„16 mm” zaprasza do współpracy!
CALL FOR PAPERS Nr 49 LATA 00.
Podczas gdy nostalgia za latami 80. i 90. cały czas mocno rezonuje w popkulturze, w specjalnym letnim numerze „16mm” proponujemy krytyczne przyjrzenie się kinu pierwszej dekady XXI wieku. W kinematografii amerykańskiej świat po 11 września 2011 roku już nigdy nie będzie taki sam, a tematy wojny w Iranie i Afganistanie silnie będą też wybrzmiewać w kinie europejskim. W Polsce przeżyjemy cały wysyp prób stworzenia atrakcyjnych dla widzów komedii romantycznych i sensacyjnych, a przy tym polscy widzowie za sprawą festiwali takich jak Nowe Horyzonty otworzą się na kino spoza głównego nurtu. Horrory i filmy młodzieżowe będą co miesiąc gościć na ekranach kin, ponownie jak kolejne części słynnych serii: Władcy pierścieni (2001-2003), Piratów z Karaibów (2003-) czy Harry’ego Pottera (2001-2011). Dekada należeć będzie do Sofii Coppoli, Park Chang-Woka, Anga Lee, Quentina Tarantino, Petera Jacksona, Michaela Haneke, Martina Scorsese i Larsa Von Triera. Zapraszamy Was do analitycznego, ale oczywiście również zabarwionego nostalgią i osobistymi doświadczeniami spojrzenia na lata dwutysięczne!
Przykładowe tematy:
-Festiwalowi i oscarowi faworyci pierwszych lat XXI wieku
-Złote maliny w latach dwutysięcznych
-reżyserki dekady: Sofia Coppola, Gillian Armstrong, Kathryn Bigelow
-kino młodzieżowe po latach – czy Akwamaryna, Ona to on, Łatwa dziewczyna czy Wredne dziewczyny mają szanse stać się nowoczesnymi klasykami? A może już nimi są?
-sukces kina Bollywoodzkiego na świecie i fenomen Shah Rukh Khana
-horror w amerykańskim kinie po 11 września 2011
-przedstawienie wojny w Iraku i Afganistanie w światowym kinie
-mumblecore wtedy i dziś – jak ewoluowała kariera Grety Gerwig, Braci Duplass czy Joe Swanberga
-komedia romantyczna w latach 00. – powolny upadek czy nowa jakość
-seriale Disneya z lat 2000-2010 – Świat Raven, Hannah Montana, Nie ma to jak hotel, Słoneczna Sonny i ich współczesna krytyka
Na teksty czekamy do 1 sierpnia 2022 roku
Oczywiście zachęcamy do zainspirowania się głównym tematem i nadsyłania swoich propozycji.
Wszystkie teksty prosimy przesyłać na adres redakcja16mm@gmail.com. Forma dowolna (felieton, analiza, recenzja), a styl niekoniecznie naukowy. Teksty przykładowo powinny liczyć ok. 6-10 tysięcy znaków (nie muszą dotyczyć tematu numeru), recenzje mniej – ok. 4-6 tysięcy.
Recenzje filmów, seriali i gier wideo można przesyłać na adres redakcji niezależnie od tematów numeru. Będą one redagowane i publikowane na bieżąco.
Autorów wszystkich tekstów prosimy o dostosowanie się do poniższych norm:
1. Teksty przysyłamy w formacie .doc lub .docx na podany powyżej adres.
2. Każdy tekst powinien zaczynać się od pogrubionego leadu – krótkiej zapowiedzi liczącej od 200 do 350 znaków.
3. W tekście kursywą zapisujemy tytuły książek, artykułów, rozdziałów, FILMÓW i innych utworów, wyrazy obce, motta, wiersze i rymowanki wyodrębnione z litego tekstu. W cudzysłów ujmujemy tytuły gazet i czasopism, cytaty, przytaczane wyrażenia oraz wyrazy i zwroty użyte w znaczeniu innym niż znaczenie podstawowe/neutralne stylistycznie.
4. Tytuły filmów, książek, artykułów itp., które ukazały się po polsku, podajemy wedle oficjalnego tłumaczenia. Pozostałe pozostawiamy w oryginale lub podajemy we własnym tłumaczeniu (nie podajemy angielskich tytułów, jeśli nie są to tytuły oryginalne).
5. Unikamy skrótów typu r., w., np., m.in., tj., tzw. na rzecz zapisu w pełnym brzmieniu. Piszemy „lata 60.”, a nie „lata 60-te”; podajemy pełne nazwy miesięcy; liczby i liczebniki zapisujemy słownie („piętnastu malarzy”, nie „15 malarzy”).
6. Każdy autor jest swoim własnym redaktorem merytorycznym i po napisaniu tekstu powinien zweryfikować zapis oraz odmianę nazwisk i tytułów (szczególnie obcojęzycznych).
7. W przypadku korzystania ze źródeł i umieszczania przypisów prosimy o załączenie bibliografii.
8. Przekazanie nam tekstu jest równoznaczne z akceptacją powyższych zasad. Redakcja konsultuje wszystkie modyfikacje artykułów z autorami, choć zastrzega sobie również prawo do zmiany treści oraz tytułów nadsyłanych prac.
W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu mailowego: redakcja16mm@gmail.com. Zachęcamy również do konsultowania w ten sposób propozycji tematów artykułów i recenzji.