Komiksowe uniwersum stworzone przez Mike'a Mignolę od lat cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno wśród fanów komiksów, jak i szerokiej publiczności. Kultowy status zyskał zwłaszcza tytułowy bohater - czerwonoskóry demoniczny heros o przerażającym wyglądzie, ale szlachetnym sercu. Przeniesienie jego przygód na wielki ekran było tylko kwestią czasu. Pierwsza ekranizacja z 2004 roku spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem i do dziś uznawana jest za jedną z najlepszych adaptacji komiksu. Hellboy powrócił na ekrany kin w 2008 roku, a jego losy nadal elektryzują wyobraźnię fanów.
Geneza komiksu „Hellboy”
Pomysłodawca Mike Mignola
Mike Mignola to amerykański rysownik i scenarzysta komiksowy, który stworzył postać Hellboya w 1993 roku. Jego stylizowana, mroczna kreska od razu przypadła do gustu czytelnikom. Mignola zasłynął też pracami do komiksów o Batmanie, Hulku i innych znanych superbohaterach.
Publikacja pierwszych komiksów
Pierwsze przygody Hellboya ukazały się w antologii „San Diego Comic-Con Comics” w 1993 roku. Rok później Mignola rozpoczął publikację regularnej serii komiksowej o losach czerwonoskórego herosa. Od tamtej pory ukazało się kilkanaście tomów jego solowych przygód oraz crossoverów z innymi postaciami.
Ogromna popularność
Hellboy natychmiast podbił serca czytelników, zyskując rzesze oddanych fanów. Jego atrakcyjna, mroczna historia i charyzmatyczny protagonista okazały się strzałem w dziesiątkę. Nic więc dziwnego, że szybko zaczęto myśleć o ekranizacji.
Główny bohater - Hellboy
Wygląd i umiejętności
Hellboy ma demoniczną, czerwoną skórę, rogi i ogromną, kamienną prawicę. Jest niezwykle silny i wytrzymały, a także posiada zdolności paranormalne. Potrafi teleportować się do innych wymiarów czy przyzywać duchy. Jego wygląd kontrastuje z heroicznymi czynami.
Osobowość i motywacje
Mimo demonicznego pochodzenia, Hellboy stoi po stronie dobra. Jest nieco buntowniczy, sarkastyczny i skory do bójek, ale też odważny, honorowy i gotowy poświęcić się dla innych. Chce odkupić swoje dziedzictwo, chroniąc ludzi.
Relacje z innymi postaciami
Hellboy współpracuje z organizacją B.P.R.D. Jego przybraną matką jest profesor Bruttenholm. Ma burzliwe relacje z Liz Sherman, posiadającą moc kontroli ognia. Przyjaźni się z Abe'em Sapienem, istotą z zaletami człowieka i ryby.
Fabuła i świat przedstawiony komiksu
Główne wątki fabularne
Hellboy walczy z nazistowską sektą zamierzającą sprowadzić na świat demony. Przeciwstawia się też swojemu przeznaczeniu, by poprowadzić piekielne zastępy. Chroni Ziemię przed mitologicznymi potworami.
Mitologia i nadprzyrodzone istoty
W komiksach pojawiają się demony, wampiry, wilkołaki, duchy i inne nadprzyrodzone stwory. Mignola czerpał inspirację z legend arturiańskich i słowiańskich oraz dzieł Lovecrafta.
Miejsca akcji
Akcja toczy się głównie w Nowym Jorku i Londynie, ale Hellboy odwiedza też odległe krainy, jak na przykład zapomniane królestwa w Ameryce Południowej. Nie brakuje scen rozgrywających się w zaświatach.
Ekranizacja komiksu w 2004 roku
Obsada i realizacja filmu
W roli Hellboya wystąpił Ron Perlman, zaś reżyserem został Guillermo del Toro. W obsadzie znaleźli się też m.in. Selma Blair jako Liz i John Hurt jako profesor Bruttenholm.
Odbiór i popularność produkcji
Film zebrał bardzo dobre recenzje krytyków i okazał się hitem kinowym. Chwalono wierność oryginałowi i klimat, a także kreację Perlmana. Produkcja zdobyła rzesze nowych fanów Hellboya.
Porównanie z komiksem
Ekranizacja zachowuje ducha komiksu - mroczny klimat, galerię dziwacznych stworzeń i motywacje bohaterów. Kilka wątków uległo modyfikacjom, ale ogólnie film oddaje atmosferę oryginału.
Kontynuacja „Hellboy II: Złota armia”
Fabuła i nowe postacie
W sequelu Hellboy staje przeciwko księciu elfów pragnącemu zdobyć władzę nad światłem. Pojawiają się nowe postacie, jak agentka Johann Krauss czy książę Nuada.
Efekty specjalne i scenografia
Kontynuacja zachwyca jeszcze bardziej spektakularnymi efektami specjalnymi, oddającymi fantastyczny świat komiksu. Scenografia jest niezwykle barwna i klimatyczna.
Oceny i zyski filmu
"Złota Armia" także cieszyła się świetnym przyjęciem. Krytycy chwalili warstwę wizualną i humorystyczne sceny z Hellboyem. Obraz okazał się kasowym sukcesem.
Dziedzictwo „Hellboya”
Wpływ na popkulturę
Hellboy to dziś jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci z komiksów. Doczekał się wielu gadżetów, gier i nawiązań w innych mediach. Jest też inspiracją dla kolejnych mrocznych superbohaterów.
Kontrowersje i zarzuty
Niektórzy krytykowali Hellboya za treści uznane za obraźliwe dla chrześcijan lub propagujące okultyzm. Jednak ostatecznie przeważyły głosy doceniające oryginalność i wartości, jakie niesie ta opowieść.
Status kultowego komiksu i filmów
Dziś „Hellboy” uchodzi za jeden z najważniejszych komiksów lat 90. Jego ekranizacje również na stałe zapisały się w historii kina. Nie milkną głosy fanów domagających się kolejnych filmów o ich ulubionym herosie.
Podsumowanie
Hellboy to bez wątpienia jedna z najbardziej kultowych postaci komiksowych ostatnich dekad. Jego geneza sięga początku lat 90., kiedy to Mike Mignola stworzył tego nietuzinkowego, czerwonoskórego herosa o szlachetnych pobudkach. Komiksowe przygody Hellboya zdobyły rzesze fanów na całym świecie, co zaowocowało ekranizacją w 2004 roku. Film Guillermo del Toro okazał się wielkim sukcesem i rozsławił postać jeszcze bardziej. Kolejna część - „Hellboy II: Złota Armia” utrwaliła status tej niezwykłej historii jako ponadczasowej, kultowej opowieści łączącej horror, fantasy i komiksową rozrywkę. Dziedzictwo Hellboya niezmiennie inspiruje twórców i zachwyca kolejne pokolenia odbiorców.