Seriale

Emigracja XD 2023 - Perypetie Polaka w Londynie

Autor Mariusz Sokołowski
Mariusz Sokołowski21.09.20238 min.
Emigracja XD 2023 - Perypetie Polaka w Londynie

Emigracja do Wielkiej Brytanii to ogromna szansa na lepsze życie, ale też wielkie wyzwanie. Londyn jako stolica Zjednoczonego Królestwa przyciąga Polaków możliwościami rozwoju zawodowego i osobistego. Jednak aby odnieść sukces na emigracji, trzeba dobrze przygotować się do wyjazdu i poznać realia życia w wielkim mieście. Poniższy przewodnik pomoże Ci sprawnie odnaleźć się w Londynie i uniknąć typowych pułapek czyhających na emigrantów.

Jak znaleźć pracę w Londynie?

Porady dotyczące poszukiwania pracy

Szukanie pracy w Londynie może być trudne, zwłaszcza jeśli nie znasz jeszcze dobrze języka angielskiego. Warto jednak pamiętać, że brytyjski rynek pracy stale poszukuje pracowników, szczególnie w takich branżach jak budownictwo, transport, usługi, hotelarstwo i gastronomia. Przede wszystkim konieczne jest przygotowanie profesjonalnego CV w języku angielskim, najlepiej z pomocą native speakera. Nie zapomnij o angielskim listem motywacyjnym podkreślającym Twoje mocne strony. Poszukuj ofert pracy w mediach społecznościowych, na portalach dla emigrantów oraz bezpośrednio na stronach pracodawców.

Najlepsze branże do podjęcia pracy

W Londynie zdecydowanie łatwiej o pracę w branży usługowej, gdzie liczą się przede wszystkim chęci i motywacja, a nie doświadczenie. Sprawdź oferty w pubach, restauracjach, hotelach czy sklepach, gdzie często zatrudniani są emigranci bez doświadczenia w Wielkiej Brytanii. Również praca fizyczna na budowie jest dobrą opcją na start - firmy budowlane oferują szkolenia BHP i potrzebują rąk do pracy.

Rekrutacja przez agencje zatrudnienia

Warto też zarejestrować się w agencjach rekrutacyjnych specjalizujących się w zatrudnianiu emigrantów z Europy Wschodniej. Po złożeniu aplikacji agencja może zaproponować Ci dobrze płatne stanowiska, np. w magazynach czy fabrykach. Pamiętaj, aby sprawdzić wiarygodność agencji przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy.

Życie i praca w Londynie

Codzienne życie w wielkim mieście

Praca i życie w Londynie wiąże się z wieloma wyzwaniami typowymi dla dużych metropolii. Miasto tętni życiem przez całą dobę, ale też wszędzie panuje pośpiech. Na emigrantów czeka szybkie tempo życia, tłumy ludzi w metrze i korki na ulicach. Trzeba nauczyć się funkcjonować w takim otoczeniu i dostosować swój rytm dnia do realiów wielkomiejskiego zgiełku. Warto znaleźć w Londynie swoje "oazy spokoju" np. parki, żeby zachować work-life balance.

Przystosowanie się do nowej kultury

Praca w wielokulturowym Londynie to też konieczność przystosowania się do odmiennego podejścia Brytyjczyków do życia, pracy i relacji międzyludzkich. W miejscu pracy liczy się punktualność, profesjonalizm i kultura osobista. Poza pracą bardzo ważne są dobrosąsiedzkie relacje. Warto poznać zwyczaje społeczne, żeby uniknąć niezręcznych sytuacji np. w kwestii typowo brytyjskiego poczucia humoru.

Różnice w pracy i relacjach

Londyńczycy cenią prywatność i work-life balance, więc w miejscu pracy relacje są bardziej formalne niż w Polsce. Nie oczekuj od razu przyjaźni ze współpracownikami. Brytyjski szef też nie będzie traktował Cię familiarnie. Trzeba nauczyć się nowych standardów kulturowych, aby odnieść sukces w pracy i życiu prywatnym.

Zakwaterowanie i życie w Londynie

Poszukiwanie mieszkania i współlokatorów

Znalezienie mieszkania w Londynie to nie lada wyzwanie. Ceny najmu są bardzo wysokie, dlatego warto szukać współlokatorów. Sprawdź grupy na Facebooku dla polskich emigrantów, tam często pojawiają się ogłoszenia o wolnych pokojach. Możesz też szukać bezpośrednio na portalach z nieruchomościami. Koniecznie sprawdź stan mieszkania przed podpisaniem umowy.

Ceny najmu i opłaty mieszkaniowe

Na obrzeżach Londynu ceny najmu są nieco niższe. Za pokój w mieszkaniu z współlokatorami trzeba zapłacić ok. 600-800 funtów miesięcznie. Im bliżej centrum, tym drożej. Do tego dochodzą rachunki za media rzędu 80-100 funtów oraz wydatki na jedzenie. Dobrze mieć oszczędności, żeby przetrwać pierwsze miesiące.

Jak zaoszczędzić na codziennych wydatkach

Aby zaoszczędzić, korzystaj z promocji w supermarketach, bazarków lub polskich sklepów. Tańsze zakwaterowanie znajdziesz dzieląc mieszkanie z innymi osobami. Rezygnuj z kosztownych rozrywek na rzecz darmowych atrakcji, np. spacerów po parkach czy zwiedzania muzeów. Gotuj w domu zamiast jadać na mieście. Każdy zaoszczędzony funt się przyda.

Podróżowanie i komunikacja w Londynie

Emigracja XD 2023 - Perypetie Polaka w Londynie

Metro, autobusy i transport publiczny

Komunikacja miejska w Londynie jest bardzo rozbudowana, więc bez problemu dojedziesz autobusem, metrem czy pociągiem do pracy i z powrotem. Musisz kupić kartę Oyster lub kontaktless, aby korzystać z transportu publicznego. Jeździ się na gapę, bo konduktorzy często kontrolują bilety. Metro zamyka się około północy, więc później kursują nocne autobusy.

Poruszanie się samochodem po Londynie

Jeśli masz samochód, przygotuj się na problemy z parkowaniem i korki w centrum miasta. Dla mieszkańców dostępne są strefy parkowania za opłatą. Tankowanie i ubezpieczenie auta też jest drogie. Dlatego na początek lepiej korzystać z komunikacji miejskiej i rozważyć zakup auta po jakimś czasie.

Bilety i karty transportowe dla emigrantów

Jako emigrant możesz starać się o zniżki na bilety komunikacji miejskiej. Wystarczy złożyć wniosek o kartę Oyster z ulgą. Podobne zniżki przysługują też na Railcard dający rabaty na podróżowanie koleją. Zapytaj w punkcie obsługi komunikacji miejskiej o dostępne ulgi.

Relacje, znajomi i życie prywatne

Jak poznać nowych ludzi w Londynie

Poznanie nowych znajomych w dużym mieście może być trudne, zwłaszcza gdy nie znasz jeszcze dobrze języka. Warto szukać kontaktów wśród innych emigrantów z Polski, np. na Facebooku. Możesz też zapisać się na kurs języka angielskiego lub dowolne zajęcia, aby nawiązać pierwsze znajomości. Brytyjczycy cenią flegmatyzm, więc na przyjaźnie trzeba sobie zapracować.

Randkowanie w wielkim mieście

Londyn to świetne miejsce do randkowania dla singli. W aplikacjach randkowych znajdziesz mnóstwo potencjalnych partnerów. Pamiętaj, że Brytyjczycy cenią sobie jasne sygnały zainteresowania i docenią Twoją szczerość. Nie bój się wyjść z inicjatywą zaproszenia na kawę czy drinka. Miłość czeka na Ciebie za rogiem!

Życie towarzyskie i kluby dla emigrantów

Aby odnaleźć się w nowym mieście, warto skorzystać z oferty klubów i organizacji dla emigrantów. Możesz poznać tam ludzi z Polski i zacząć budować swoją sieć kontaktów. Dobrym pomysłem są też polskie kościoły i związki religijne, gdzie spotkasz rodaków. Angażując się w życie społeczności emigranckiej z pewnością szybko zadomowisz się w Londynie.

Podsumowanie

Emigracja do Londynu to wielka szansa na rozwój, ale też wyzwanie. Aby odnieść sukces, musisz poznać realia życia w wielkim mieście i dostosować się do nowej kultury. Poszukaj pracy w branżach otwartych dla emigrantów. Zadbaj o rozsądne zakwaterowanie i gospodarowanie budżetem. Korzystaj z publicznych środków transportu. Buduj relacje wśród innych emigrantów. Wtedy na pewno polubisz życie w tym tętniącym życiem mieście i z powodzeniem zaczniesz nowy rozdział swojego życia.

Najczęstsze pytania

W pierwszej kolejności przygotuj dobre CV i list motywacyjny w języku angielskim. Szukaj ofert pracy w branżach otwartych dla emigrantów - usługach, gastronomii, hotelarstwie. Zarejestruj się w agencji pośrednictwa pracy. Bądź otwarty na różne propozycje na start.

Sprawdź grupy dla emigrantów na Facebooku, tam często pojawiają się ogłoszenia od prywatnych właścicieli. Możesz też poszukać na portalach z nieruchomościami. Dobrze mieć współlokatorów, aby dzielić koszty. Unikaj odległych dzielnic.

Kup bilety okresowe lub kartę Oyster - będzie taniej niż jednorazowe bilety. Możesz starać się o zniżki jako emigrant. Jeździj raczej metrem niż drogimi czarnymi taksówkami. Wybieraj spacer lub rower na krótkich dystansach.

Poszukaj kontaktów w mediach społecznościowych, uczęszczając na polskie msze lub imprezy dla emigrantów. Zapisz się też na kurs nauki języka angielskiego lub inne zajęcia według zainteresowań. Uśmiechaj się i bądź otwarty na nowe znajomości.

To normalne, że na początku emigracji wszystko wydaje się nowe i dezorientujące. Staraj się jak najwięcej dowiedzieć o brytyjskiej kulturze i zwyczajach. Nie porównuj na siłę do Polski. Bądź cierpliwy w budowaniu nowego życia. Z czasem na pewno polubisz Londyn!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. TOP 15: Najlepsze filmy familijne na wieczór z rodziną
  2. Najlepsze filmy animowane wszech czasów - subiektywny ranking
  3. Kroki do perfekcyjnego pozycjonowania strony w Google: Przewodnik dla przedsiębiorców
  4. Mów Mi Chihiro - recenzja nowego dramatu z 2023 roku
  5. Recenzja thrillera Missing - co sądzimy o nowym filmie z 2023 roku?
Autor Mariusz Sokołowski
Mariusz Sokołowski

Cześć, kinomanie! Jako nieustraszony poszukiwacz kinowych klejnotów, podróżuję przez ekrany w poszukiwaniu ukrytych perełek. Moje recenzje nie skrywają surowych opinii, a analizy oddają klimat każdej produkcji. Odkrywam światło i cień filmowej rzeczywistości, gdzie słowa stają się kluczem do niezwykłych światów i ekranowych historii.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły