Recenzje

"Irlandczyk" - gangsterskie arcydziełe Martin Scorsese z obsadą swoich snów

Autor Grzegorz Brzeziński
Grzegorz Brzeziński14.08.20236 min.
"Irlandczyk" - gangsterskie arcydziełe Martin Scorsese z obsadą swoich snów

Martin Scorsese to jeden z najwybitniejszych reżyserów w historii kina. Jego filmy od lat zachwycają kinomanów na całym świecie niezwykłą energią, perfekcją realizacyjną i fenomenalnymi rolami aktorskimi. Najnowsze dzieło tego mistrza, zatytułowane "Irlandczyk", to prawdziwa ucztą dla wszystkich fanów gangsterskiego kina. Film ten, którego premiera odbyła się w 2019 roku, zebrał entuzjastyczne recenzje i od razu został uznany za jedno z najważniejszych dzieł w dorobku Scorsesego.

Geneza powstania filmu

Inspiracja prawdziwą historią Franka Sheerana

"Irlandczyk" oparty jest na prawdziwej historii Franka Sheerana, irlandzkiego gangstera, który był zamieszany w liczne porachunki w świecie przestępczym. Postać ta znana jest przede wszystkim z rzekomego zabójstwa związkowca Jimmy'ego Hoffy. Scorsese od dawna interesował się tą barwną postacią i jej niezwykłymi losami.

Długie starania Scorsese o realizację projektu

Reżyser od ponad 10 lat próbował zrealizować film na podstawie książki "Słyszałem, że malujesz domy" autorstwa Charlesa Brandta, będącej rzekomymi wspomnieniami Franka Sheerana. Jednak z różnych powodów projekt ciągle był odkładany. Dopiero gdy do pomysłu przekonał się Netflix, Scorsese otrzymał wolną rękę i ogromny budżet na realizację swojej wizji.

Obsada marzeń reżysera

Scorsese zadbał o prawdziwą obsadę swoich marzeń, obsadzając w głównych rolach ulubionych aktorów. Robert De Niro wcielił się w postać Sheerana, Al Pacino zagrał Jimmy'ego Hoffę, a Joe Pesci powrócił po latach jako Russell Bufalino. Oprócz nich w filmie zobaczymy plejadę znakomitych aktorów drugoplanowych.

Fabuła i konstrukcja filmu

Trzy okresy z życia głównego bohatera

"Irlandczyk" przedstawia trzy kluczowe okresy z życia Franka Sheerana - lata 50., 60. i 70 XX wieku. Dzięki temu zabiegowi możemy śledzić losy bohatera na przestrzeni dekad i dostrzec jego stopniową ewolucję ku coraz większemu okrucieństwu.

Przeplatanie się gangsterskiej opowieści i wątków rodzinnych

Film łączy w sobie dwie konwencje - gangsterską i rodzinną. Obok scen ukazujących świat przestępczy, mamy wątki z życia prywatnego Sheerana, które pozwalają lepiej zrozumieć jego postać. Te dwie sfery wzajemnie się przeplatają.

Stylistyka i charakterystyczne motywy

Dla Scorsesego charakterystyczne są dynamiczna reżyseria, szybki montaż i specyficzny klimat epoki. Nie zabrakło również typowych dla niego motywów, jak przemoc czy poczucie winy głównego bohatera.

Obsada i aktorstwo na najwyższym poziomie

Fenomenalna rola Roberta De Niro jako Frank Sheeran

Robert De Niro kreuje postać Sheerana z niebywałym kunsztem. Jego kreacja jest niepokojąco przekonująca i wiarygodna. Aktor doskonale oddaje stopniowe "sczernienie" swego bohatera i jego coraz większe pogrążanie się w świecie przestępczym.

Al Pacino jako Jimmy Hoffa - ikoniczna kreacja

Równie mocną kreację stworzył Al Pacino w roli Jimmy'ego Hoffy, charyzmatycznego działacza związkowego. Jego ekspresyjna i pełna pasji gra sprawia, że postać ta na długo zapada w pamięć.

Joe Pesci - powrót po latach do roli mafijnego bossa

Joe Pesci, znany z wcześniejszych filmów Scorsesego, wciela się z kolei w mafijnego bossa Russella Bufalino. Jego kreacja, choć z pozoru powściągliwa, emanuje niebezpieczeństwem i grozą.

Reżyseria Scorsesego w najlepszej formie

"Irlandczyk" - gangsterskie arcydziełe Martin Scorsese z obsadą swoich snów

Perfekcyjne oddanie klimatu epoki

Scorsese świetnie odtwarza realia i klimat epoki, w której rozgrywa się akcja. Dzięki temu widz może poczuć się jakby przeniesiony w czasie do gangsterskich lat 50., 60. i 70.

Wyraziste i sugestywne sceny gangsterskie

Reżyser pokazuje swój kunszt w dynamicznych i pełnych napięcia scenach akcji gangsterskiej. Potrafi w niezwykle sugestywny sposób sportretować świat przestępczy.

Dynamiczny i wciągający montaż

Montaż filmu jest niezwykle dynamiczny i sprawia, że seans staje się ekscytującą jazdą bez trzymanki. Scorsese mistrzowsko buduje napięcie i wciąga widza w świat przedstawiony na ekranie.

Odniesienia do poprzednich dzieł Scorsesego

Kontynuacja motywów z "Chłopców z ferajny"

"Irlandczyk" nawiązuje do wczesnych filmów Scorsesego, takich jak "Chłopcy z ferajny". Podobnie jak tamte produkcje, koncentruje się na świecie gangów i przestępczości zorganizowanej.

Nawiązania do "Taksówkarza" i "Wyjścia awaryjnego"

Można także dostrzec pewne motywy i zabiegi, które Scorsese stosował już wcześniej w filmach "Taksówkarz" czy "Wyjście awaryjne". Chodzi tu m.in. o wątek winy i odkupienia głównego bohatera.

Ewolucja stylu i techniki reżyserskiej

Jednocześnie widać, jak przez lata ewoluował styl Scorsesego, który nabrał jeszcze większego rozmachu i finezji. Reżyser pokazuje pełnię swoich umiejętności warsztatowych.

Odzew krytyki i widzów

Entuzjastyczne recenzje po premierze

"Irlandczyk" zebrał znakomite recenzje od krytyków na całym świecie, którzy chwalili reżyserię Scorsesego i grę aktorów. Wielu uznało ten film za jedno z największych osiągnięć w karierze reżysera.

Komercyjny sukces i prestiżowe nagrody

Film odniósł też sukces komercyjny, przyciągając rzesze widzów. Zdobył nagrodę National Board of Review dla najlepszego filmu 2019 roku. Otrzymał też aż 10 nominacji do Oscara.

Jeden z najważniejszych filmów w dorobku Scorsesego

Dla wielu "Irlandczyk" to jedno z najważniejszych i najlepszych dzieł w bogatej filmografii Martina Scorsese. Ugruntowało jego pozycję jako wybitnego twórcy kina gangsterskiego i jednego z największych żyjących reżyserów.

Podsumowanie

"Irlandczyk" to film, który pokazuje ogromny kunszt i doświadczenie Martina Scorsese. Reżyser stworzył epicką opowieść gangsterską z niesamowitą obsadą, znakomitym scenariuszem i wirtuozerską reżyserią. Dzieło to stanowi zwieńczenie jego twórczości i udowadnia, że Scorsese wciąż pozostaje mistrzem kina. Film zebrał entuzjastyczne recenzje i z miejsca stał się jednym z najważniejszych tytułów w dorobku reżysera. "Irlandczyk" to obowiązkowa pozycja dla każdego fana dobrego, wciągającego kina gangsterskiego.

Najczęstsze pytania

Film oparty jest na książce "Słyszałem, że malujesz domy" autorstwa Charlesa Brandta, opisującej rzekome wspomnienia gangstera Franka Sheerana. Przedstawia historię prawdziwych postaci ze świata przestępczego.

W głównych rolach występują Robert De Niro jako Frank Sheeran, Al Pacino jako Jimmy Hoffa i Joe Pesci jako Russell Bufalino. W obsadzie znaleźli się też m.in. Harvey Keitel, Bobby Cannavale i Ray Romano.

Jest to kolejne arcydzieło Martina Scorsese, łączące wirtuozerską reżyserię, genialne aktorstwo i wciągającą historię gangsterską. To jeden z najlepszych filmów w dorobku reżysera.

Film otrzymał prestiżową nagrodę National Board of Review dla najlepszego filmu 2019 roku. Został też nominowany do 10 Oscarów, m.in. za najlepszy film, reżyserię i role pierwszoplanowe.

"Irlandczyk" dystrybuowany jest przez platformę Netflix. Można go obejrzeć w serwisie Netflix w wersji oryginalnej z polskimi napisami lub z polskim dubbingiem.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
  2. Najlepsze filmy animowane wszech czasów - subiektywny ranking
  3. Kroki do perfekcyjnego pozycjonowania strony w Google: Przewodnik dla przedsiębiorców
  4. Mów Mi Chihiro - recenzja nowego dramatu z 2023 roku
  5. Recenzja thrillera Missing - co sądzimy o nowym filmie z 2023 roku?
Autor Grzegorz Brzeziński
Grzegorz Brzeziński

Jestem Grzegorz i od dawna pasjonuje mnie sztuka filmowa. Na tym blogu znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także ciekawostki z branży rozrywkowej. Dzielę się swoimi spostrzeżeniami na temat filmów różnych gatunków, od dramatów po komedie

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Recenzje 3 najnowsznych smartfonów
RecenzjeRecenzje 3 najnowsznych smartfonów

Przeczytaj recenzje trzech najnowszych flagowych smartfonów, takich jak iPhone 14 Pro, Samsung Galaxy S23 Ultra oraz Pixel 7 Pro. Poznaj ich możliwości aparatów, wydajność i baterie w naszej wszechstronnej recenzji smartfonów!

"Siedem psychopatów" - czarna komedia Martina McDonagha
Recenzje"Siedem psychopatów" - czarna komedia Martina McDonagha

"Siedem Psychopatów" to czarna komedia, która zachwyca błyskotliwym humorem, świetną obsadą z Colinem Farrellem i Sam Rockwellem oraz niebanalną, pełną zwrotów akcji fabułą. Film zebrał znakomite recenzje i stanowi pozycję obowiązkową dla fanów oryginalnych produkcji z mocną dawką czarnego humoru.