News

Protesty i polityka na berlińskiej nocy otwarcia

Autor Julita Kalinowska
Julita Kalinowska16 lutego 20245 min
Protesty i polityka na berlińskiej nocy otwarcia

Protesty i polityka zdominowały berlińską noc otwarcia jednego z najważniejszych festiwali filmowych na świecie. Kontrowersje wokół zaproszenia polityków skrajnie prawicowej partii AfD doprowadziły do masowych demonstracji i wezwań do bojkotu imprezy. Jednak na czerwonym dywanie aktorzy i reżyserzy zaprotestowali w pokojowy sposób, wzywając do poszanowania demokracji, różnorodności i współistnienia. Przemówienia potępiły rasizm i nietolerancję, a publiczność oklaskiwała te postawy.

Spór o zaproszenie dla skrajnej prawicy

Kontrowersje wokół tegorocznej edycji Berlinale wybuchły, gdy ujawniono, że organizatorzy zaprosili na ceremonię otwarcia polityków skrajnie prawicowej partii AfD. Było to standardową procedurą od lat, jednak tym razem spotkało się z masowymi protestami i wezwaniem do bojkotu.

Stało się tak w kontekście trwających od tygodni demonstracji przeciwko AfD w całych Niemczech, wywołanych ujawnieniem planów masowych deportacji obcokrajowców przygotowywanych na wypadek dojścia AfD do władzy.

W tej sytuacji, łamiąc protokół i tradycję, dyrekcja Berlinale wycofała zaproszenia dla polityków AfD. Była to decyzja przyjęta entuzjastycznie przez publiczność festiwalu. Jeden z uczestników przyniósł transparent "Nie dla AfD. Nie dla rasizmu".

"Nienawiść nie ma miejsca na naszej liście gości" - oświadczyła dyrektor Berlinale Mariette Rissenbeek, witana owacjami publiczności.

Reakcje polityków

Niemiecka minister kultury Claudia Roth i burmistrz Berlina Kai Wegner wprost nazwali AfD partią, "która chce zniszczyć naszą demokrację" i nie reprezentuje wartości tolerancji i otwartości, z których słynie Berlin.

Pokojowe protesty na czerwonym dywanie

Mimo obaw, że konflikt wokół AfD doprowadzi do bojkotu i skandalu, ceremonia otwarcia Berlinale przebiegła spokojnie. Na czerwonym dywanie kilku filmowców zebrało się z transparentami wzywającymi do "demokracji, różnorodności i pokojowego współistnienia".

Był to znaczący kontrast z napiętą atmosferą sprzed kilku dni. Jak stwierdził aktor Matt Damon: "Jesteście niesamowici. Popatrzcie na tę ceremonię otwarcia! Kto tak robi? Wy to robicie".

Przewodnicząca jury Lupita Nyong'o z satysfakcją ogłosiła, że jest "pierwszą czarnoskórą przewodniczącą jury w historii Berlinale". Publiczność przyjęła tę wiadomość brawami.

Apel o pokój

Aktorzy nie ograniczyli się do kwestii rasizmu i praw człowieka. Poruszono również tematy wojen w Ukrainie i Strefie Gazy. Minister Roth wezwała do "ochrony i bezpieczeństwa" ludności cywilnej w Gazie, a burmistrz Berlina podkreślał, że jego miasto zawsze było ostoją tolerancji.

Czytaj więcej: Reżyserzy Mean Girls uruchamiają obóz aktorski dla młodzieży zaniedbanej (wyłącznie)

Przemówienia potępiające rasizm i nienawiść

Nienawiść nie ma miejsca na naszej liście gości

Zarówno minister Roth, jak i burmistrz Wegner, nie owijając w bawełnę potępili rasizm, ksenofobię i nietolerancję głoszone przez AfD. Przypomnieli, że Berlin zawsze był ostoją otwartości i szacunku dla każdego człowieka.

Publiczność festiwalu owacyjnie przyjęła te deklaracje. Jak powiedział Matt Damon: "Popatrzcie na tę publiczność. Oni to kochają".

Symboliczny gest filmowców

Filmowcy zgromadzeni na czerwonym dywanie w geście solidarności podnieśli telefony z zapalonymi latarkami, dając pokojowy wyraz sprzeciwu wobec rasizmu i wykluczenia.

"Światło naszych telefonów to światło tolerancji, szacunku i nadziei" - powiedział reżyser Michael Winterbottom.

Aktorzy wzywają do różnorodności i tolerancji

Protesty i polityka na berlińskiej nocy otwarcia
  • Lupita Nyong'o pierwszą czarnoskórą przewodniczącą jury
  • Apel filmowców o demokrację i różnorodność
  • "Światło naszych telefonów to światło tolerancji"

Aktorzy i filmowcy obecni na Berlinale dali wyraźny sygnał, że branża filmowa stoi po stronie poszanowania praw człowieka, równości i różnorodności.

Lupita Nyong'o z dumą ogłosiła, że jest pierwszą czarnoskórą kobietą stojącą na czele jury. Z kolei zgromadzeni na czerwonym dywanie twórcy, trzymając w górze telefony, zaapelowali o "demokrację, różnorodność i pokojowe współistnienie".

Te gesty pokazują, że festiwal filmowy może być nie tylko celebracją kina, ale i ważnym głosem w dyskursie społecznym.

Zarówno politycy, jak i sama publiczność festiwalu Berlinale stanęli po stronie wartości demokratycznych, różnorodności i tolerancji. Minister kultury Claudia Roth bez owijania w bawełnę stwierdziła, że AfD "chce zniszczyć demokrację". Z kolei burmistrz Berlina podkreślał, że jego miasto zawsze było ostoją otwartości i akceptacji.

Publiczność festiwalowa owacyjnie przyjęła te deklaracje, dając wyraz poparciu dla antyrasistowskiej i prodemokratycznej postawy organizatorów. Jak stwierdził aktor Matt Damon, widzowie "kochają" taką postawę.

To pokazuje, że kultura i sztuka filmowa mogą odgrywać ważną rolę w kształtowaniu postaw społecznych i dawać wyraz sprzeciwu wobec tendencji autorytarnych czy nietolerancyjnych.

Podsumowanie

Tegoroczna berlińska noc otwarcia pokazała, że polityka i protesty odgrywają ważną rolę także na festiwalu filmowym. Kontrowersje wokół zaproszeń dla skrajnej prawicy zdominowały atmosferę, jednak ostatecznie na czerwonym dywanie zapanował duch pokoju, różnorodności i tolerancji. Zarówno politycy, jak i sami twórcy potępili rasizm, dając wyraz europejskim wartościom kulturowym Berlina - otwartości i demokracji.

Mimo obaw ceremonia otwarcia festiwalu filmowego w Berlinie przebiegła spokojnie, a publiczność entuzjastycznie przyjęła antyrasistowskie i prodemokratyczne deklaracje. Pokazuje to, że kultura odgrywa istotną rolę w kształtowaniu postaw społeczeństwa wobec nietolerancji i autorytaryzmu politycznego.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
  2. Ta tajemnicza organizacja Disneya doczeka się filmowej adaptacji
  3. Najlepsze filmy animowane wszech czasów - subiektywny ranking
  4. Tragedia i komedia w amerykańskiej literaturze: równocześnie i często w tym samym dniu
  5. Multikino Targówek - najnowsze informacje i repertuar
Autor Julita Kalinowska
Julita Kalinowska

Witajcie, kinefili! Jestem zapalona miłośniczka srebrnego ekranu, entuzjastycznie dzieląca się moją filmową obsesją. Rozplątuję intrygi fabularne jak złote nici, ukazując wnikliwe spojrzenie na sztukę kina. Przygoda rozpoczyna się tu, gdzie światła gasną i zaczyna się magia filmowej opowieści. Zapraszam, by razem odkrywać krainy emocji i ekranowych tajemnic.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Janusz Józefowicz - sylwetka choreografa i reżysera teatralnego
NewsJanusz Józefowicz - sylwetka choreografa i reżysera teatralnego

Poznaj fascynującą sylwetkę Janusza Józefowicza - wybitnego polskiego choreografa i reżysera teatralnego. Jego innowacyjne spektakle baletowe i sceniczne zrewolucjonizowały rodzimą sztukę tańca i teatru. Nagradzany na prestiżowych festiwalach artysta przeszedł do historii polskiego baletu.