Wstrząsająca opowieść o walce z chorobą i systemem
Film "Dallas Buyers Club" to poruszająca produkcja opowiadająca prawdziwą historię Rona Woodroofa, który po zdiagnozowaniu u siebie wirusa HIV postanowił za wszelką cenę przedłużyć swoje życie. Obraz, którego akcja rozgrywa się w latach 80. XX wieku w Teksasie, przedstawia dramatyczną i pełną wyrzeczeń walkę głównego bohatera z bezwzględnym systemem opieki zdrowotnej i dyskryminacją osób chorych na AIDS. Film pokazuje nie tylko osobistą transformację głównego bohatera, ale też brutalną rzeczywistość epidemicznego rozprzestrzeniania się wirusa HIV i tragiczny los jego ofiar.
Życie przed diagnozą - historia Rona Woodroofa
Hulaka i awanturnik szukający wrażeń
Na początku filmu poznajemy Rona Woodroofa jako charakternika i hulakę, elektryka pracującego przy wierceniach ropy naftowej. Lubi on alkohol, narkotyki i kobiety. Jest postrzegany jako buntownik i awanturnik, nie bojący się ryzyka. Żyje szybko i intensywnie. Jednak jego swobodny styl bycia zmienia się diametralnie, gdy podczas jednej z hospitalizacji dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV.
Szok po usłyszeniu diagnozy
Wiadomość, że jest nosicielem wirusa wywołującego AIDS jest dla Woodroofa szokiem. Lekarze dają mu maksymalnie 30 dni życia. Okazuje się, że zaraził się podczas jednego ze swoich licznych kontaktów seksualnych. Woodroof zaprzecza, twierdząc, że nie należy do żadnej grupa ryzyka. Próbuje za wszelką cenę podważyć diagnozę. Jednak badania jednoznacznie potwierdzają obecność wirusa HIV.
Walka z chorobą i o życie
Początkowo Ron zaprzecza swojemu położeniu i zachowuje się lekkomyślnie. Stopniowo jednak zaczyna dostrzegać powagę sytuacji. postanawia za wszelką cenę przedłużyć swoje życie. Zaczyna poszukiwać eksperymentalnych i niezatwierdzonych leków na HIV i AIDS, które mogłyby pomóc mu przetrwać.
AIDS w USA lat 80. - brak nadziei dla chorych
Szerząca się epidemia
Akcja filmu rozgrywa się w pierwszej połowie lat 80., kiedy epidemia AIDS zaczynała się na dobre rozprzestrzeniać w USA. Wirus atakował bez litości, choroba była nieuleczalna, a lekarze bezradni. Liczba zakażeń HIV i zachorowań na AIDS rosła lawinowo, zbierając śmiertelne żniwo.
Piętno choroby i dyskryminacja
Dodatkowo wokół choroby narosło wiele mitów i stereotypów. Kojarzona była głównie z homoseksualistami, narkomanami i prostytutkami. Zakażeni spotykali się często z dyskryminacją i stygmatyzacją. Uważano ich za "trędowatych" i bali się z nimi kontaktować.
Bezradność medycyny
Medycyna była bezradna w leczeniu AIDS. Nie było skutecznych terapii ani leków. Chorzy umierali w ciągu kilku lat od zakażenia, cierpiąc z powodu infekcji i chorób nowotworowych, na które organizm przestawał reagować. Perspektywy były tragiczne zarówno dla homoseksualistów, jak i osób zakażonych drogą krwi czy kontaktów seksualnych.
Działalność klubów kupujących leki - nielegalny import i pomoc chorym
Poszukiwanie leków poza granicami USA
Woodroof nie mogąc pogodzić się z brakiem dostępu do leczenia w Stanach Zjednoczonych, zaczął szukać leków na AIDS poza granicami kraju. Odkrył, że w Meksyku i innych państwach dostępne były niezaaprobowowane w USA terapie, które mogły pomóc chorym przeżyć dłużej.
Założenie klubu kupującego leki w Teksasie
Aby móc sprowadzać i dystrybuować te leki wśród potrzebujących, Ron założył w 1988 r. w Teksasie "Dallas Buyers Club" - klub, którego członkowie płacąc składkę mogli otrzymywać zdobyczne medykamenty. Działalność klubu była nielegalna.
Niesienie nadziei umierającym
Klub kupował za granicą leki, których nie można było dostać legalnie w USA. Choć ich skuteczność nie była potwierdzona, dawały one cierpiącym na AIDS nadzieję na przedłużenie życia. Działalność klubu wpłynęła na poprawę dostępu do leczenia i jakość życia wielu chorych.
Przemiana głównego bohatera
Z obojętności do zaangażowania
Początkowo Ron traktuje chorobę jak wyrok i zaprzecza, że może go dotyczyć. Stopniowo jednak zmienia swoje nastawienie. Z obojętnego i egoistycznego mężczyzny przeobraża się w zaangażowanego społecznika.
Walka z uprzedzeniami
Porzuca swoje uprzedzenia - zaczyna walczyć o godne warunki leczenia nie tylko dla siebie, ale też dla innych chorych. Przestaje postrzegać homoseksualistów jako "obcych". Dostrzega w nich ludzi tak samo zmagających się z chorobą jak on sam.
Poświęcenie dla większej sprawy
Woodroof przechodzi ogromną przemianę duchową. Z egoistycznego osobnika staje się człowiekiem gotowym poświęcić swoje życie dla walki o godne warunki egzystencji dla wszystkich dotkniętych epidemią AIDS.
Kreacja Matthew McConaugheya
Wcielenie się w postać
Aktor znany wcześniej głównie z lekkich komedii romantycznych, w roli Rona Woodroofa stworzył kreację swojego życia. McConaughey zmienił się fizycznie, odchudzając się o ponad 20 kilogramów. Jego gra jest niezwykle naturalna i autentyczna, wciela się w postać bez reszty.
Przełom w karierze
Rola w "Dallas Buyers Club" była przełomem w karierze aktora i udowodniła jego niezwykły talent dramatyczny. McConaughey z nią rozstał się, pokazując swoje możliwości w pełni. Zdobył za nią wiele nagród, w tym Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.
Oscarowa nagroda
Matthew McConaughey jako pierwszy aktor odebrał Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie opowiadającym o AIDS. Jego kreacja na zawsze przeszła do historii kina i pokazała, że można wzruszająco sportretować osobę chorego na HIV.
Uniwersalne przesłanie filmu
Walka z dyskryminacją
Obraz pokazuje, jak kluczowe jest wyeliminowanie stygmatyzacji i dyskryminacji osób chorych. Piętnuje uprzedzenia i nietolerancję. Przypomina, że choroba nie wybiera i może dotknąć każdego.
Krytyka systemu opieki zdrowotnej
Film krytykuje bezduszną postawę koncernów medycznych, dla których liczą się tylko zyski. Ukazuje bezsilność opieki zdrowotnej i brak dostępu do leczenia. Piętnuje obojętność władz na tragedię chorych.
Nadzieja i siła jednostki
Jednocześnie produkcja pokazuje, że nawet w beznadziejnej sytuacji jednostka może wiele zdziałać. Opowiada historię człowieka, który mimo skazywania na śmierć, nie poddał się i znalazł sposób na walkę z chorobą i wsparcie innych chorych. Jest inspiracją do działania.
Podsumowanie
"Dallas Buyers Club" to film, który wstrząśnie każdym widzem. Opowieść o Ronie Woodroofie pokazuje nie tylko dramat jednostki dotkniętej śmiertelną chorobą, ale też nieczułość systemu i tragedię setek tysięcy ludzi dotkniętych epidemią HIV i AIDS. Obraz ten porusza i skłania do refleksji. Przypomina, jak ważne jest, aby nie pozostawać obojętnym wobec ludzkiego cierpienia. Ukazuje też, że siła jednostki może wiele zmienić nawet w pozornie beznadziejnej sytuacji. Choć od premiery filmu minęło już kilka lat, jego przesłanie pozostaje ponadczasowe. Warto do niego wracać, aby pamiętać o tych, których głos został stłumiony przez chorobę i system.