanych wyobrażeń nastolatek o wolności. Zamiast tego spotkały się tam z przemocą, terrorem i kolejnymi ograniczeniami. Ich bunt przyniósł im jeszcze większe cierpienie.
Marzenie o niezależności
U podstaw decyzji córek Olfy leżało marzenie o niezależności i samostanowieniu. Wydawało im się, że przyłączając się do ISIS zyskają kontrolę nad własnym losem. Niestety szybko przekonały się, że nurt radykalnego islamu niesie ze sobą jeszcze większe ograniczenia wolności.
Córki czuły się niekochane i zaniedbane
Four Daughters, Director Kaouther Ben Hania, joining ISIS, extreme act of rebellion - kolejnym motywem, który pchnął córki Olfy w ramiona ISIS, było poczucie braku miłości i zaniedbania ze strony matki. Dziewczyny wychowywały się w trudnych warunkach, często pozbawione opieki i zainteresowania Olfy, która zmagała się z własnymi problemami.
To sprawiło, że córki zaczęły poszukiwać akceptacji i zrozumienia gdzie indziej. W propagandzie ISIS dostrzegły obietnicę przynależności do wspólnoty, która je przygarnie i doceni. To złudzenie okazało się kolejnym rozczarowaniem na ich drodze.
Niektóre decyzje podyktowane są chwilowymi emocjami lub fałszywymi obietnicami. Córki Olfy Hamrouni boleśnie się o tym przekonały.
Zaniedbanie ze strony matki
Olfa Hamrouni sama przyznaje, że jest "okropną matką". Przez lata zaniedbywała córki, nie poświęcając im wystarczająco dużo uwagi i troski. To tylko pogłębiało frustrację dziewczyn i skłaniało je ku bardziej radykalnym rozwiązaniom.
Czytaj więcej: Christian Oliver umiera w katastrofie samolotu. Wszystko na temat śmierci gwiazdy „Speed Racer” i „Szkoły Gry”
Córki pragnęły przejąć władzę nad matką
Four Daughters, Director Kaouther Ben Hania, joining ISIS, extreme act of rebellion - jeszcze jednym motywem, który wyłania się z historii przedstawionej w filmie "Cztery córki", jest chęć zemsty ze strony córek na matce i pragnienie symbolcznego przejęcia nad nią kontroli.
Poprzez ucieczkę do ISIS chciały pokazać Olfie swoją siłę i niezależność. To także sposób na odwrócenie ról i postawienie matki w pozycji bezradności. Zyskały nad nią przewagę, mogąc kreować jej poczucie winy i wyrzuty sumienia. Stały się paniami sytuacji.
- Chęć zemsty na matce
- Pragnienie władzy i kontroli
- Odwrócenie ról w relacji z Olfą
Niestety ich triumf okazał się pyrrusowym zwycięstwem. Znalazły się w sytuacji bez wyjścia, czego konsekwencje ponoszą do dziś.
Córki doświadczyły skrajnego buntu młodzieńczego
Four Daughters, Director Kaouther Ben Hania, joining ISIS, extreme act of rebellion - decyzja córek Olfy o przyłączeniu się do ISIS była przejawem skrajnej rebelii młodzieńczej, będącej formą protestu wobec ograniczeń narzucanych przez matkę.
Dziewczyny czuły się niesłusznie traktowane, nierozumiane i skrzywdzone przez los. Dojrzewanie w trudnych warunkach sprawiło, że zaczęły buntować się przeciwko matce i panującemu porządkowi.
Przejawy buntu córek Olfy |
|
Reakcja Olfy Hamrouni |
|
Reakcja Olfy jeszcze bardziej podjudzała buntownicze nastawienie jej córek. W końcu zdecydowały się na ten ostateczny akt rebelii, jakim była ucieczka do Państwa Islamskiego.
Nastoletni bunt i pragnienie sensacji
Bunt młodzieńczy często idzie w parze z pragnieniem przeżycia czegoś niezwykłego, sensacyjnego. Dla nastolatek szukających wrażeń Syria jawiła się jako ekscytująca przygoda.
Córki poszukiwały poczucia własnej wartości
Four Daughters, Director Kaouther Ben Hania, joining ISIS, extreme act of rebellion - jeszcze jedną pobudką, która skłoniła nastoletnie córki Olfy do ucieczki do tzw. kalifatu, było poszukiwanie poczucia własnej wartości i potrzeba docenienia.
Wychowując się w trudnych warunkach, często stygmatyzowane i napiętnowane przez otoczenie, dziewczyny zaczęły wątpić we własną wartość. Dołączenie do ISIS postrzegały jako szansę, by w końcu ktoś je zauważył i docenił.
Niestety propaganda Daesh okazała się kłamstwem, a rzeczywistość kalifatu daleka była od obietnic. Córki Olfy ponownie zostały rozczarowane.
Złudne obietnice ISIS
Propaganda ISIS epatowała obietnicami sensu, wspólnoty i szacunku dla tych, którzy przyłączą się do walki w imię Allaha. Dla wielu młodych ludzi okazały się one złudzeniem.
Czytaj więcej: Perkusja elektroniczna w praktyce: Jak dostosować brzmienie do różnych gatunków muzycznych
Córki zdradziły naiwne pragnienia
Four Daughters, Director Kaouther Ben Hania, joining ISIS, extreme act of rebellion - ostatnim motywem, który pchnął nastoletnie córki w objęcia kalifatu, była naiwność i łatwowierność młodości. Dziewczyny dały się uwieść propagandzie, nie rozumiejąc prawdziwego oblicza ISIS.
Ich decyzja podyktowana była młodzieńczą nierozwagą i idealizmem. Nie przewidziały konsekwencji swojego czynu ani tego, czym jest radykalny islam w rzeczywistości.
Dopiero z czasem dotarło do nich okrucieństwo wojny domowej w Syrii i faktyczna twarz tzw. Państwa Islamskiego. Niestety, było za późno na odwrót.
Podsumowanie
Film "Cztery córki" opowiada poruszającą historię joining ISIS przez nastoletnie córki Olfy Hamrouni. Reżyserka Kaouther Ben Hania stara się zrozumieć, dlaczego dziewczyny zdecydowały się na extreme act of rebellion i dołączenie do kalifatu. Przedstawia złożone relacje rodzinne, problemy córek z matką, ich pragnienia i rozczarowania. Film unaocznia mechanizmy, które mogą prowadzić młodych ludzi na ścieżkę radykalizacji.
Four Daughters to film łączący elementy dokumentu i fabuły. Stanowi próbę zrozumienia decyzji nastoletnich dziewczyn, ale także okazję do refleksji dla całej rodziny. Uświadamia, jak łatwo młodość może dać się zwieść pustym obietnicom.